Fén ve vaně + jiný pohled na věc

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Fén ve vaně + jiný pohled na věc

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

http://krimi.eurozpravy.cz/711-nemecke- ... pnuty-fen/

Je to smutný, ale...

Koho vlastně obvinit ? Matku dětí téměř určitě ne, i moje máti s vysokoškolským vzděláním si klidně dávala rádio do umyvadla (protože instalace tehdejší koupelny jí to prostě umožňovala a doktoři jsou blázni) a když si ho jednou zapojila i s prodlužovačkou nad vanou, pojal jsem akutní úmysl jí to rozmluvit, načež mě to rádio doslova vytrhla z ruky, prodlužka spadla do napuštěné vany a v tu chvíli byla doma tma (fíčko, chválabohu). Byl jsem okamžitě obviněn, že jsem schválně vyrazil pojistky.....

Ty ženský to prostě nechápou. Bohužel.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Jak mi říkal známý - elektrikář. Předělávali komplet RD, stavba z 30. let, přestavovaná v 50. a 60.. Všechny dráty vyškubat, všechno znovu, jinak, lépe, předpisově. Bylo dokonáno, majitel se vrátil z dovolené a REKLAMACE. Byl zvyklý mít na polici nad vanou vedle boileru takové staré rádio s bavlněnou šňůrou a oni mu zrušili zásuvku vedle vany...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Vždycky snad není nutno někoho vinit, viz včerejší zpráva o nepotrestání myslivce který vloni na honu odpráskl 12letou dceru. Soudce byl (pro někoho v rozporu se zákonem) rozumný.
Tohle by měl zachytit proudový chránič.
Jinak tedy, rodiče přežili svoje děti možná taky proto, že někde končí dobrodiní civilizace a nastupuje konzumní zpitomělost. Před 80 lety by si děti možná svítily doma petrolejkou a louskaly by si vši, ale žily by.
Je otázka, jestli pipiny musí kombinovat v bezprostředním sousedství prostor pro lázeň do které může cokoliv spadnout včetně spotřebiče, s prostorem kde si načesávat na hlavě kakadu.
Ty motorový hřebeny s dmychadlem by možná řešilo použití malého napětí, ale klasický fen by musel být pro koupelnové dementy asi s dost supravodivým přívodem (~500W).
Kdyby to nebylo tak smutné, řekl bych, Darwinova soutěž.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ano, pipiny, ale kdo se jim dnes vyhne, když vyšší řád žen už téměř vymřel ?
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:Tohle by měl zachytit proudový chránič.
V Německu ? Tam přece mají euro, nepotřebují chránič....

Jen blbá pseudo-odpověď, jak vidíš, chránič není samozřejmost a fén ve vaně je pořád vražedná zbraň i v EU. Opět BOHUŽEL.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Bohužel pitomost se nevyhýbá ani tomuto národu - kdysi v 6. třídě základky zničehož nic jednoho rána visela nad vchodem do školy černá fángle a na nástěnce před sborovnou se "skvělo" parte jednoho z mých spolužáků. Příčina smrti - fén ve vaně. Jestli v té vaně seděl, nebo do ní sáhl pro utopený spotřebič, jsme se nedověděli.
Z tohoto důvodu držkuju vždycky, když přijdu do koupelny (bydlím v paneláku) a na pračce leží fén se šňůrou v zásuvce - něžnější polovice naší rodiny si sušila hlavu. Ženským se to asi rozumně vysvětlit nedá, bohužel osobní zkušenost s napětím 230V ve vaně málokdo může následně povyprávět...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:
Jen blbá pseudo-odpověď, jak vidíš, chránič není samozřejmost a fén ve vaně je pořád vražedná zbraň i v EU. Opět BOHUŽEL.
Vymysli fen na akupack aspoň 0,25 kWh přijatelného objemu nebo fen s krytím IP68...
V místě použití bych zas takový rozdíl nedělal. A popravdě, nerad bych testoval i 5 ms chránič, tedy superrychlý, protože to zobnutí ve vodě přes srdeční krajinu musí být strašný. Mně se dělá špatně i při pohledu z vany na zemněný pospojený spotřebič.
Protože to pipinám nikdo nedokáže vysvětlit, zbývá tak leda aktivita konstruktérů a navíc jejich tlak na trh, což se mi nezdá vůbec reálné.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#8 Příspěvek od fero7 »

Problemom je, ze fen nema zemniaci vodic.
Okrem povinnosti pouzitat prudove chranice, musia mat kupelne a podobne priestory samostatnu instalaciu a chranice. Mne okamzite vyhodi chranic uz pri skusani napatia "vadaskou" (voci zemniacemu koliku).
Ale to by fen musel mat 3pin vidlicu.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#9 Příspěvek od Maskot »

fero7 píše:Problemom je, ze fen nema zemniaci vodic.
Okrem povinnosti pouzitat prudove chranice, musia mat kupelne a podobne priestory samostatnu instalaciu a chranice. Mne okamzite vyhodi chranic uz pri skusani napatia "vadaskou" (voci zemniacemu koliku).
Ale to by fen musel mat 3pin vidlicu.
To by bylo hooodne spatne,aby Ti chranic vadaska nevyhodila,pomer schvalne proud co si vezme,u toho fenu ta podminka 3 vodicu neni nutna.Chranic by mel vybavit rozdil proudu vracejici se tzv.prac.nulakem a proudem unikajicim treba pres Tebe a uzemnenou vanou.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#10 Příspěvek od fero7 »

1.Ten druhy chranic je menej citlivy.
2.Dnes plastovu, akrylovu, laminatovu vanu tazko uzemnis.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:V místě použití bych zas takový rozdíl nedělal.
Já ano. Zkus v ložnici hodit fén někam, kde není šance ho "hodit zpátky" a rovnou tě zabije. Maximálně do akvárka a pak chudáci rybičky.

Těch 5ms - záleží, jestli by ses trefil do nuly nebo maxima, ale tohle je pro normálního člověka k přežití, i to nejrychlejší ucuknutí profíka je kolem 200ms a umí si sáhnout i levou rukou.... Kardiaka zabije i pomyšlení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#12 Příspěvek od vrky »

Tak, tak ten prouďák nic nezachrání. Budeš mít pumpu v "blbý poloze" dostaneš pecku a nezachrání tě ani doktor House. Vždyť i ta vadaska nadskočí než vypadne prouďák.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jestli si myslíš, že ta lidská pumpa nesnese jeden 20ms kopanec, tak seš na omylu. Ale padesát či tři sta kopanců je už na ni moc. Do té doby je to fíčko dávno vystřelený až na měsíc. A nikdy netvrď, že fíčko je nanic, budeš za hlupáka !
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Pumpa v blbý poloze se vyskytuje vždy na pár milisekund v každém cyklu, ale fungující proudový chránič znamená přece významné snížení míry rizika. Jestli se tak 50x zvýší pravděpodobnost, že pumpa v momentu úrazu v blbý poloze nebude, je to dost silný argument pro použití chrániče kdekoli a kdykoli.
Riziko stále nějaké existuje a po vyčerpání všech rozumných možností (a proudový chránič je jednou z nich) už nezbývá, než si ho uvědomovat a chovat se podle toho.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já bych řekl, že když neměli(y) proudovej chránič, tak nejspíš měli(y) i starou kovovou vanu + litinovej odpad, což je smrtelná kombinace.

Nicméně reakce fíčka na prodlužovačku v nový akrylátový vaně doma jsem ještě nezkoušel, ale otestuju reakce a slibuju, že se raději přitom nebudu koupat, protože mám hodnou a ochotnou ženu :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“