Regulácia otáčok

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kukajz
Příspěvky: 2
Registrován: 22 úno 2009, 01:00

Regulácia otáčok

#1 Příspěvek od kukajz »

Zdravím všetkých. Chcel by som niekoho poprosiť či by mi nemohol nakresliť nejakú uplne jednoduchú schému na reguláciu otáčok ventilátora na 220V.( z digestora) Díky moc
Naposledy upravil(a) kukajz dne 27 úno 2009, 12:58, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Sám se těším .

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

#3 Příspěvek od zenit »

Čo tak použiť regulátor zo starého vysávača?

zdenoeddie666

#4 Příspěvek od zdenoeddie666 »



Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Hm, jste chytří jak rádio na klíček, BOBOBO správně čeká, co z vás dvou vypadne za moudro - v digestořích bývají většinou Mezaxiály nebo podobné fukary poháněné asynchronními (bezkomutátorovými) motory, na které triakový regulátor s fázovým řízením bude asi těžko fungovat, Zenite a Zdenoeddie666, víme?
Sedlácké řešení by bylo koupit stejnosměrný venťas třeba na 12 nebo 24V s podobnými rozměry a řídit ho napětím nebo PWR jako v PC - jenže ten těžko docílí takový objemový výkon odsátého vzduchu, jako původní síťový. Takže nezbyde než nějaký frekvenční měnič...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

A co je v těch digestořích co mají 3 rychlosti?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Kdyby měl 3rychlostní, asi nebude shánět regulátor - jinak máme v kuchyni Whirlpoola, a ten má motory 2 - každý jinak výkonný, takže motor 1, motor 2 a oba zároveň.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kukajz
Příspěvky: 2
Registrován: 22 úno 2009, 01:00

#8 Příspěvek od kukajz »

EKKAR píše:Hm, jste chytří jak rádio na klíček, BOBOBO správně čeká, co z vás dvou vypadne za moudro - v digestořích bývají většinou Mezaxiály nebo podobné fukary poháněné asynchronními (bezkomutátorovými) motory, na které triakový regulátor s fázovým řízením bude asi těžko fungovat, Zenite a Zdenoeddie666, víme?
Sedlácké řešení by bylo koupit stejnosměrný venťas třeba na 12 nebo 24V s podobnými rozměry a řídit ho napětím nebo PWR jako v PC - jenže ten těžko docílí takový objemový výkon odsátého vzduchu, jako původní síťový. Takže nezbyde než nějaký frekvenční měnič...
Aha, takže to bude trošku zložitejšie :cry: No nevadí mám aj na 24V ventilátor. Tak musím zohnať nejakú schému na reguláciu s nejakým termočlánkom. To bude asi jednoduchšie :wink:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#9 Příspěvek od Hill »

Může tam být jakýsi měnič, krabičku jsem ani neotevíral, pěkně rozteklá a v záruce, tak co bych do toho lezl dál, ale motor byl s pomocnou fází.
Další možnost by byl vícepólový ventilátorek s přepínáním počtu pólů (6-3-2), od toho jsem někde na netu viděl zapojení přepínače, ale in natura jsem to ještě v digestoři neviděl.

No a pak už fakt zbývají stejnosměrné motorky (nejlíp bezkomutátorové), kterým lze řídit výkon pomocí PWM.
Ne, že bych se tím chtěl zabývat, jen jsem taky zvědavý.

Ona společná stoupačka odsávání totiž individuálním ventilátorům moc nepřeje, pokud netáhne ventilátor na střeše.

Edit: ruším dotaz na dva různě výkonné ventilátory, Ekkar už mezitím odpověděl.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od Andrea »

EKKAR píše:Kdyby měl 3rychlostní, asi nebude shánět regulátor - jinak máme v kuchyni Whirlpoola, a ten má motory 2 - každý jinak výkonný, takže motor 1, motor 2 a oba zároveň.
To jako ten malej jede se skluzem třeba 0.7, velkej 0.4 a oba dohromady 0.1? Nebo má každý svou (jinak velkou) vrtuli? Já mám doma Moru, tam je jedna vrtule a tři rychlosti.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Já toho Whirlpoola zatím nekuchal, zespoda jsou vidět jen dva stíny za mřížkou a při posvícení dovnitř během přepínání je vidět, jak se postupně roztáčí jeden, pak druhý a nakonec oba. Mám to v kuchyni (zatím) rok a čtvrt a zatím nebyl důvod demontovat něco víc než dolní srážecí mřížku kvůli odstranění nánosu tuku a zplodin z plynových hořáků. Sousedka si (namlsána tím, co viděla u nás) koupila tu samou digestoř v tom samém krámu - a hned po namontování reklamovala, nešly vestavěné lampičky... Typ si nepamatuju, ale je teleskopická, se zapnutím při povytažení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
brukker
Příspěvky: 38
Registrován: 08 úno 2006, 01:00
Bydliště: Záhorská Ves

#12 Příspěvek od brukker »

Pre as-motory výkonov rádovo desiatky W vcelku jednoduché. Do serie motorom zapojiť dve antiparalelne zapojené diody / 1A,min600V/ a s jednou z tých diod sériovo zapojiť drôtový potenciometer ako regolovateľný odpor hodnoty cca 100 ohm. Viď AR B1/92.
Bkk

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od zdenoeddie »

EKKAR píše:Hm, jste chytří jak rádio na klíček, BOBOBO správně čeká, co z vás dvou vypadne za moudro - v digestořích bývají většinou Mezaxiály nebo podobné fukary poháněné asynchronními (bezkomutátorovými) motory, na které triakový regulátor s fázovým řízením bude asi těžko fungovat, Zenite a Zdenoeddie666, víme?
Sedlácké řešení by bylo koupit stejnosměrný venťas třeba na 12 nebo 24V s podobnými rozměry a řídit ho napětím nebo PWR jako v PC - jenže ten těžko docílí takový objemový výkon odsátého vzduchu, jako původní síťový. Takže nezbyde než nějaký frekvenční měnič...
:oops: priznavam, zhresil som, mas pravdu, to nie je take jednoduche, tie co maju 2 a viac rychlosti su riadene nejake inak (este som na to neprisiel jak, nebola potreba)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od mtajovsky »

Pro ventilátorový motor s výkonem tak do 30 W to není obtížné, větší motory by musely být extra konstruované, možná i takové jsou. Mají mít měkkou momentovou charakteristiku. V kombinaci s charakterem zátěže, kdy je zatěžovací moment závislý na otáčkách (vyšší otáčky znamenají vyšší moment) výrazně progresivně a zatěžovací charakterisitka začíná v 0 je docela dobře možná prostá regulace napětím. Provozuji tak větrák z minipočítače, který je na 120V. Nemá vrtulku, ale buben s odstředivou turbínkou. Ke 4-stupňové regulaci používám trafo 230/30, 45, 90, 120V. Jinak, podobnou regulaci má česká čistička vzduchu s vodou a VN, která se prodávala tak před 12 roky (nevím, jestli ještě pořád). Regulace vestavěného MEZ AXIALu se tam dělá předřadnými kapacitami.

pepik9

#15 Příspěvek od pepik9 »

Mozna je to podobne, jako cerpadlo pro ustredni topeni.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“