výpočet dipólu

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

výpočet dipólu

#1 Příspěvek od nxn »

Zdravim je to strašně složitý.......potřebuju spočítat skládanej dipól...pro f 99,7Mhz no dobral jsem se k lambda 3,009m no ale dál už sešit končí asi jsem nevěnoval pozornost dané problematice....trubku tady mam nějakou měděnou 6mm .....neuměl by to někdo spočítat ? :oops: ....díky (na netu jsem nic kloudnýho nenašel)
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Ty s tím naděláš, tak ji naohýbej tak, aby celková délka dipólu byla asi půl vlnové délky, tedy 150 cm, při rozteči 5-6 cm už ani nemusíš hledat činitel zkrácení, zvlášť, když ta trubka má průměr dobrý na šířku pásma nejméně 4 MHz. Na jediný kmitočet bys musel mít poněkud složitější anténu.
A nezapomeň tu trubku vyleštit a nalakovat, skin efekt je svinstvo a měď není nejvhodnější materiál na antény - rychle se na povrchu prodlouží cesty. Hliník je lepší, ten se potáhne vrstvičkou korundu a přestane dál korodovat.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#3 Příspěvek od nxn »

Já jsem toho názoru pokud už se dokopu něco vyrobit tak aby to stálo za tu námahu....jak se vypočítá šířka atd. ?.... prosím
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Šířka je půl vlnové délky krát činitel zkrácení V.
Pro celé pásmo FM se doporučuje tlustší trubka o štíhlosti do 100, tedy průměr trubky kolem 15 mm, když je dipól široký 1550 mm.
Štíhlost je poměr délky horní části dipólu k jeho tloušťce. K ní na straně 105 je v knížce T.Českého Antény pro příjem televize graf, podle kterého při takto tlusté trubce (přičemž spodní část, vlastně bočník, může být ze slabšího materiálu) vyjde činitel zkrácení V=0,92.
Jenže ty máš trubku tenčí, takže ti vyjde štíhlost prvku asi 1500/6mm, to je 250, z toho v grafu vyjde činitel zkrácení asi 0,94. Takže potřebuješ šířku dipólu 300/99,7=3,01m. Půl vlnové délky z toho je metr padesát, krát Vé=0,94 máš 1,414 m.
Protože trubku máš slabší, než je doporučená pro příjem celého pásma, bude mít menší šířku pásma s maximem v oblasti 98 až 102MHz. To maximum je velmi ploché.
Blíže si s tím nemusíš lámat hlavu: záleží jestli přijímáš ze směru kolmého na stěnu domu, i plechový parapet nebo armovaný panel ve vhodné vzdálenosti za dipólem může zvýšit jeho zisk až o 2,5dB, v menší vzdálenosti ho rozladí dolů. Na to snad ani neexistují vzorce.
Ani na to, když dipól musíš umístit šikmo k nějakým vodorovným vodivým předmětům. Všechny výpočty totiž platí pro volný prostor hezkých pár metrů kolem antény a žádné odrazy. Takže je zbytečné si s tím dělat starosti.

Jinak teorie Yagiho antén se na webu najde.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#5 Příspěvek od nxn »

díky moc
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#6 Příspěvek od nxn »

Takto vypadá moje první vyrobená anténa...
Přílohy
PIC_0026.JPG
(110.38 KiB) Staženo 232 x
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“