Oprava trafopájky

Tato sekce je určena pro diskusi o dílenském vybavení, tedy o nářadí, pomůckách a přípravcích, převážně tedy povahy mechanické, nikoliv elektrické

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
weswe
Příspěvky: 3
Registrován: 04 úno 2009, 01:00

Oprava trafopájky

#1 Příspěvek od weswe »

Dostala se mi do ruky trafopájka s vyklechtaným závitem M4 - asi přeřezávaným. Napadá mne pouze zkrácení trámečků s vyřezáním nových závitů pro upevnění hrotu, nebo zalití děr mosazí a nové závity, to by ovšem nemuselo trafo přežít. Je nějaká jiná, lepší cesta kromě sběrného dvora? Myslím, že toto muselo asi řešit hodně lidí. Dík.

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#2 Příspěvek od Vaseks »

Přeříznout na M5 (pokud to není vyklechtané moc), zkrátit a nařezat nové nebo dát z vnitřní strany šroub se zápustnou hlavou, využít zbytků závitu, přitáhnout maticí a smyčku přitáhnout další maticí k vyčnívající části šroubu. Případně jsme to svého času řešili tak, že se na konce mosazí připájely dutinky z rozebrané čokolády, ale vzhledově to nebylo nic moc.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#3 Příspěvek od helios »

Starý, známy problém. :)

Ja som ho vyriešil tak, že som trochu vyhol vývody (trámčeky), jeden hore, druhý dolu, aby som sa dostal ku dieram zvnútra. Tie som zvnútra zapustil vrtákom, aby som mohol osadiť zápustné skrutky M4. Nezabudni na izolačnú podložku nakoniec medzi hlavy skrutiek. Trámčeky nakoniec narovnáš, zvonku dáš podložku a maticu. Jedna letovačka mi takto funguje už dlhé roky. :wink:
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Stačí trochu naklepat na kovadlině konce trámečků se závitem. Materiál částečně vyplní otvor takže se dá znovu vyříznout závit M4 a když budeš klepat trochu víc, i M3.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Vzít 2 mosazné svorky z "čokolády", částečně zbrousit oba konce páječky a přiletovat klempířskou pájkou. Výroba a výměna hrotů je pak mnohem rychlejší. :wink:
Přílohy
trafopájka.jpg
Po mnoha letech...
(30.3 KiB) Staženo 522 x
Naposledy upravil(a) masar dne 04 úno 2009, 10:39, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#6 Příspěvek od Killroy »

masar píše:Vzít 2 mosazné svorky z "čokolády", částečně zbrousit oba konce páječky a přiletovat klempířskou pájkou. Výroba a výměna hrotů je pak mnohem rychlejší. :wink:
Tahle předělávka je ověřená a kdo to jednou zkusil, ten už se nikdy nepatlá s nějakým očkem. Drží to tak léta a výměna hrotů je luxusní. Když se vykloktá přední M3, utahuješ do zadního a ty čokolády není problém jednou za pár let vyměnit. Můžu jenom doporučit.

Killroy

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Mám u všech mosazné šrouby M4 , hlavu válcovou zpiluji na výšku cca0,8mm , zašroubováno zevnitř . Dnes jsou matky jakoby s podložkou , tak ty používám .
Přílohy
DSC00402.JPG
(44.15 KiB) Staženo 534 x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Fikni to pilkou tych 0,5 cm ta nezachrani... a narez M3 znova...a hlavne utahuj s citom... je pravda ze potom ked sa dostanes k M4 ta by mala vydrzat dlhsie. A pokial nepajkujes nejake hrube veci ktore netreba velmi prehrievat pouzi vecny hrot vydrzi podstatne dlhsie ako medeny. Len ho treba utierat pri zapnutej pajke vlhkou handrickou alebo pouzit vlhku spongiu pre mikropajky.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od otakarv »

Killroy píše:Tahle předělávka je ověřená a kdo to jednou zkusil, ten už se nikdy nepatlá s nějakým očkem. Drží to tak léta a výměna hrotů je luxusní. Když se vykloktá přední M3, utahuješ do zadního a ty čokolády není problém jednou za pár let vyměnit. Můžu jenom doporučit.
100% souhlas.Táto oprava trafopájky je podle mého názoru tím nejlepším řešením.I já jsem takto upravoval.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#10 Příspěvek od Maskot »

Pripojim souhlas s resenim ala masar podobna uprava slouzi vice jak 2O let,jen s tim rozdilem ze mam pouzity starsi WAGO svorky misto cokolady.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od workhard »

Spilovat konce plocháčů dokulata a nacpat do 6mm2 čokolády. Netřeba nic letovat,ostatní výhody zůstanou zachovány :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Jindra2 »

Souhlasím s Masarem, jenom je letuji z boku.
Jindra
Přílohy
pájka.jpg
(15.48 KiB) Staženo 665 x

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

To letuješ skrz zeď, že tam máš ten kilometrovej hrot ? :D

Jinak já tam mám 2xM3 šroubek se zápustnou hlavou (místo řezání závitu), vzhledem k tomu, že už klasickou pájku používám minimálně, vydrží mě tam hrot půl roku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Delší smyčka má vyšší odpor - teče jí menší proud => topí s menším výkonem, takže se cín na hrotu tak nepřepaluje a navíc se ani tolik nerozpouští samotný drát smyčky. Tuhle zkušenost jsem získal taky, už docela dávno - praxe na střední v navijárně, mistr tam měl na staré kulaté bakelitové 75W smyčku snad 15cm - na můj dotaz proč tak dlouhá smyčka mi to předvedl - on tou smyčkou pájel celou směnu, já se standartní délkou jen asi 2 hodiny... Jediný problém je kde pořád brát takové kusance drátu a se skladností takto vybavené páječky - smyčka je měkká, snadno se zdeformuje a po narovnání už vůbec nedrží tvar.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Jindra2 »

ZdenekHQ píše:To letuješ skrz zeď, že tam máš ten kilometrovej hrot ? :D

Jinak já tam mám 2xM3 šroubek se zápustnou hlavou (místo řezání závitu), vzhledem k tomu, že už klasickou pájku používám minimálně, vydrží mě tam hrot půl roku.
Délkou hrotu určuji výkon pájky, pro jemné pájení ho nechám dlouhý, pro větší výkon ho zastrčím (třeba demontáž součástek).
Jindra

Odpovědět

Zpět na „Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky“