jednoduchý předzesilovač + kreslítko

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
KarelEOS
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2009, 01:00

jednoduchý předzesilovač + kreslítko

#1 Příspěvek od KarelEOS »

Dobrý večer,

Potřeboval bych si postavit jednoduchý předzesilovač. Představa je taková, potenciometr na malém DPS + pár součástek a jeden, dva opampy. Mám doma hromadu nevyužitých OPA2132. Libí se mi jejich zvuk (to zkreslení) Funkce předzesilovače by byla jen volume + to zkreslení nebo jak chcete (charakteristický zvuk těchto 2132)
Myslím že bude možné použít základní zapojení z datasheetu. Asi jej budu muset zdvojit ale nejsem si jistý, něco podobného však jako sluchátkový zesilovač s jedním OPA jsem viděl na internetu, bohužel bez dokumentace.
Nic podobného jsem na netu neviděl. Napájení bych zajistil stabilizovaným zdrojem a samostatným trafkem.

Prosím kdo by mohl poradit co a jak. Nejlépe nějaké schéma třeba z datasheetu k tomu OPA akorát nevím jak ( a jaký) zapojit potenciometr, kde mají přesně přijít vstupy. Vidím tam akorát symetrické napájení. A jestli to teda celé zdvojit nebo ne.

Pro představu tady ten sluchátkáč.
http://blog.neochen.com/pic/06051829.jpg

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

KarelEOS píše:Dobrý večer,

Potřeboval bych si postavit jednoduchý předzesilovač. Představa je taková, potenciometr na malém DPS + pár součástek a jeden, dva opampy. Mám doma hromadu nevyužitých OPA2132. Libí se mi jejich zvuk (to zkreslení)
Jaké zkreslení? Ten operák má THD na 1kHz 0.00008% :roll:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#3 Příspěvek od Cust »

zapoj ho jako invertující nebo neinverující zesilovač
např.: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zapojení_s ... esilovačem

ten obvod nemá téměř žádné zkreslení - viz. Andrea a datasheet
pokud na jeho výstup narveš sluchátka, tak se ale situace změní:
nárust zkreslení a pravděpodobně dostanež ke zvukovému vjemu ještě i čichový a optický - kouř a hoření OZ
(i když tento kousek má asi na výstupu vysoký odpor, tak by to mohl přežít)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

On možná říká zkreslení té absenci zkreslení...

Uživatelský avatar
KarelEOS
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2009, 01:00

#5 Příspěvek od KarelEOS »

Jsem 🤐, myslel jsem zabarvení zvuku. Jako zkreslení tím že máte nějaký signál a to zabarvení zvuku toho operáku ho jakoby zkreslí. Zkreslení reality jako když se díváte přes růžové brýle. Sluchátka tam nechci, chci tam připojit zesilovač. Tedy výstup ze zvukovky. Mrknu na to zapoejní díky.
Aha už to vidím, to zapojení je úplně jasné. Vždycky mi trvá než něco pochopím :) Díky !!
Naposledy upravil(a) KarelEOS dne 15 bře 2009, 22:14, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#6 Příspěvek od Cust »

ehm, nechme zkreslení zkreslením a zbarvení zbarvením...
ale co kam chceš strčit? proč? 8O

edit:
jo, to chceš dát mezi zvukovku a zesilovač?
pokud ti jde o dlouhé přívody, tak se používá buffer, tedy podobné zapojení jako sluchátkáč a vstupní odpor výkonového zesilovače se sníží na dejme tomu 50 Ohm - pak to nebude chytat rušení
pokud to máš vše kousek od sebe, tak použij jen ten potenciometr bez OZ (jestli teda trváš na regulaci hlasitosti potenciometrem - já to dělám myší a stačí mě to)
Naposledy upravil(a) Cust dne 15 bře 2009, 22:23, celkem upraveno 2 x.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#7 Příspěvek od Andrea »

KarelEOS píše:Jsem 🤐, myslel jsem zabarvení zvuku. Jako zkreslení tím že máte nějaký signál a to zabarvení zvuku toho operáku ho jakoby zkreslí. Zkreslení reality jako když se díváte přes růžové brýle. Sluchátka tam nechci, chci tam připojit zesilovač. Tedy výstup ze zvukovky. Mrknu na to zapoejní díky.
A jak ten operák zabarví zvuk, když procházející audio signál (až na zvětšení amplitudy) nijak nezmění? 8O

Uživatelský avatar
KarelEOS
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2009, 01:00

#8 Příspěvek od KarelEOS »

No potřebuju zesilit signál, tak jsem myslel že k tomu použiju ty operáky. A když například výměna operáku ve zvukovce změní charakter zvuku tak jsem myslel že i zde bude charakter zvuku jiný. Ale asi jsem se spletl :) No alespoň jako předzesilovač. Chci to mezi pc a LM zesík. Mám takovou spešl zvukovku má dost slabé výstupní napětí potřebuju to kapku zesilit.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

to jsi měl napsat hned...
není lepší investice do bazarové zvukovky než do další krabice u počítače?
pokud na tom trváš, tak použij standartní zapojení invertujícího zesilovače se zesílením třeba 3 - to pak přesně donastavíš podle intenzity zvuku... (na potenciometr se vybodni)

Uživatelský avatar
KarelEOS
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2009, 01:00

#10 Příspěvek od KarelEOS »

Moje zvukovka je FW a byla drahá ale má nic moc výstup (napětí né zvuk). Je to k notebooku. Potenciometr tam dám abych měl čím volumovat :) Díky už vím jak na to.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

ok,
FW je firewire?

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#12 Příspěvek od janousek »


Uživatelský avatar
KarelEOS
Příspěvky: 25
Registrován: 01 bře 2009, 01:00

#13 Příspěvek od KarelEOS »

ano firewire.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

KarelEOS píše:A když například výměna operáku ve zvukovce změní charakter zvuku tak jsem myslel že i zde bude charakter zvuku jiný.
Když se dá místo OZ komparátor, tak tu změnu uslyší i ti hluší :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

A co tak dát do cesty signálu nějaký filtr barev, třeba kondík v modrém pouzdře ?

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“