Zvukový modul

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Martin1309
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2009, 01:00

Zvukový modul

#1 Příspěvek od Martin1309 »

Pro oživení modelů vojenské techniky hledám zapojení vydávající zvuk těžkého kulometu, pokud možno i s regulací hlasitosti, protože vlastní model je dost hlučný. Pokud by šla připojit i LED dioda blikající v přibližně stejné frekvenci bylo by zařízení dokonalé. Elektronice příliš nerozumím a dosud jsem hledal spíš ve fórech modelářských. Jediná odpověd, kterou jsem na své dotazy obdržel, že existuje jednoduché zapojení s obvodem NE555 splňující moje požadavky.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#2 Příspěvek od Banda »

No, nevím jak s 555, ale já mám postavený zvukový modul s ISD1730.
Není mi moc jasné, jak to myslíš s tím, že "vlastní model je dost hlučný".
To jako, že máš už hotový model, ale je příliš hlasitý? A to nejde ztišit?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Jesli to má něco napodobovat, tak v prvé řadě je třeba najít vhodný elektroakustický měnič, nebo se vydat jinou cestou.

Uživatelský avatar
Martin1309
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Martin1309 »

Hlučnost modelu je způsobena jeho pohonem (převodovka). Zvuk střelby jsem myslel že bude vydávat reproduktor. Jakýsi takový modul existuje u čínských modelů tanků, kde je mezi jejich parametry uváděno mimo jiné i zvuk střelby z kulometu, ale osobně jsem to neslyšel. Měl jsem možnost slyšet modul ze stavebnice od Conrada, který imitoval zvuk dieselového motoru, navíc s regulovanou frekvencí v závislosti na otáčkách motoru (připojuje se na elektronický regulátor motoru).

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

No a je to model letadlové lodi 1:2, nebo tanku 1:650 ??

Uživatelský avatar
Martin1309
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Martin1309 »

Jedná se o model tanku AMRAMS M1A2 v měřítku 1:14 s pohonem elektromotory na dálkové ovládání.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

AMRAMS M1A1 neznám - znám AIM-120 AMRAAM, což je letecká protiletadlová raketa středního doletu ( http://www.fas.org/man/dod-101/sys/missile/aim-120.htm ), a pak ABRAMS M1A1 - což by mohl být americký těžký tank (například http://www.military.cz/usa/armour/tanks ... Abrams.htm ).
Tak co vlastně chceš?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Martin1309
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od Martin1309 »

Od začátku píšu o tanku, tak jsem se překlepl, tak pardon. Pro protiletadlovou střelu nepotřebuji zvuk kulometu.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#9 Příspěvek od Banda »

Takže modul bude vevnitř a reprák chceš mít vespod tanku? Ať tak či tak, už jsem napsal svoje, stačí číst. :roll:

Uživatelský avatar
Martin1309
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Martin1309 »

Modul i reprák budou uvnitř v tanku nebo v dělové věži. Příspěvek jsem četl, ale nic mi bohužel neříká

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#11 Příspěvek od Banda »

Pravda, pro neznalé... ISD1730 je integrovaný obvod, do kterého lze nahrát libovolný zvuk, buď pomocí mikrofonu nebo třeba přímo kabelem z PC apod. Odkaz zde:
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=pro ... il=341-006
Datasheet věřím, že už zvládneš najít sám, případné dotazy zodpovím.

Uživatelský avatar
Martin1309
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2009, 01:00

#12 Příspěvek od Martin1309 »

Díky za konkrétní odpověď. O tomto řešení jsem také cosi slyšel. Jak jsem ale uváděl v prvním dotazu, jsem spíš modelář a v elektronice se příliš nevyznám. Nevím jak tam ten zvuk dostanu (nemám ani mikrofon) a bude možné regulovat hlasitost výstupu. Spouštění a vypínání zvuku by bylo řešeno RC spínačem.

Uživatelský avatar
Banda
Příspěvky: 1170
Registrován: 22 bře 2005, 01:00
Bydliště: OV

#13 Příspěvek od Banda »

Pokud seženeš někde z netu ten zvuk kulometu nebo si zajdeš do kasáren :), dále už to nebude problém. Ještě mě napadnul mp3 přehrávač, jako záznamník.
Kolik je místa v tom tanku? Ten můj modul má (85x55)mm, ale má plno zbytečností, které by se dali odstranit, respektive by se udělal nový tišťák.
Volume se dá nastavit bez problémů, dá se připojit i zesilovač, kdyby byla hlasitost nízká. Spouštět se to dá defakto čímkoli. Nemám momentálně foťák. Když tak mi pošli soukromou zprávu, měl bych ten modul na prodej.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Abrams v měřítku 1:14 má dost objemnou korbu, do které by se mohl vejít i dost velký a tím pádem i výkonný a citlivý reproduktor - teda někam se samozřejmě musejí dát aku a motory, ale ve věži by se nějaké místečko najít mohlo... Vyzařovací mřížka by případně mohla být i na místě krytu motoru nebo v místě výfuku z turbíny - ale to už by asi nebylo správné směrování...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Martin1309
Příspěvky: 10
Registrován: 14 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od Martin1309 »

Ano problém s místem není, dost místa je i v dělové věži. Ve vlastní korbě už je toho dost (motory s převodovkami) pohonný 6-ti článek, pohon otáčení věže, přijímač, regulátor a další.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“