Indikace vniknutí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Alios

Indikace vniknutí

#1 Příspěvek od Alios »

Dobrý den, potøeboval bych vytvoøit indikaci vniknutí na jednoduchý alarm.Alarm je na dálkové ovládání a je vybaven PIR èidlem.Pøi aktivaci alrmu z klidového stavu se na 15 sekund rozsvítí zelená LED, poté zhasne a bliká èervená LED.Pøi narušení se asi 15 sekund nic nedìje, pokud je zaøízení deaktivováno alarm nezapne, pokud ne spustí se poplach.Poplach trvá 45 sekund(èervená LEd zùstane svítit), po tomto èase zaène opìt èervená LED blikat a zaøízení je pøipraveno na další poplach.A tady je ten problém, nikdo nepozná, že prostor byl narušen(v nepøítomnosti).3lo by vøadit do zaøízení nìjaký doplòující obvod, který by zajistil indikaci spuštìní a po deaktivaci by kontrolka zhasla.Pøedstavoval jsem si nìco na principu SET RESET BKO.Místo SET spínaèe by se pøipojil obvod na vstup sirény a RESET na zelenou LED.Problém je, zda zaøízení nebude vadit, zkrat, který je nutný pro nulování.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Na to ti přece stačí malý papírek skřípnutý nahoře mezi dveřmi a futrem. Když ti při otvírání nevypadne, případně už ho vidíš na zemi, už tam někdo byl před tebou.
Reset je jednoduchý, na odchodu zase ten papírek přiskřípneš do dveří.
A nepotřebuje to zálohovat napájení.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

Hill píše:Na to ti přece stačí malý papírek skřípnutý nahoře mezi dveřmi a futrem. Když ti při otvírání nevypadne, případně už ho vidíš na zemi, už tam někdo byl před tebou.
Reset je jednoduchý, na odchodu zase ten papírek přiskřípneš do dveří.
A nepotřebuje to zálohovat napájení.
A kam skřípneš ten papírek,když budeš chtít vědět jestli někdo nevniknul do manželky? :lol:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Ta se hýbe v infraspektru, tam je i alarm na dvě věci...
A, kdyby ji to mělo přivést na lepší myšlenky, neřešil bych to.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od pajosek2 »

:prst:
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Návštěvník

#6 Příspěvek od Návštěvník »

No to jste mi moc nepomohli, jde mi o pøípad kdy tam nikdo nebude a ne o papírek ve dveøích, má to být indikace pomocí doplnìné led s patøièným obvodem. :wink: Prosím prosím, poraïte tedy, zda je možno použít bistabilní klopný obvod èi nìjaký jiný.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od petus »

Možná trochu blbý dotaz.Ale proč si to nevyzkoušíš?
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

Anonym píše:No to jste mi moc nepomohli, jde mi o případ kdy tam nikdo nebude a ne o papírek ve dveřích, má to být indikace pomocí doplněné led s patřičným obvodem. :wink: Prosím prosím, poraďte tedy, zda je možno použít bistabilní klopný obvod či nějaký jiný.


A čo tak použiť signál z poplachového výstupu a spínať ním LED pomocou tyristora? To zostane svietiť aj po odoznení poplachu a resetneš to tlačítkom skratujúcim A a K tyristora. Jednoduché a funkčné. :)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Alios

#9 Příspěvek od Alios »

Dobrý nápad, ale zapomnìl jsem napsat, že alarm jednou pípne pro kontrolu, že byl aktivován a za 15 sekund je pøipraven k použití. :? :(

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#10 Příspěvek od helios »

Alios píše:Dobrý nápad, ale zapomněl jsem napsat, že alarm jednou pípne pro kontrolu, že byl aktivován a za 15 sekund je připraven k použití. :? :(


Aj to by sa dalo vyriešiť, vhodnou veľkosťou odporu do G tyristora, medzi odpor a G ešte zenerku 5V. Zo spoja R a zenerky proti zemi elektrolyt napr. 220uF. Večer prípadne nakreslím...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

Takže, když teï nemùžu využít napojení na sirénu, protože by se kontrolka rozvístila pøi kontrole, tak by to chtìlo nìco,aby to se to rozsvítilo pøi kontrolním pípnutí a pøi opìtovném pípnutí to zhaslo, ale to zas asi nepùjde.Už tedy nevím jak co tam zojit, aby se to nejlépu rozsvítilo pøi alarmu(ale vadí tam ten potvrzení(pípne).

Alios

#12 Příspěvek od Alios »

Pokud by byl nìkdo schopen to nakreslit i nejlépe s pøibližným zapojením, byl bych rád.Díky Heliosi.
P.S.-Návod a popis funkce je zde dole:
http://www.dstechnik.cz/stropni-pir-dom ... bd1c400db5

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#13 Příspěvek od helios »

Až teraz som si všimol to napájanie 9V. Nevadí, odpor pred LED dáš 330R. Ešte dôležité je, či je siréna pripájaná na + pri poplachu, na to je aj navrhnuté toto zapojenie. Ak má ale stály + a spínaná je zem, bude treba upraviť zapojenie trochu inak. Trimrom 47k nastavíš obvod tak, aby sa tyristor zopol až za cca. 2s po pripojení signálu + na sirénu. Tyristor vyhovie miniatúrny, napr. http://www.gme.sk/sk/index.php?page=pro ... il=224-036
Tlačítko slúži na reset tyristora.
Přílohy
oneskor001a.jpg
(74.54 KiB) Staženo 44 x
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Alios

#14 Příspěvek od Alios »

Dobrý den, díky moc, vyzkouším. :wink:

Alios

#15 Příspěvek od Alios »

Tak jsem to rozdìlal a zjistil, že siréna je napojena na + od zdíøky napájení, když jsem zkoušel promìøit akustickou zkoušeèkou + zdroje(baterií) a + zdíøky, tak cesty nejsou propojené, nìjak se to má pøepínat v pøípadì výpadku el.Ale pokud jsem pøiložil hrot(+) zkoušeèky na + zdíøky a hrot(-) na druhý vodiè sirény(-) tak to slabì zapraskalo jako v repro.
Z toho plyne že siréna je spínaná mínusem.Ještì mì napadá jestli to není spínáno plusem pøi napájení z baterií a mínusem pokud z adaptéru, ale to snad tak není?Nemohl by jste mi ten váš obvod upravit na spínání mínusem, prosím?Dìkuji pøedem.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“