Mřížka z monitoru/televize

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Karbus
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2008, 01:00

Mřížka z monitoru/televize

#1 Příspěvek od Karbus »

Dobrý den,
zajímalo by mě, jakou velikost mají oka na mřížce v obrazovky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Když v mřížce, tak záleží na tom, o kterou mřížku jde (Wehneltův válec, tedy g1, má průměr dírky v desetinách mm, g2 a vůbec mřížky tvořící elektronovou čočku, mají otvory o průměru v řádu jednotek až desítky milimetrů, někdy mají pro každou barvu jeden otvor, jindy společný). Rozměry se samozřejmě liší i podle toho, zda jde o obrazovku pro monitory či obrazovku televizní, jaký má vychylovací úhel a poloměr zaoblení stínítka atd...
Ale ty všechny mřížky jsou v hrdle.
Nebo snad má jít o otvory v masce barevné obrazovky?
Obrazovky typu Delta, které měly zrníčka barevných luminoforů umístěná do trojúhelníku, měly otvůrky kulaté a pro monitory se jejich průměr pohyboval někdy i pod 0,15mm, protože rozteč mezi trojicemi zrníček luminoforů byla 0,21 a 0,35mm, u televizních byl průměr od 0,4mm (staré obrazovky, kde zrníčka luminoforů spolu bezprostředně sousedí, takže svítila vždy jen část zrníčka) po asi 0,8mm (Permachrom, ty byly lepší, protože dírkou prošel svazek elektronů silnější, než průměr luminoforového zrníčka, takže svítilo celé; aby nezasáhl zrníčko jiné barvy, jsou mezery mezi nimi vyčerněné).
U televizních in line obrazovek včetně trinitronu jsou otvory v masce podélné, protože luminofory na stínítku jsou ve formě svislých proužků. Na šířku mívá dírka 0,4-0,6mm, na výšku je to zase různé podle výrobce a konstrukce obrazovky - někdo používá výšku 2mm, někdo 6mm, ostatní něco mezi nimi. Někdo má ty otvůrky pod sebou a barevné proužky vcelku odshora dolů, jiný výrobce střídá otvůrky od sebou po půl rozteči a stejně jsou posunuté i trojice barevných proužků...
Tím otvůrkem totiž vždy musí projít všechny tři elektronové svazky, v něm se protnout a dopadnout každý na svůj barevný luminofor (když je obrazovka v pořádku a má správně seřízenou čistotu barev).
No a, aby se to nepletlo, tak původní trinitrony neměly děrovanou masku, ale apreturový rošt z nejméně 380 kovových pásků (u těch trinitronů pro televize s válcovým stínítkem do úhlopříčky 37 cm, u větších jich bylo víc) svisle napnutých mezi dvěma tuhými nosníky...
To by mohlo pro začátek stačit, ono je to vlastně daleko složitější.
Prostě těch rozměrů a tvarů je povícero. Obrazovku stejně nebudeš vyrábět.

Uživatelský avatar
Karbus
Příspěvky: 57
Registrován: 28 říj 2008, 01:00

#3 Příspěvek od Karbus »

Hille děkuju, myslel jsem tu masku u barevne obrazovky, potřebuju docela jemné kovové sítko a tohle vyhoví;)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Přiznám se, že jsem ti to chtěl navrhnout, ona se ta maska jinak na nic moc nehodí.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Vidíš to, tohle mě nikdy nenapadlo, když jsem potřeboval vyrobit filtr... 8O
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

maska z TV má docela mizerné mechanické vlastnosti (láme se a snadno se dá trvale deformovat), jestli chceš fakt perfektní materiál, sežeň si staré síto na napěňování (nanášení) aviváže nebo na potisk bavlny, vyskytuje se u textilních strojů (Elitex Chrastava a pod.)Je to bezešvý válec délka cca 2m různých průměrů a když to obsluze praskne, musí se celá vyhodit.
Je to nerez a v domácích podmínkách není šance to zničit.

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od Milan121 »

A já zase obráceně - líto vyhodit,ale zase nebylo co filtrovat.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“