ORAVA COLOR 452

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tomikt
Příspěvky: 216
Registrován: 03 kvě 2005, 02:00

ORAVA COLOR 452

#1 Příspěvek od Tomikt »

Tak jsem si dneska pritahl ze sbernýho dvora tuto tv.
Podotýkam že jsem amatér, a je to pro me pouze záliba, chci se neco nového naučit a tak budu rád když mi pomužete, pripadne vysvetlíte, potvrdíte nebo vyvrátite me domenky.

Takže :

Po zapnutí TV zdroj cykloval, led nesvítila.
Zkontroloval jsem na plošném spoji studené spoje,
vytáhl jsem konektor vychylovaček a zdroj najel.
Vyndal jsem BU508AF - proměřil - byl K.O.
Vyměnil jsem elity ve zdroji (c122,c130,c129,c127,c125,c123,c124)kond v bazi Bu-čka a samotné Bu-čko. Proměřil jsem diodu mezi C a E, je ok.

TV jsem poté zapnul, opět cyklování zdroje.

Napětí +118V je O.K - zatíženo 60w žárovkou, 12V, 5V taky ok.
Vyndal jsem Bu-čko - je pořád ok.
B a E jsem propojil, a na kolektor pripojil žárovku 60W - zdroj pořád cykluje.

Je tedy chyba ve zdroji a nikoliv v přetížení zdroje (zpusobeno treba poruchou VN)???

Zkusil jsem odpojit konektor vychylovacích cívek, na krajní pin 118V jsem pripojil žárovku 60W, po zapnutí zdroj dvakrát zacykluje a pak se žárovka rozsvítí .
Je v pořádku že při zatížení zdroje 60W žárovkou nejdřív dvakrat zacykluje a až pak najede ?

Dle mého názoru je teda vada ve zdroji, zduvodnuji si to tím, že když místo bu-čka připojím žárovku, zdroj pořád nenajíždí, a BU již neodchází.

Uvažuji správně nebo se zase pletu.
Díky.

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Když se chceš něčemu naučit, tak hledej sám a neptej se furt na každou blbinu, tak se nic neaučíš. Schéma snad máš, telka je jednoduchá a závada taky.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#3 Příspěvek od kokun »

Sedm ellytů v sec. zdroje jsi "bezhlavě" vyměnil (vsadil bych se, že minimálně 6 to vůbec nepotřebovalo), ale na ty dva v primáru kašleš - přitom ty už budou za cca 16 let (co té telce už určitě je :o ) na 99% "po smrti" :D .
I to může být důvod "cyklování" - nejen zkraty na sekundáru (i když ve většině případů je to "ten sekundár"!).

Je sice chvályhodné, že se chceš něčemu přiučit, ale "zvažuj své dotazy" - nejprve studuj (buď v literatuře, na NETu, či na starších vláknech EB :!: ), ať se tady zase "nestrapňuješ" dotazy typu: Obrazovka nežhaví, ale svítí :lol:

P.S. - jezevec mně "předešel" :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Tomikt
Příspěvky: 216
Registrován: 03 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Tomikt »

ok, díky, mrknu i na ten primár.

Uživatelský avatar
Tomikt
Příspěvky: 216
Registrován: 03 kvě 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Tomikt »

tak c109 a c113 jsem vymenil, a zdroj porad cykluje ..
mám se teda zaměřit pouze na zdroj? Jinak ta tv má skutečne přes 16let .. je to rok 92 :lol:
Dik.

Uživatelský avatar
Tomikt
Příspěvky: 216
Registrován: 03 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Tomikt »

možná hloupý dotaz ale kond na 300V by nemohl být pricinou ? pokud by stratil kapacitu ? nemám možnost ho změřit, ale mám podezření, 300V na nem je, ale po vypnutí tv když ho chci vybít ,tak náboj žádnej.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

Tomikt píše:možná hloupý dotaz ale kond na 300V by nemohl být pricinou ? pokud by stratil kapacitu ? nemám možnost ho změřit, ale mám podezření, 300V na nem je, ale po vypnutí tv když ho chci vybít ,tak náboj žádnej.
Co to zase píšeš za kraviny - ty nemáš čím změřit 300Vss :?: . To zvládne každý multimetr za 100 peněz "třeba z Lídlu" :!:

V tomto případě nemusíš vůbec měřit kapacitu (když nemáš C-metr!), stačí ti to Uss! To bys ale musel vědět, že když ten kond bude bez kapacity, tak naměříš pouze cca 230V, ale s dobrým kondem o 1,41x více, tzn. víc jak 300V :!: (Ujasni si nejprve, proč tomu tak je - to jsou základy!).
A že ti "nejde vybít" - jak chceš, aby se ti vybil "vybitý kond" :o - uvažuj!

A pokud to myslíš s těmi opravami "skutečně vážně", tak si pořiď aspoň jednoduchý kondíkovač (tj. měřič ESR !!) - s ním odhalíš 85% vadných ellytů taky. Ale napřed zapoj tu tvoji šedou kůru mozkovou :!: - už jsem ti jednou psal: EB není kurzem oprav TVP !!!
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Ale když bude mít zbytkovou C , tak těch 300 naměří . Radši mu máš doporučit na dráty připojit zkušebně dobrý kond . Jsem někdy tak línej , že ten kond na drátech pohodím do bedny a nechám ležet .(pro rodinu !) A jinak stále nechápu zlobu lidí , kteří přeci nemusí psát .

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#9 Příspěvek od stevo59 »

Ale když bude mít zbytkovou C , tak těch 300 naměří
Ak má na ňom tých 310V a zdroj cykluje, nie je to sieťovým kondom.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od otakarv »

V každém případě,když mu tam na tom kondiku zůstane těch 300V,by měl vzít (dělám to preventivně i já) žárovku (já používám 75W,kterou také používám na připojení místo ŘKS) a přiložit na vývody kondíka,aby se vybil.Je dosti nepříjemné zažit šok,který způsobí toto napětí při další manipulaci se šaskem.
Jinak si myslím,že když Ti ten zdroj zacykluje i při odpojeném ŘKS,může být vadná filtrace napájení tohoto obvodu.

Nemám po ruce schéma,takže nevím poziční číslo kondíka.

Uživatelský avatar
Tomikt
Příspěvky: 216
Registrován: 03 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Tomikt »

300V tam mám, kond som prehodil z druhej telky, ale tým to není ..

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od otakarv »

Tomikt píše:300V tam mám, kond som prehodil z druhej telky, ale tým to není ..
Já jsem nepsal,že to může dělat tento kondík ve zdroji,ale na sekundární straně. :!:

Uživatelský avatar
Zbynek
Příspěvky: 202
Registrován: 14 pro 2004, 01:00
Bydliště: Letohrad

#13 Příspěvek od Zbynek »

kokun píše:
Co to zase píšeš za kraviny - ty nemáš....
"Kraviny" píšeš ty. Nejdříve si pořádně přečti dotaz a pak mu zkus poradit. Ale pořád jsi na tom v komunikaci lepší než Jezevec - věrný svému jménu.

Tomkit: Kapacitu elytu můžeš nahrubo zkusit ručkovým ohmetrem. Porovnáním s jiným elytem. A projdi si jednotlivé větve zdrojů v sekundárech. Stačí i ten ručkový ohmetr.

Zbyněk

Návštěvník

#14 Příspěvek od Návštěvník »

Zbynek píše:
kokun píše:
Co to zase píšeš za kraviny - ty nemáš....
"Kraviny" píšeš ty. Nejdøíve si poøádnì pøeèti dotaz a pak mu zkus poradit. Ale poøád jsi na tom v komunikaci lepší než Jezevec - vìrný svému jménu.

Tomkit: Kapacitu elytu mùžeš nahrubo zkusit ruèkovým ohmetrem. Porovnáním s jiným elytem. A projdi si jednotlivé vìtve zdrojù v sekundárech. Staèí i ten ruèkový ohmetr.

Zbynìk
Milý Zbyòku , uèit kdejakého 🤐 základùm , snad není náplní tohoto fóra a to by si mìl uvìdomit každý , kdo sem vleze . Pokud ovšem máš jiný názor , pak zkus založit fórum napø. "Pro neumìtely a laiky" , tam budeš mít možnost se vyøádit .
Pro kolegu "BOBOBO , vìø mi , že chvíli dokáže každý ignorovat blby , ale jednoho dne ta povìstná èíše pøeteèe .
Zdravím Ivan

Uživatelský avatar
Zbynek
Příspěvky: 202
Registrován: 14 pro 2004, 01:00
Bydliště: Letohrad

#15 Příspěvek od Zbynek »

Ivane. Zbytečně ztrácíš svůj drahocený čas psaním. Komu není rady, tomu není pomoci.
Zb.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“