Poradte mi prosim

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
skratas
Příspěvky: 15
Registrován: 25 lis 2004, 01:00
Bydliště: Morava

Poradte mi prosim

#1 Příspěvek od skratas »

Dobry den mel bych jeden dotaz ktery se nevztahuje k zadnemu problemu s nejakym zarizenim. Delam jiz delsi dobu ve firme jenz se zabyva elektrem. Delam tedy v oboru. Opravy a ruzne bastleni cinim jen ve volnem case. Tudiz je to jen mala forma privydelku. Uz jsem zacal i premyslet o tom ze bych se tim zkusil zivit a proto se vas ptam. Z povidani jsem totiz usoudil ze se opravou,odblokovanim ci jinymi servisnimi pracemi zivite (Na zivnostak ci na cerno to je jedno). Jelikoz mam informace o tom ze ceny bezne elektroniky v dnesni dobe nejsou uz tak horentni ale diky danim a spouste jinych veci sluzby v opravnach docela rostou. Znam opravare co si stezuji na nedostatek zakazniku prave z techto dvou duvodu. Chtel bych se Vas tedy zpetat zda-li je tento zpusob sebe ziveni jeste dost lukrativni na to abych se nim uzivil. Nezadam po Vas zadna konkretni cisla ani presne postupy toho jak videlat a neprodelat ale jen par vet o tom jestli se to v dnesni dobe jeste vyplati. Jak uz to u vetsiny firem byva dobrym zvykem tak ani ta ma se pri vyplatach prilis nepreda. Tudiz vazne uvazuji o jinem zpusobu vydelku. Predem Vam vsem ochotnym mi neco zdelit velmi dekuji Vase informace pro mne budou velmi cenne.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

to není tak složité; cituji, ale nevím, koho:

#2 Příspěvek od Hill »

1. Osvědčení o vykonání zkoušky z vyhl.50/78, §8.1 - řízení činnosti dodavatelským způsobem

2. pohovor na ITI a za poplatek (teď tuším 3500 peněz) získání Oprávnění, bez kterého se s tebou živnostenský úřad nebude bavit.

3. vyřízení ŽL (opět za poplatek)

4. zjisti si, jak dlouho ti trvá oprava čehokoli a vynásob to svou hodinovou mzdou.

5. vynásob to koeficientem 1,2 - to zahrnuje m.j. případné zvýšení sazby zdravotního pojištění (platí se zálohově) a čas strávený navíc s poťouchlými poruchami, t.j. těmi, co se projevují jedině v tvé nepřítomnosti. Podle vlastní zkušenosti právě na tyto závady by měl být koeficient poněkud vyšší.

6. zjisti si, kolik budeš platit za připojištění věcí svěřených do opravy (krádež, požár, záplavové pásmo) a pojištění proti blbosti (upadlý šroubovák lze u některých společností také pojistit) a vezmi z toho, kolik připadá na hodinu.

7. pokud máš z čeho, zhodnoť, za kolik už jsi upražil součástek zbytečně (neopatrnost, odstranění závady, ale ne její příčiny apod.) v poměru k ceně součástek úspěšně aplikovaných. Přepočti to na hodinu a tuto částku si přičti jako rezervu.

Takže vše posčítej a hodnoť: pokud ti vyjde částka běžné opravy do 30% ceny nového přístroje, máš šanci být úspěšným opravářem. Ale nepočítej s osmihodinovou pracovní dobou - ty hodiny se počítají jen pro účel výpočtu nahoře uvedených bodů. Zákazníkovi nějaké přesčasy účtovat nelze (stejně jako zbytečně odpálené součástky).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

kdysi dávno jsem dělal v jedné firmě, která se zabývala opravama elektrospotřebičů, která svážela vybírané zakázky asi z 4 provozoven v Brně, aby se aspoň slušně uživila. Takže k tomu, co napsal Hill ještě připočítej nějaké provize, které ty provozovny musí dostat a občas musíš počítat z naštvanými zákazníky, kteří třeba nepochopí, jak je obtížné sehnat třeba řídící procesor a tím musí měsíc čekat...Osobně opravuju zásadně jen známým a na "hubu". často se mi stává, že mi donesou nějakou věc, kterou opravny odmítnou, protože by oprava překročila normočas, kterej na to mají udán.. V dnešní době je to všechno tak levný, že se většinou ani oprava v servisu nevyplatí.

Uživatelský avatar
kybl
Příspěvky: 730
Registrován: 20 lis 2004, 01:00
Bydliště: Freudenthal

podnikani

#4 Příspěvek od kybl »

A hlavně,když je tam třeba procesor,o kterém nic nevíš,nikdo ti nedá informace a on stojí skoro 3000kč.Pek to riskni to objednat.

Uživatelský avatar
skratas
Příspěvky: 15
Registrován: 25 lis 2004, 01:00
Bydliště: Morava

#5 Příspěvek od skratas »

Dekuji vam za informace. Maji pro mne velkou cenu. Jiste jste v tomto velmi zkuseni a tudiz vase informace o tomto zpusobu vydelavani penez povazuji za dulezite. Dekuji tedy ze jste mi pomohly dostinit mou chybejici predstavu o legislativnich a zakonnych postupech v tomto druhu zivnosti. Zatim jsem delal jen prilezitostne opravy a na cerno. Mozna se na me budete divat zle ale myslim si ze na cerno to nese o neco vice. Preci jen odpadne spousta plateb uradum a ruznym organizacim a hlavne dane. Jenze bohuzel toto neni presne ta cesta kterou bych se chtel vydat. Diky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

a na závěr:

#6 Příspěvek od Hill »

Prostě jde to poctivě, ale budeš se muset hodně otáčet, abys vyhověl jak zákazníkům, tak legislativě.
Existuje ještě jedno všeobecně platné pravidlo: když už vyděláš tolik, že ti zbývá na něco, co nutně nepotřebuješ, počkej s nákupem: brzy totiž najdeš ve schránce složenku na zaplacení právě takového obnosu a už by ti mohl chybět (viz též Murphy).
Vždycky se najde zákonná cesta, jak tě o přebytky připravit. Tak buď nejlepší aspoň v okruhu několika kilometrů a nenech se otrávit.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“