HDD Samsung HD501LJ - poškozená elektronika

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

HDD Samsung HD501LJ - poškozená elektronika

#1 Příspěvek od dayslypper »

Zdravím,
podařilo se mi odpálit disk díky hrátkám s napájením externího boxu.

Odnasla to snad jen jedna nebo dvě součástky na spodní spodní desce s integrovanými obvody. Součástka začně smrdět a čoudit v místě viz. obrázek. A cín se v tom místě snad i rozteče.

Obrázek

Problém jsem začal řešit na pc.poradna.net. Ne, že bych jim nedůvěřoval, ale přece jen tady je větší koncentrace elektrotechniků.

Téměř identický problém jsem nyní našel i na forum.hddguru.com (můj příspěvek začíná ZDE)

Nicméně, co se týče technické angličtiny, si nejsem příliš jistý v kramflecích, ale myslím, že se to dotyčnému podařilo opravit. Otázka je také, co to je přesně za součástky a kde je sehnat (v Brně). Byla tam řeč, že to vzali z nějaké základní desky.

Fórum jsem pročetl jen zběžně a určitě ho podrobněji pročtu, ale chtěl jsem se tu zeptat již teď, jestli s tím nemá někdo zkušenosti. Prý je to docela častá věc, co se opravuje.

Chtěl bych taky nejdřív koupit nový identický disk a celou desku vyměnit. Disk bych si pak chtěl nechat i jako záložní, takže ty peníze bych tak jako tak utratil. Ale zde jsem se dočetl, že to nemusí zabrat.

Zde ještě jeden odkaz, který pochází z poradnyPCB swap on a Samsung HD501LJ -- howto?

Z toho článku jsem vyčet, že součástka je zřejmě supresorová dioda. Neboli Transient voltage suppression diode (TVS). Říkají, že ji lze vyměnit, nebo zcela odstranit.

Díky moc za rady a komentáře.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#2 Příspěvek od honza_jan »

Myslím, že na PC poradni ti řekli vše, co se dá za dané situace říct. I kdyby to byl transil, tak pokud dostal facku 12 V a zdroj je dostatečně tvrdý, tak je dost velká pravděpodobnost, že odešli i švábi. To lze ovšem zjistit pouze odpájením vadné součástky a dalším měřením. Chápu, že máš loktem do kapsy, a na obnovu dat nemáš. Proto pokud se chceš pokusit uplatňovat záruku, tak bych se pokusil na tvém místě sehnat dobrou elektroniku z identického disku a zkusil disk oživit. Kladný výsledek se ale nemusí dostavit. Disk totiž než se při bootu přihlásí systému, tak provádí mraky self-testů a pokud vyhodnotí výsledek jako špatný, tak je vypnut motor a biosu na MB je poslaná chybová hláška. Tím se MB přestane o disk starat a "nevidí" jej. Taky jsem se pokusil zprovoznit mrtvý disk za pomocí elektroniky stejného disku, ale identifikační kod nebyl zcela shodný. Disk po zapnutí dělal divy s otáčkama ploten a konec. S velkým strachem jsem montoval elektroniku do původního disku a očekával, co se po zapnutí bude dít. Procesor zřejmě něco zapsal při neúspěšném pokusu do paměti na elektronice a situace se opakovala. Naštěstí si pořídil srovnat všechny noty a disk se po velice dlouhých asi 30 vteřinách vytí pohonu ploten a cvakání hlaviček přihlásil MB, počitadlo najelo a mně spadl kámen ze srdce. Takhle jsem si totiž už kdysi zničil jeden 20 MB disk, dnes už historického typu MFM se dvěma kšandama, který stál v té době neuvěřitelných 37000 peněz včetně řadiče a já potom dlouho neměl žádný disk a jenom žongloval s disketama, než se mi povedlo sehnat jiný. Je to tudíž pro tebe taky velice nevýhodná sázka do loterie. To ti ale už řekli i v PC poradni.

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mourek »

ten transil bych v každým případě odpájel změřil šlusmetrem jestli není zkrat napajení a pak zkusil zapnout. Párkrát to už pomohlo. Výměna desky může pomoci ale musí být stejný typ a nejlépe i firmware. A vše je to dočasné, ne na trvalý provoz. Za blbost se platí. Jinak TDP je nejsolidnější co jsem zkusil , zjištění je zdarma, ale zachrana odhaduji na 18-22 000 bez DPH. Nedávno jsem tam měl 300GB a bylo to 18000 bez daně.Uživatel nezálohoval.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#4 Příspěvek od dayslypper »

Dobrá zpráva!

Po ověření, co tím vlastně udělám, jsem transil diodu odstranil a disk opět FUNGUJE!!!

Jestli to tedy chápu dobře, tak transil je tam proto, aby se při přepětí prorazil a tak proud odklonil od elektroniky, kterou tím má ochránit. Proměřil jsem ho a byl opravdu ve zkratu. Já měl HDD v externím boxu, který nemá takový výkon, a taky jsem to hned odpojil, takže to odnesl jen transil. Kdybych ale měl disk v bedně a stala by se třeba porucha na zdroji, která by transil prorazila, tak by zkratový proud protékal až by nepřeškvařil ten Jumper (ozn. číslem 0 na původním obrázku), pak by to vypadalo asi takhle:

http://forum.hddguru.com/download/file.php?id=965&t=1

Nový disk jsem naštěstí nekoupil. To by totiž u těchto nejnovějších Samsungů nemuselo zapůsobit (viz. můj příspěvek výše, ale nemám ověřeno).

Jen bych teď měl sehnat nějaký nový ekvivalentní transil, aby disk nezůstal nechráněn proti přepětím.

Transil nese označení: ]¦¦740 HE

Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli na českém internetu neexistuje podobné fórum, jako je http://forum.hddguru.com - je to nekomerční fórum, kde se řeší výhradně disky a záchrana dat.

Kdyby se náhodou někdo zde rozhodl začít tento boj proti komerčním vyděračům, tak to jen uvítám. Jinak bych za čas něco podobného založil asi sám. Myslím, že fórum tohoto typu zatím na českém internetu chybí a je mi jasné, proč.

Díky radám od Vás a z dalších fór mě bude stát oprava tak 20,-. Ale věřím, že v některých firmách by mi za mou závadu vykasírovali třeba i 20 000,- podle toho, jak bych si těch dat na disku cenil a ještě by ten disk hodili pro jistotu do šrotu.

Na závěr bych přidal nostalgický obrázek z doby, kdy harddisky ještě byly spolehlivé a něco vydržely. :-D

Díky za rady! :-)

http://forum.hddguru.com/download/file.php?id=855&t=1

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Mourek »

dayslypper píše:Dobrá zpráva!


Na závěr bych přidal nostalgický obrázek z doby, kdy harddisky ještě byly spolehlivé a něco vydržely. :-D

Díky za rady! :-)

http://forum.hddguru.com/download/file.php?id=855&t=1
No tak v dávných časech toho disky moc nevydržely, dělal jsem u sálových počítačů a opravovalo se pořád. nejlepší byly 7,5 MB (megabajt)disky ze Zbrojovky Brno jde byl posuv hlav poháněn hydraulikou. Občas vytekl olej, bylo to krásné.
Tomu tvému disku bych zatím nevěřil, sleduj ho , může taky brzo odejít. To co jsem odpojoval transil bylo vetšinou zpusobeno zdroji Eurocase, základní deska obvykle chcípla.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Daj tam novy transil - napatie podla toho, ci je to na 5V alebo 12V vetve.

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#7 Příspěvek od dayslypper »

Takže stačí, když jim v obchodě řeknu, že chci transil na 5V? Víc informací nepotřebují?

Uživatelský avatar
dayslypper
Příspěvky: 292
Registrován: 28 dub 2006, 02:00
Bydliště: Praha / Česká Třebová

#8 Příspěvek od dayslypper »

Díky, je to 5V. Odvedle jsem dostal tip na SMBJ5.0A SMD - transil dioda 5.0V, 600W impulsne pouzdro DO214AA (SMB)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Radsej by som si overil, pri akom napati zacina fungovat, aby ti nezhorel napr. pri 5,2V.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“