Meranie impedancie traf (nielen vystupnych)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
zdenoeddie666

Meranie impedancie traf (nielen vystupnych)

#1 Příspěvek od zdenoeddie666 »

Ako sa mera impedancia vinuti trafa? Na nete som nasiel navod, kde je seriovo k vinutiu zapojeny 10k odpor, to je pripojene k generatoru s f=1kHz a milivoltmetrom sa mera napatie pred odporom a za odporom. Z rozdielu sa urci ubytok na resistore, a vypocita sa prud ktory tecie obvodom, kedze pozname hodnotu odporu. A impedancia sa vypocita ako podiel napatie nameraneho za odporom, cize pri vinuti trafa, a prudu.
Skusal som takto merat nejake tesla vystupaky, o ktorych mam udaje, ale vychadzaju mi totalne bludy. Napr. namiesto 5k6 (9WN 676 04) mi vychadza okolo 11-12k.
Mam generator, osciloskop, milivoltmeter.
Dakujem

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Asi to nie je moc dobrá metóda. Pred odporom sa nameria Ug, za odporom Ut, ale jednoduchý rozdiel nedá hodnotu Ur. Pomohol by milivoltmeter so symetrickým vstupom a merať priamo na tom R. Potom sa dá určiť prúd, a ešte treba zmerať Rv a potom vypočítať XL z toho trojuholníka, čo má preponu Ut.
EDIT:
Ešte ma napadlo, že keď sa dá ten odpor až za trafo, teda od trafa na zem, dá sa na ňom namerať správne napätie Ur a vypočítať prúd. Napätie Ut sa zmeria v pôvodnom zapojení, keď je jeden koniec trafa na zemi. Takže symetrický vstup milivoltmetra netreba.
Přílohy
Trafo-mer.jpg
(5.29 KiB) Staženo 62 x
Naposledy upravil(a) Bernard dne 21 úno 2009, 14:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Ujasni si, co měříš. Impedanci naprázdno (magnetizační), impedanci zatíženého (převod + rozptyl + Zmi), jak velkým signálem atd.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od zdenoeddie »

Ok skusim a uvidim.
Sendyx: aka je uvedena v popise traf?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od pajosek2 »

Už jsem to v minulosti popisoval,ale zkusím to znovu.
Vezmu RLC můstek,přepnu na měření R,ale střídavým proudem.Výstupní trafo se zapojeným reproduktorem měřím.Tahle metoda mne nikdy nezklamala.Několikrát jsem to ověřoval na trafech,u kterých jsem znal parametry.
Nepochopil jsem Tvůj dodatek"Nejen výstupních" to chceš měřít síťáky? nemusím Ti snad vysvětlovat,že tato hodnota se mění se zátěží a sycením.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od zdenoeddie »

pajosek2 píše:Už jsem to v minulosti popisoval,ale zkusím to znovu.
Vezmu RLC můstek,přepnu na měření R,ale střídavým proudem.Výstupní trafo se zapojeným reproduktorem měřím.Tahle metoda mne nikdy nezklamala.Několikrát jsem to ověřoval na trafech,u kterých jsem znal parametry.
Nepochopil jsem Tvůj dodatek"Nejen výstupních" to chceš měřít síťáky? nemusím Ti snad vysvětlovat,že tato hodnota se mění se zátěží a sycením.
no RLC mustek mam, ale nemam ani potuchy ako vlastne mera, je to nejaky domaci vyrobok asi, a mam z neho chaos ako sa s tym mera, potom tu hodim obrazok. Nielen vystupnych som myslel prevodne, budiace a dalsie...

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Samotné měření asi není problém,ale důležité je vědět do jaké zátěže to pracuje.Pokud znáš tento údaj,tak nevidím problém.
Co se týká toho měření samotného,tak nemusíš mít zrovka můstek.Stačí voltmetr se střídavým měřením. Nebo pokud střídavým napětím měříš proud a pak Ohmův zákon. Ten stříďák by měl být kolem 1KHz,ale nesmíš to trafo přebudit.To hrozí hlavně u tědh budících a inverzních traf pro tranzistoráky.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

GU50

#8 Příspěvek od GU50 »

Doprucuju DVD Tube guitar amplifier service overhaul.. doufam ze se tot takto presne jmenuje uz sem to videl davno.. je toho cca 9GB ale zrovna tyto mereni sou tam velice pekne ukazovane..

Odpovědět

Zpět na „Poradna“