Pomalý PC - využití CPU bez dùvodu na 100%

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

Pomalý PC - využití CPU bez dùvodu na 100%

#1 Příspěvek od Hejnicek »

Pøíbìh je delší, urèeno pro osoby trpìlivé!

Osoba velmi blízká chtìla udìlat chválihodnou vìc, na poslední chvíli zakoupila Windows XP. Protože na HDD mìla hodnì dat, od èlovìka, který skládá PC zapùjèila 2. SATA HDD a zapojila místo SATA vypalovaèky.
Záloha je záloha. A chtìla pøeinstalaci Win komplet, ne jen výmìnu SN.

Tan èlovìk ji øekl, aby pøepojila jumper zleva doprava, protože verze sata øadièe na MB je staršího provedení. Osoba ale HDD furt nevidìla. V tu chvíli se na scénì objevuji já.
Zjiš￾uji dle samolepky na HDD, že jumper mìl být na místì ponechán.
Pomalejší verze režimu SATA HDD vyžadovala jumper nechat tak, jak byl a rychlejší SATA režim provozovat bez jumperu. Jumper jsem tedy posunul a HDD byl detekován.
Odjel jsem domù.

Nastal následující problém. Spouštìní Win XP pomalé a ještì pomalejší práce s Windows. Zjiš￾uji, že vytížení CPU je takøka stále na 100%.
Instalujeme XP - trvá to 2 hodiny!!! Zoufalství. CPU je Celeron tuším 2,2 GHz, RAM 1 Gb. Typuju to na 90% na HW problém. Asi MB, pøi pokusech s HDD osobou mì blízkou mohlo dojít nìkolikerým pøipojováním kabelu k HDD k poškození SATA øadièe (nebo nesprávná poloha jumperu) i u hlavního HDD?
Ještì menší problém v tom (ale netypuju to na pøíèinu problému), nelze spustit XP bez CD s WXP a šuplíku (NT loader nenalezen èi co). Už se mi to jednou stalo. Pøi instalaci jsem zapomìl odpojit šuplík s IDE HDD. Fixboot nepomáhá. Ale to asi problém rychlosti nezpùsobuje?

Zkusím následující, pùjèit SATA øadiè do PCI slotu a pøipojit SATA HDD pøes nìj.
Resetovat BIOS.

Má nìkdo nìjaké vysvìtlení?

Pozn. MB je tuším MSI PT880, v Ovládacích panelech není žádný žlutý vykøièník, zkusil jsem instalovat poslední ovladaèe pro RAID a chipset od výrobce.

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#2 Příspěvek od xmurgi »

Zatiaľ neskúšať nový radič, ale skontrolovať nastavenie DMA režimu v ovládači pre diskový radič. Resp. skontrolovať v akom režime SATA ten disk vlastne ide.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od p32 »

Ehm, a v jakém režimu by SATA disk mohl tak jít ? Stále exsituje jen režim SATA I a SATA II. I kdyby se celá deska zbláznila, tak pojede stejně jen v tom SATA I.
Ta ale není důvodem pomalého chodu PC. Režim přepínače jen řeší být viděn nebo nebýt viděn. :wink:

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

já osobně bych v první řadě použil ještě před jakoukoliv instalací diagnostické programy dají se stáhnou na inetu jako cd a prověřil co se dá , raměti disky vytížit procesor, podívat se jeli teplovodivá pasta po celé jeho ploše, bios shodit do defaultu atd.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#5 Příspěvek od mikollar »

v BIOSE aspon na mojej doske sa da nastavit ci SATA disk bude pracovat resp ako s nim bude komunikovat system na IDE alebo SATA priIDE je to o doost pomalsie

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#6 Příspěvek od Hejnicek »

Prave, ze spatne nastaveny JUMPER byl jen na tom 2. pujcenem SATA HDD a ten je nyni odpojen a presto je PC pomale jak snek. S hlavnim puvodnim SATA HDD se nic nedelalo ani s jeho kabelem. Asi blba MB. Windows jsou preinstalovany (maji uz v sobe SP3), ale jak jsem psal vyse, instalace byla zoufala. Na te desce v Bios se da jen SATA vypnout nebo zapnout. Po vypisu zarizeni se pak objevi nabidka pro spusteni konfigurace RAID. Tam je nyni videt spravne ten hlavni SATA HDD, s upozornenim, ze RAID na jednom HDD nejde zapnout, coz je logicke.
Zkusil jsem vcera Everest a Benchmark CPU, coz nedopadlo uplne skvele, ale ani uplne spatne. Vykon CPU byl jen o malinko horsi nez srovnatelny CPU.
Na vic jsem uz nemel cas.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#7 Příspěvek od RadekB »

Jen tak pro zajimavost, jde ten disk naformatovat v NTFS ale ne tou rychlou volbou ?

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#8 Příspěvek od Hejnicek »

To jsem zatim nezkousel, nectel jsem mu mazat vsechny adresare.
Ale je to zalohovany na tom 2.HDD

Uživatelský avatar
petulka-notor
Příspěvky: 3
Registrován: 20 úno 2006, 01:00

#9 Příspěvek od petulka-notor »

Skus se podívat na teplotu CPU v BIOSU, jednou se mi stalo, že jsem bouchl do chladiče CPU a pak tan chladič dobře neseděl, takže nechladil, teplota kolem 80 stupňů, vytížení CPU ve WIN 95-100%. Takže se nedalo na PC pracovat. Je to jenom nápad.

Uživatelský avatar
Jancis1
Příspěvky: 470
Registrován: 05 srp 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Jancis1 »

Ja som mal problém s novým diskom 640GB na starú ZD, síce nie s rýchlosťou, ale nefungoval SATA, aj ho detekovalo, ale stále pýtalo ovládače ktoré som mu dal. Problém sa vyriešil po nahratí novšieho biosu.

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od Hejnicek »

Uz jsem to chlapi pred nekolika dny vyresil.
Poslednim pokusem bylo vyndani baterie z MB. Resetnulo se nastaveni
Biosu a PC zazrakem ozil. Prestoze v nastaveni jsem samozrejme pred tim polozky prochazel a nebylo tam nic podezreleho.
Po te instalace XP probehla oproti predchozim instalacim raketove rychle.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#12 Příspěvek od sr71 »

Pøipojím se do tohoto staršího vlákna protože mám podobný problém s NB Acer (Celeron 900, 2GB RAM). S novì nainstalovanými W7 CPU prakticky neustále vytížen na 100%. Pøi pokusu nové instalace zùstane stát na obrazovce "pøíprava instalace......". Setup v defaultním nastavení, disk naformátovaný. Nejde ani spustit Hirensboot CD. Nic moc èím by to mohlo být mì nenapadá.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Neměl na tom ten někdo nacpaný desítky z "akce Win 10 zdarma"?

Zrovna nedávno jsem měl "v ruce" PC, kterej "totálně lehnul" a indikoval závadu v bootování. Obrazovka Blue death, na ní stručnej nápis že pravděpodobně bylo odpojeno výměnné paměťové zařízení, tudíž nelze bootovat. Disky jsem projel v jiným kompu, oba dva OK. Na každým dvě partice, v jedný z nich systém. Při pokusu dát HDD do jinýho stroje ta samá závada, přitom S.M.A.R.T. v pořádku, data i z druhý partice čitelný. Fošna Gigabyte, procesor Intel Dual Core 2x 2,18GHz, 6GB RAM a podle tvrzení majitele W10 64b systém, používanej primárně na hry - v bedně byla jinak akorát dvouslotová ATI Sapphire nevímkolik, ale s 2x výstupem DVI (nezkoumal jsem ji). Celkově základ PC někdy z roku 2008, plus dodatečný komponenty (RAM, grafárna a druhej disk) cca z roku 2012.

"Vytěžil" jsem majitele, co s tím dělal předtím. Vylezlo z něj, že komp kupoval před cca 5 lety s W7 64b z druhý ruky. Zdál se mu pomalej, tak si sehnal "někoho" (nepátral jsem koho), kdo mu "tam nainstaloval W8.1" - a nakonec z něj vylezlo, že s crackem. A když teď přišla akce "W10 zdarma za W7 nebo W8", tak prostě odklepnul instalaci a myslel si jakej není king. Po pár tejdnech hraní (2, maximálně 3 neděle) přišla Modrá Smrt.

Tak jsem si říkal, čím to může bejt, instalačku na W8 nemám, "desítky" na tom lehly, tak jsem zkusil zkolabovanej systém vypucovat a nainstalit W7 64b. A ten samej příznak co popisuje SR71, dokud jsem celej disk včetně tý datový partice nesmazal v druhým kompu, nenaformátoval a nevyčistil místo na disku přepsáním (CCleaner) - pak instalace proběhla, komp stáhnul aktualizace i nový ovladače, všecko OK - ale jen do tý doby, než jsem k základu připojil ten druhej HDD jen s datama (ten jsem nemazal ani neformátoval, nebyl důvod). První boot OK, komp viděl oba disky, se vším šlo pracovat, programy běhaly jak střely. Ovšem po restartu zásek, černá obrazovka, na ní výčet adresovatelnejch periférií učuněnej BIOSem, dole pod tím "System Verifying PMI Data" a akorát blikající kurzor jak v DOSu. A dál ani krok, boot žádnej. Nepomohlo ani odpojení toho datovýho disku, všecko marný, dokud jsem zase ten sytémovej disk nezformátoval v jiným stroji a neprojel čističem. Tudíž jsem konstatoval nějakej virus, oba dva disky pro jistotu projel obyčejným antivirákem i Anti-Rootkitem z AVG sady, nenašel nic. Live Ubuntu 14.04 64bit z DVD chodil naprosto v pořádku, veškerý HW funkce OK.

Takže jsem pojal takový neodbytný podezření, jestli za vším nestojí Redmond neboli hošani z M$, protože jak se obecně ví, W10 odesílají kamsi za Veľkou Mľáku neustále velký objemy doslova špionážních dat o každým stroji na kterej se dostanou - a o tomhle PC jsem na 100% věděl, že když se na ně instalovaly W10, tak formou updatu starý cracknutý instalace, aby šlo udělat Recovery neboli stará nelegální W8 instalace v kompu zůstala "v záloze" - tudíž W10 ji měly jako na talíři a mohly ji dokonale "proslídit" a tím pádem i ověřit její (ne)legálnost - a pak do každýho Recovery sektoru podstrčit pár řádků kódu, jednoduše znemožňujícího používat "ilegální" kopii jak W8, tak i v podstatě podvodem získanejch W10.

Komp jsem majiteli vrátil s tím, že komp je HW v pořádku, ale já instalačku W8 nemám, tak ať si nechá reinstalaci udělat u toho, kdo mu tam dával ty "osmy" předtím a ať už radši nezkouší "desítky", jinak že by se mu ta závada mohla vrátit...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 11 zář 2015, 08:38, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Sorry, prosím smáznout tenhle příspěvek, omylem duplicitně odeslán předchozí.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od xsc »

Neviděl bych za tím problém s crackem a bonzováním Win10. MS se nikdy fakticky nebránil pirátským Windows, protože moc dobře ví, že pirátská Windows doma znamenají legální ve firmách :-) Spíš nějakou nekompatibilitu s řadičem, případně BIOSem - UEFI (zde to i může být crackem, pokud někdo modifikoval a při tom nabořil BIOS kvůli instalaci Win8). Ve Win10 je zatím spousta chyb, když jsem je zkoušel pokusně nainstalovat u sebe, tak také po pár bootech začaly mrvit práva na HDD až nakonec nenabootovaly. Disk nebylo třeba formátovat, ale správně nastavit ntfs práva. Žádný problém s legalitou instalace tam nebyl.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“