Opět ORAVA 458

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

Opět ORAVA 458

#1 Příspěvek od Brozicek »

Mám od švagra na stole ORAVU 458 starou 16 let. V režimu StandBy pohoda, svítí červená dioda. Po zapnutí přes DO se rozsvítí zelená (napájecí zdroj je asi OK), ale ve VN trafu to vrní a šumí a za několik vteřin je trafo v místě pod vývodem VN (asi je tam násobič) horké.
Podle mne na 99 % je vadný násobič ve VN trafu. Náhradou by mohlo být trafo HR7131 od AME za 560 Kč plus poštovné. Mohlo to ale strhnout něco dalšího, výměna a seřízení trafa (musel bych sehnat servisní manuál) atd.
Doporučil jsem švagrovi uložit TV na "sběrný dvůr".
Myslí si někdo že existuje jiné lepší řešení, např. že to nemusí být jednoznačně vadné VN trafo a že bych měl ještě proměřit obvody v okolí trafa?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Je vadné VN trafo.

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#3 Příspěvek od BIPOLAR »

Brozicek píše:Mám od švagra na stole ORAVU 458 starou 16 let. V režimu StandBy pohoda, svítí červená dioda. Po zapnutí přes DO se rozsvítí zelená (napájecí zdroj je asi OK), ale ve VN trafu to vrní a šumí a za několik vteřin je trafo v místě pod vývodem VN (asi je tam násobič) horké.
Podle mne na 99 % je vadný násobič ve VN trafu. Náhradou by mohlo být trafo HR7131 od AME za 560 Kč plus poštovné. Mohlo to ale strhnout něco dalšího, výměna a seřízení trafa (musel bych sehnat servisní manuál) atd.
Doporučil jsem švagrovi uložit TV na "sběrný dvůr".
Myslí si někdo že existuje jiné lepší řešení, např. že to nemusí být jednoznačně vadné VN trafo a že bych měl ještě proměřit obvody v okolí trafa?
Má ho i TS NOVA za 415kč + poštovné.

Uživatelský avatar
pavoucisit
Příspěvky: 176
Registrován: 02 lis 2008, 01:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od pavoucisit »

Tak si zajdi na zběrný dvůr a nějaké shodné trafo si tam vymontuj. Já si dnes donesl dvě videa na skoumání funkce.

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od cabernet »

16 rokov je pekna doba. Ked si zoberies, ze LCD monitory sa vyhadzuju uz tesne po zaruke pre neefektivnost opravy, tak nemas za cim banovat. Patricne bude opotrebovana aj obrazovka.
Pokial si teraz kupi tvoj svagor novy TV a pojde mu minimalne dalsich 16 rokov, niet o com debatovat. Len aby tomu tak naozaj bolo.
Zijeme v modernej dobe, ale pred 16 rokmi, ked sa pokazil televizor, malokedy sa hovorilo o nerentabilnosti opravy, vyhodeni zariadenia do zberneho dvora a kupe noveho. V tomto pripade niet co riesit.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od otakarv »

Já mám OTF 445 od začátku,co se začala vyrábět.Tenkrát v těch prvních typech ještě při zapnutém televízoru nesvítila zelená ledka.Takže když byla TV přepnuta do AV a neměla signál,tak ani člověk nevěděl,že je zapnutá.To jsem dodatečně předělával.Jinak na ni byly asi všehovšudy 3 drobné závady.Poslední nyní a to studenti na scart-ce.Jinak jede v pohodě,akorát žena říká,že by potřebovala větší obrazovku,oči slábnou i mně.

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#7 Příspěvek od Mysteri »

Ešte v súčastnosti dostávam na opravu 445-ky, ktoré sú origoš zablombované a závada je iba stuďák na vypínači, príp. vadný pozistor! Čo sa týka obrazu, boli tam používané obrazovky od viacerých výrobcov. Každá mala inú životnosť. Niektoré boli na odpis už po 5-6 rokoch, niektoré šlapú do teraz.

Uživatelský avatar
Brozicek
Příspěvky: 1469
Registrován: 07 lis 2005, 01:00
Bydliště: Studénka

#8 Příspěvek od Brozicek »

Když mne švagr ukecá, abych mu to trafo vyměnil a on měl tak třetí TV do kuchyně (obraz před poruchou byl stále dobrý) za cenu trafa asi 500 Kč (z TS NOVA), tak kdo mi odpoví na tyto dotazy (nemám servisní manuál):
- Napětí na G2 se nastaví potenciometrem na trafu, jaká je předepsané U ?
- Ostrost druhým trimrem na trafu se nastavuje jen subjektivně nebo je na to doporučený postup ?
- Má se kontrolovat velikost VN pro obrazovku a pokud ano, čím se dostaví (u prvních barevných TV to byl důležitá hodnota) ?
- Bude mít výměna trafa vliv na kvalitu barev (zůstane zachováno nastavení konvergence - bylo to kritické snad jen u starých delta obrazovek, zde nevím), je nutno něco dostavit ?
- Je po výměně trafa nutné ještě něco nastavit co jsem neuvedl výše ?
- VN sondu pro měření bych někde sehnal, jaký musí mít minimální vstupní odpor aby měření nebylo zkresleno odběrem měřáku ?

Místo odpovědí, může mi někdo nabídnout servisní manuál v PDF. Bastlím TV jen v "rodině", profíkům nedělám konkurenta.

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#9 Příspěvek od Carel »

Ug2 nastavuji opatrně,až se objeví náznak zpětných běhů,potom trochu uberu.Ug2 přibližně do 400V.(Nikde ve schématech se neuvádí).Focus objektivně,nejlépe,když jsou na nějakém programu titulky.VN neměřím,když jsou všechny obvody ok.Po výměně VNtrafa se nic nenastavuje,jen změřit napájení +Ub dle schéma.
Je to můj postup.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Habesan »

cabernet píše:Ked si zoberies, ze LCD monitory sa vyhadzuju uz tesne po zaruke pre neefektivnost opravy
Protože oprava LCD je neefektivní (nerentabilní), stejně jako jejich koupě.
Když si švagr koupí nový televizor, celkem určitě mu nepůjde dalších 16 let.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

cabernet píše:Ked si zoberies, ze LCD monitory sa vyhadzuju uz tesne po zaruke pre neefektivnost opravy, tak nemas za cim banovat.
LCD monitorov som par opravil, vzdy to bola jednoducha zavada.

Uživatelský avatar
komeky
Příspěvky: 92
Registrován: 20 led 2009, 01:00
Bydliště: stred Slovenska

#12 Příspěvek od komeky »

K nastaveniu Ug2 - po výmene VN trafa je potrebné nastavenie Ug2 najlepšie osciloskopom na úroveň 160Všš - medzi vert.synch.impulzom a 0 hladinou, pri minim.jase a kontraste, alebo AV bez signálu. Ostrenie najlepšie nastavíš na TXT, alebo na obrazci z gener.mreží.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od otakarv »

Já nastavuji Ug2 tak,že otáčím trimrem na VN trafu tak dlouho,až naskočí spětné běhy.Potom opatrně ubírám,až zmizí.Přepnu TV do AV bez signálu a ještě dostavím(v AV modu je to nejlépe viditelné).Ostření provádím na TXT,kde na písmě a číslicích to je nejlíp patrné.Jelikož OTF 458 TXT nemají,musí postačit titulky nebo logo.Hlavně zkontrolovat napětí pro ŘKS,popřípadě jej dostavit trimrem ve zdroji.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#14 Příspěvek od fero7 »

Vsetko o nastaveni si tu mal presne napisane. Iba dodam, ze UG2 radsej nemeraj. Prilozenim meracieho hrotu sa vyrazne zmeni.
Najlepsie je, ak vypnes Vertikalne budenie, alebo odpojis VC na vertikal. Ostane vodorovna ciara. Nastav aby bola tenka a slabo viditelna.
A este, vsetko nastavuj az po zahriati TV (15-20min.).

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#15 Příspěvek od kokun »

Brozicek píše:Když mne švagr ukecá, abych mu to trafo vyměnil a on měl tak třetí TV do kuchyně (obraz před poruchou byl stále dobrý) za cenu trafa asi 500 Kč (z TS NOVA), tak kdo mi odpoví na tyto dotazy (nemám servisní manuál):
- Napětí na G2 se nastaví potenciometrem na trafu, jaká je předepsané U ?
- Ostrost druhým trimrem na trafu se nastavuje jen subjektivně nebo je na to doporučený postup ?
- Má se kontrolovat velikost VN pro obrazovku a pokud ano, čím se dostaví (u prvních barevných TV to byl důležitá hodnota) ?
- Bude mít výměna trafa vliv na kvalitu barev (zůstane zachováno nastavení konvergence - bylo to kritické snad jen u starých delta obrazovek, zde nevím), je nutno něco dostavit ?
- Je po výměně trafa nutné ještě něco nastavit co jsem neuvedl výše ?
- VN sondu pro měření bych někde sehnal, jaký musí mít minimální vstupní odpor aby měření nebylo zkresleno odběrem měřáku ?

Místo odpovědí, může mi někdo nabídnout servisní manuál v PDF. Bastlím TV jen v "rodině", profíkům nedělám konkurenta.
Něco málo o těch TVP možná víš - ale ne dost. Odpovědí a rad, na tvé dotazy, jsi už dostal požehnaně. Kdybys ale pročetl alespoň pár starších vláken, měl bys otázek míň než polovinu!!! C458 je totéž co C445, jen nemá TXT :!:

Nenapsal jsi, jaké VN-trafo bylo originál - píšeš pouze, že bys ho nahradil tím HR7131. Pokud bylo origo trafo NOKIA, tak náhrada by byla správná. Vzhledem k tomu, že fi DIEMEN ale ukončila výrobu, není jistota, že ještě bude k mání (Za trafa PHILIPS už AME nezasílá HR-ka, ale turecké TERMALy, které mají vyšší cenu, než měly ty HR!).
Nikdo se zde nezmínil o "nastavování" Uff pro žh. obrazovky. Z mé zkušenosti - u HR-traf bylo třeba žh. "ubrat", naopak u "turka přidat"!
Servismanuál C445 v PDF-u těžko seženeš, na NETu kolují pouze schémata. Před lety vyšel samozřejmě pouze v tištěné podobě a myslím, že by se dal zakoupit ještě i dnes. Jinak by se musel najít nějaký dobrodinec, který by ti ho celý naskenoval.

Rozhodnutí, zda ještě do toho TVP investovat několik 100 peněz, ale zůstane jen na tobě. Sám jsem ještě teď po novém roce jednu C445-ku po 16. letech odplombovával :roll: a měnil v ní trafo (ten TERMAL). Že tyto, dnes už "klasika" TVP, byly ovšem "nezmary", tu zřejmě nepopře nikdo - a že ty ECG, SENCORY, či jiné "zázraky" dnešní doby, jsou schopny ještě "přežít", nezpochybní také možná nikdo.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“