Schéma měřiče kapacit

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pauly55
Příspěvky: 52
Registrován: 09 pro 2008, 01:00

Schéma měřiče kapacit

#1 Příspěvek od pauly55 »

Neví někdo prosim o nějakém lehkem a dobrém schématu Měřiče kapacit od 1pF do 1000Uf?Chtěl bych si ho udělat.našel jsem na netu toto schéma

http://ok1ike.nagano.cz/rs2/clanky/bastleni/c_metr.htm


docetl jsem se ze meri od 1uf .A jeslti je to dobre schema.Muze nekdo prosim poradit??predem moc dekuji.A taky me zarazilo ponekud.

Jsem zvykly ze se prodavaji vsude tyto merice z LCD displayem a tady je jen jedna LED a voltmetr.

TAk nevim kdybych si to ubastlil jestli by mi to bylo k necemu.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od petus »

Tak od 1pF asi půjde dost těžko.Asi nepočítáš s parazitní kapacitou samotného obvodu a kabelů ... A lehké schéma v takovém rozsahu měření jsem ještě neviděl.Kdyby jsi uměl mikroprocesory tak by to bylo jiné kafe.Nějaký vyšli v Amárech(Amatérských rádiích)Zkus vyhledávání na www.jirky.webz.cz nebo tak nějak.Tam ti to vyhodí všechny měřiče co vyšly v Amárech.
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Měřit to bude, konečně jde o využití měřicí metody vhodné právě pro větší kapacity. Jak přesně, to záleží hlavně na tom, jak pečlivý při stavbě budeš.
Že to nemá displej? No, nemá.
Jak myslíš, že se to dělalo, když jsme si ještě neuměli představit, že by se jednou zobrazovaly přímo číslice?
Zde na systému měřidla nezáleží, takže můžeš přece použít i panelový digitální voltmetr.

Pro měření menších kapacit se raději poohlédni po jiném zapojení. Přece jen se snadněji udělá slušné měřidlo pro určitou menší skupinu hodnot, než zcela univerzální, třeba i trochu méně přesné, přece jen 9 řádů je 9 řádů. Všimni si, že i na dobrých multimetrech je rozsah měření kapacit třeba od 4n do 40u, to je také 5 řádů, ale častěji jako na potvoru potřebuješ zrovna změřit kondík 330uF nebo 27pF.
Edit: Petus už to mezitím napsal jasně.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Už hodně let měřím tímto . Vyšlo někdy 1979 . Nemusíš si pořizovat měřič ESR , tady to ukáže kapacitu elytu jen při malém ESR . Dal jsem obojí do jedné bedny a přepínám měřící systém . Elyty měří v zapojení . Stojí to vedle čítače vlevo .
Přílohy
IMG_0025.JPG
(76.87 KiB) Staženo 418 x
DSC00349.JPG
(56.26 KiB) Staženo 507 x
DSC00348.JPG
(74.41 KiB) Staženo 652 x

Uživatelský avatar
pauly55
Příspěvky: 52
Registrován: 09 pro 2008, 01:00

#5 Příspěvek od pauly55 »

BOBOBO píše:Už hodně let měřím tímto . Vyšlo někdy 1979 . Nemusíš si pořizovat měřič ESR , tady to ukáže kapacitu elytu jen při malém ESR . Dal jsem obojí do jedné bedny a přepínám měřící systém . Elyty měří v zapojení . Stojí to vedle čítače vlevo .

diky vsem za prispevky.zkusim toto zapojeni.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#6 Příspěvek od Ivan_Ryger »

na male kapacity je najlepsi rezonancny merac kapacity, je presnejsi a neovplyvnuju ho zaradene rezistory v obvode.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Vážený příteli , kdy Tě naposledy rozhodilo , že jsi měl kond 3j4 místo 3j3 . A výše uvedeným měřákem vidím perfektně rozdíl +-0,2pF .

Uživatelský avatar
goliasinek
Příspěvky: 69
Registrován: 25 lis 2008, 01:00

#8 Příspěvek od goliasinek »

Co rikate na tenhle měřák kapacit.vypadá velice chytře.
Přílohy
xAR11_2005.pdf
(576.63 KiB) Staženo 689 x

Uživatelský avatar
pauly55
Příspěvky: 52
Registrován: 09 pro 2008, 01:00

#9 Příspěvek od pauly55 »

BOBOBO píše:Vážený příteli , kdy Tě naposledy rozhodilo , že jsi měl kond 3j4 místo 3j3 . A výše uvedeným měřákem vidím perfektně rozdíl +-0,2pF .

Porsím te mohl bys mi poslat celou tu stranku s tim merakem a i s nejakym popisem prosim????

Uživatelský avatar
smudla5
Příspěvky: 124
Registrován: 13 pro 2008, 01:00

#10 Příspěvek od smudla5 »

Podle me vyšel taky pěkný měřič kapacit v amaterské rádiu 1988 v čísle 1. Co myslíte ostatní?

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od otakarv »

Já nyní stahuji a napaluji na CD-čka Amaterské radia.Při zběžném prohlížení jsem natrefil na"Přesný a jednoduchý měřič LC".
Je to převzaté a volně přeložené z "ELEKTORU"č.2/1992
Uveřejněné v "ELECTUS" roč.93 str.11

Uživatelský avatar
byKiVi
Příspěvky: 76
Registrován: 02 zář 2007, 02:00
Bydliště: Zvolen

#12 Příspěvek od byKiVi »

Takze, toto je moj merac kapacity (do 470uF) a merac ESR (obe v jednej krabicke).

Navod na merac kapacity mam zo stranok http://elm-chan.org/works/cmc/report.html a http://svetelektro.com/clanky/digitalny ... 3-295.html.
Nepodarilo sa mi vsak kupit displeje so spolocnou anodou a bodkami, preto tie upravy (nemali ani SMD LED).
Program som uz ako tak upravil - akurat mi inverzne funguju desatinne bodky a kalibracne udaje sa neukladaju do EEPROM. S AVR a vlastne s mikroprocesormi sa zoznamujem este len asi tyzden a pri VS nemam vela casu, takze mi to este chvilu potrva (ale je to vyzva a naucim sa nieco nove)

Merac ESR je stary znamy s TL074 ci TL084 tolko krat omielany tu na bastlirne.
Přílohy
2-1.jpg
(23.81 KiB) Staženo 172 x
1-1.jpg
(29.43 KiB) Staženo 174 x

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od stepa »

Ono inverzne, pripadne blbe ti toho funguje vic...to posledni cislo ma byt asi 4, ne? :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#14 Příspěvek od Atlan »

Ee podla mna to ma dobre. to ukazuje 10,7 mikro faradu.

I ked ten kondik je nejaky prejedeny :D

Uživatelský avatar
byKiVi
Příspěvky: 76
Registrován: 02 zář 2007, 02:00
Bydliště: Zvolen

#15 Příspěvek od byKiVi »

Kondik je 10uF.
Prejedeny nie je :D, akurat ako som uz pisal, nejde kalibracia a bolo to fotene pod ziarivkou tak preto tie odchylky (merac neznasa ziarivky, tyristorove spinanie a pod. Skusim este odtienit).
Prinajhorsom byvam na "skok" od Ukrajiny, ak bude treba, tak si zajdem po paletu ziaroviek a na EU mozem zvysoka .... (uz vidim ako ziarivka na WC vydrzi proklamovanu dobu zivotnosti - ale to je uz ina rozpravka).

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“