Stykač pro noční proud Legrand?

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Stykač pro noční proud Legrand?

#1 Příspěvek od tomas001 »

Tvrdil mi jeden elektrikář, že Legrand údajně vyrábí stykač pro spínání při nočním tarifu, který už obsahuje detektor spínacího signálu. Tedy, je snad možné ho prostě přidat na DIN lištu do domácího rozvaděče před jistič okruhu, který chcete spínat při nočním tarifu a hotovo. Teoreticky si pak můžete daný okruh spínat vlastně i nezávisle na tom, jestli vůbec máte dvoutarifový nebo jednotarifový elektroměr. (U jednotarifového to samozřejmě postrádá smysl.) Snažil jsem se něco takového vypátrat, ale nepodařilo se mi to. Přijde mi to jako pitomost. Mrknul jsem se, jak to mám doma a ten detektor (nebo jak se tomu říká) není žádné malé zařízení a nezdá se mi, že by jeho funkci obstaral jakýsi legranďácký stykač o velikosti dvou běžných jističů.
Udělejte mi v tom, prosím, někdo jasno.
Dík. :)

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Máš-li dvoutarif, tak přijímač HDO máš v rozvaděči a máš taky vyvedený ovládací vodič, na který můžeš napojit stykačů, kolik chceš. Takové relé by muselo mít v sobě přijímač HDO a jeho cena by byla určitě vysoká.
Nedává to smysl. A hlavně je zásadní přepínání tarifu na elektroměru a to zajišťuje přijímač HDO elektráren.
Jindra
Naposledy upravil(a) Jindra2 dne 20 led 2009, 12:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#3 Příspěvek od honza_jan »

Na jejich webu jsem našel jenom tohle: http://www.legrand.cz/inter/liblocal/pd ... y/3813.pdf . Dává se to v bytových rozvodech s 20 hodinovou topnou sazbou na vypínání topení. Aby nemusel být hlavní jistič dimenzovaný na plný příkon bytu, tak toto relé, ke kterému je přiveden i signál HDO hlídá nastavený maximální proud podle hl. jističe. Podle zapojení potom odpojuje volitelně topné okruhy buď po jednotlivých fázích,nebo všechny 3 fáze najednou tak, aby nevypadl hlavní jistič, když se zapne třeba sporák. Říká se tomu taky přednostní relé. V každém případě ale potřebuje i signál z HDO a nabízejí jej jenom v 3 fázovém provedení. Jinak i jiní výrobci vyrábějí přednostní relátka se stejnou funkcí. Pokud bys chtěl ale pouštět doma nějaké spotřebiče s větším příkonem a neměl "topnou sazbu", tak si takové relé můžeš namontovat taky, aby ti nevypadával hlavní jistič. Prioritu jednotlivých spotřebičů si potom určíš sám a ovládání od HDO si nasimuluješ vhodným propojem na řídících svorkách relé.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#4 Příspěvek od kbulda »

To honza_jan
Jiné firmy to mají pojmenované jako "přednostní relé" a dělají to v 1 fázovém provedení.

Uživatelský avatar
Haty
Příspěvky: 86
Registrován: 04 led 2009, 01:00
Bydliště: Chrastava (u Liberce)

#5 Příspěvek od Haty »

Jindra2 píše:Máš-li dvoutarif, tak přijímač HDO máš v rozvaděči a máš taky vyvedený ovládací vodič, na který můžeš napojit stykačů, kolik chceš. Takové relé by muselo mít v sobě přijímač HDO a jeho cena by byla určitě vysoká.
Nedává to smysl. A hlavně je zásadní přepínání tarifu na elektroměru a to zajišťuje přijímač HDO elektráren.
Jindra
Podle připojovacích podmínek elektrárny se může na jeden ovládací vodič HDO připojit pouze jeden stykač. Až přes jeho kontakty se dá napojit cokoli.
Haty

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“