Tlumivka k výbojce

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RVLX
Příspěvky: 2
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

Tlumivka k výbojce

#1 Příspěvek od RVLX »

Potřebuju zjistit indukčnost tlumivky ke rtuťové výbojce RVL-X 400W, mohl by mi to někdo prosím vás změřit, nebo říct jak se to vypočítá?
Přece jenom výbojka není odporová zátěž (v tomto smyslu není ani indukční ani kapacitní), takže netuším jak to vypočítat i když znám napětí a proud výbojky (135V, 3,25A).

Stačila by mi i indukčnost nějaké menší tlumivky (250/125W), ono se to dá z výkonu a z úbytků na výbojkách přibližně přepočítat.

Díky

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Na tlumivce bude tedy odmocnina z 230*230-135*135 = 186 V. Jako v pravoúhlém trojúhelníku. Proud je jen jeden, tak impedance tlumivky 186/3,25 je 57 ohm, a indukčnost 57/314 = 0,18 H.
Tolik ideální tlumivka. Reálná bude mít i činné ztráty, tak se ta indukčnost dá trochu snížit.
Výbojka sice není lineární, ale přece jen reální zátěž.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od Zirafka »

Pokud ji půjdeš koupit, tak řekni že chceš tlumivku k výbojce 400W a je to. Stojí ale kolem 0,5kKč tak se na to připrav.

Jinak pokud použiješ tlumivku pro menší výbojku tak bude výbojka svítit méně, ale nepoškodí se.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od otakarv »

Já,když jsem potřeboval tlumivku ke 125W rtuťové výbojce,tak jsem zapojil 3ks 40W-vé tlumivky paralelně,co jsou v trubicových zářivkách.To byly ještě ty staré typy a já jich měl dost,ale 125W tlumivku jsem nemohl sehnat.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Také jsem to tak za bolševika musel dělat , 65W tlumivky , alespoň u nás , nebyly , dávali jsme 2x40 . V tej textilce bylo na 400 dvoutrubic ve výšce 6m a když jsem s pojízným lešením dokličkoval mezi mašinama na jeden konec sálu , mohl jsem na druhém začít . Byla to věc , když na některém z 20 světel v serii zkratl kondík . Když jsem odcházel , měl jsem již popsanou šachovnici pospojení . Jinak 400W bych hledal u part městských elektrikářů s všimným .

Uživatelský avatar
RVLX
Příspěvky: 2
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od RVLX »

Kdyby to někoho zajímalo, indukčnost té tlumivky je 115mH +-10%.

Ptal sem se na indukčnost protože ji mám možnost vyrobit doma, ze starých traf atd.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od otakarv »

RVLX píše:Kdyby to někoho zajímalo, indukčnost té tlumivky je 115mH +-10%.

Ptal sem se na indukčnost protože ji mám možnost vyrobit doma, ze starých traf atd.
Tak potom promiň,já myslel,že ji chceš třeba někde sehnat.Ale možná že naše odpovědi někomu pomohou. :help: :wink:

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od kybler »

Nebudu k tomu zakládat nový téma, když mám dejme tomu tlumivku 250W, která na sobě má označenej proud 2,15A, snese to ten proud i v DC, aniž by se přesytila? Napětí na ní bude pochopitelně malé podle reálného odporu.
Hodilo by se mi něco na filtraci. Díky.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Budeš muset vyzkoušet , tyto tlumivky jsou BEZ vzduchové mezery , aby byly co nejmenší a jsou prostě optimalizovány pro svou fci ve střídavém obvodu . Však jestli máš oscilo , tak udělej zdroj i malého napětí , za usměrnění menší kapacitu a za tlumivkou zatěžuj . Při přesycení by se mělo rapidně zvýšit zvlnění za tlumivkou .

Uživatelský avatar
kybler
Příspěvky: 448
Registrován: 14 led 2009, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od kybler »

Tyhle nemají vzduchovou mezeru? Asi to nemá cenu ani zkoušet, přesytí se skoro určitě. :(
Ale díky.
Když všechno selže, přečti návod.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Je potřeba vyzkoušet . Třeba ti bude ve tvém zapojení vyhovovat . Ty plechy jsou jednotně orientované nejsou překládané , tak tam prakticky vždycky nějaká malá fuka zbyde .

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#12 Příspěvek od miroslavkovar »

Pokud je to ještě aktuální k předřadným tlumivkám, tak bych chtěl upozornit, že tyto tlumivky mají vždy vzduchovou mezeru již jenom tím, že jsou všechny plechy skládány stejně. Ta vzduchová mezera tam musí být proto, že výbojka i zářivka je zvláštní "odporová" zátěž, ona má charakteristiku doutnavky, tedy má jistý statický odpor, daný zhruba napětím a proudem, ale dynamický odpor se blíží nule. Proud tlumivkou je tudíž silně zkreslen lichými harmonickými a aby se jádro tak snadno nepřesytilo např. při kolísání napájecího napětí, používá se vzduchová mezera. Tlumivky jsou také navrženy pro určitou magnetickou indukci a použitím stejnosměrného proudu ji snadno přesytíme a tím by sice proud vedla, ale nefiltrovala by jeho střídavou složku. Mirek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Kurňa , není tady někdo nový ? :D Jen se do toho dej , všichni chceme z tvého postupu těžit , sakra zase cejtim prachy . :lol:

Uživatelský avatar
miroslavkovar
Příspěvky: 81
Registrován: 10 bře 2012, 01:00

#14 Příspěvek od miroslavkovar »

BOBOBO, zkuste se zabývat i etikou, myslím, že v tomto oboru Vás toho život moc nenaučil!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#15 Příspěvek od PavelFF »

BOBOBO píše:Kurňa......., sakra zase cejtim prachy . :lol:
První část je mi jasná (od tebe to chápu). Ale nechápu to s těma prachama. Jaký prachy?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“