Problém s pøíjmem TV - nìkde je rušení - kde a co to ruší?

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
D.i.n.g.o

Problém s pøíjmem TV - nìkde je rušení - kde a co to ruší?

#1 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Mám následují cí problém, nìco mi ruší ÈT1,2 a Primu pøíjem NOVY je vpoøádku. Na pùdì máme dvì stejné antény - pár metrù od sebe natoèené stejným smìrem, každá má vlastní zesilovaè a oba jsou napájeny jedním spoleèným zdrojem(nekmitá je vpoøádku) a obì antény mají pøívod stejným místem a pøesto na telce pøipojené k anténì jedna žádné rušení a poskakování obrazu není po pøipojení na anténu è2 je tam onen problém. Donedávna - cca 2mìsíce jsem si ani na ant. è2 žádného rùšení nevšiml, nyní je to pomalu èím dál horší. Po zjevné obhlídce se zdá vše vpoøádku.
Kterým smìrem mám své pátrání zamìøit pøípadnì co by to mohlo rušit nebo kde to vzniká??

za rady dík

Na TV to vypadá takto:
http://megaupload.cz/Gq0@LX8AAAEAADFtmm ... 3-avi.html

Na škopku je vidìt toto(snímáno na výstupu AV):
http://megaupload.cz/BSBPW38AAAEAADOLpP ... 2-avi.html

a tu fotka:
Obrázek

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Jestli jsem to správně pochopil, tak máš antény na půdě za střešní krytinou. To je první špatně. Dej je ven a zruš zesilovače a budeš mít pokoj.
Dále jsi neřek, jestli jde o analogové vysílání, ale asi jo. To bych dnes neřešil a přešel na digitální (máš-li signál).
Taky nechápu dvě antény vedle sebe. Dal bych jednu a tu rozbočil.
Jinak si myslím, že ti kmitá jeden zesilovač, snad by pomohly dva zdroje.
Jindra

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Skoro tutově kmitá zesík na anténě 2, vidím to na blokovací kondík - buď tam žádný není, nebo se odpojil korozí nebo prostě rozpadl (staré keramické často navlhly a pak je roztrhal mráz).
Jinak totéž co radí Jindra - pod střechou je zbytečná ztráta signálu, dej anténu ven a použij širokopásmový rozbočovač pokud chceš signál pro 2 TV.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

D.i.n.g.o

#4 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Dát anténu na støechu nelze - není to náš barák. Anténu è2 dále rozboèuji pro televizi a pro poèítaè. Dokážu si pøedstavit co udìlají se signálem rozboèovaèe dva a z toho dùvodu jsem volil druhou anténu (450,- nebylo moc penìz) jenž jsem dal nìkolik metrù od té prví, hodnì rokù s pøíjmem nebyl žádný problém (digitální tady asi ještì dlouho nebude). Anténa byla kdysi zkoušená i venku a bez zesilovaèe to prostì stálo za dvì vìci jak venku tak na pùdì. Jakmile koupím nový zesilovaè a vymìním, dám vìdìt jestli je to lepší.
Dík za tip.

D.i.n.g.o

#5 Příspěvek od D.i.n.g.o »

I když mi poøád nejde do hlavy proè jde NOVA bez problému a projevuje se to jen u tìch dvou programù a nejsilnìji na ÈT2 a Prima.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od otakarv »

Zkus pro zajímavost prohodit mezi sebou oba zesilovače.Ten z 1.anteny na 2.antenu a opačně.Pak bych zkusil napájet jen jednu anténu jedním zdrojem.Tím bys měl zjistit,který zesilovač je případně vadný.Může být také vada v koaxiálu.Je třeba postupovat buď od televizora k anténam,nebo opačně.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Když už máš ten osciloskop, koukni na vyhlazení napájecího napětí pro anténu na UHF. Někdy to zvlnění bývá i nějakou dobu synchronní se snímky a zesilovač dělá psí kusy.

Uživatelský avatar
Quest
Příspěvky: 479
Registrován: 10 pro 2008, 01:00
Bydliště: Polabi, kdysi řepné, nyní řepkové lány.

#8 Příspěvek od Quest »

A také vyzkoušej odpojit počítač od antény č.2, případně vyzkoušej s vypnutým PC, ten také dovede zle zarušit signál TV.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Mourek »

Quest píše:A také vyzkoušej odpojit počítač od antény č.2, případně vyzkoušej s vypnutým PC, ten také dovede zle zarušit signál TV.
Ale to PC vypni uplně, vytáhni z něj sítovou šňůru, oni moc nerozlišují ochrannou a signálovou zem

D.i.n.g.o

#10 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Tak jsem provedl další testy. Koupil jsem nový zesilovaè a je to ještì horší, tak jsem ho zkusmo napájel 9V baterií o trošku se to zlepšilo, ale rušeního furt víc než s pùvodním zesilovaèem a to o tolik, že rušení se projevovalo i na Novì. :?

Tak jsem zkusil signál bez zesilovaèe a rušení nikde, ovšem signál dost bída.

Tak a co teï?
Ta samá anténa se zesilovaèem která je o 3metry vedle nasmìrovaná stejným smìrem - signál vpoøádku.
(ještì znovu opakuji, že to donedávna nedìlalo a není zde nic nového, co by to mohlo zapøièinit)

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Místy je 9V málo, už máš otestované zvlnění napájecího napětí pro ten předzesilovač?

D.i.n.g.o

#12 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Zesilovaè bìžel naprosto stejnì - zesiloval signál - a tím i zøejmì rušení i na tøi NiCd tužkovky. A u takto tvrdého zdroje se nedá mluvit o žádném zvlnìní.

Napadá je mì jediné øešení - potøebuju nìjaký útlumový èlánek abych tím zhoršil signál a ten následné zesílím. Tøeba to pomùže. Je nìjaký návod na útlumový èlánek?

Pochybuju, že se mi podaøí sehnat zesilovaè se ziskem necelých 8dB a tøeba by to problém ani nevyøešilo(ÈT1 jde i bez zesilovaèe výbornì - rušení se naní projevuje nejvíce, nejhùøe jde Prima - fest zrní a po zesílení jde krásnì ale je rušená)

D.i.n.g.o

#13 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Jo, na tom pùvodním zesilovaèi je v místì napájení napsáno 2-12V. Tak mì napadlo dát zatím zpìt pùvodní a snížit napájení. I když je fakt, že u toho nového se to chovalo prakticky poøád stejnì jak na 12V tak na 3,6V.

D.i.n.g.o

#14 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Nemá nìkdo návod na jednoduchý širokopásmový zesilovaè se ziskem do 10dB?

mates13
Příspěvky: 74
Registrován: 18 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od mates13 »

D.i.n.g.o píše:Nemá někdo návod na jednoduchý širokopásmový zesilovač se ziskem do 10dB?
Návody byly v knížkách o anténách od inženýrů Českého, nebo Víta, teď zrovna nemám žádnou po ruce, abych Ti to poslal, ale určitě se dá něco najít na netu, jednoduchej jednotranzistorovej zesilovač by se snad při troše dobrý vůle dal navrhnout i bez schématu :wink: nebo si kup nějakej už hotovej a sladěnej KVALITNÍ, existuje několik českých výrobců, vyrábějící kvalitní anténní komponenty....hlavně tam necpi žádný Polsko....

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“