jak vymyslet výkonné odsávání

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

jak vymyslet výkonné odsávání

#1 Příspěvek od tatramacek »

Zdravím. Kolega stolař si zařizuje dílnu jako soukromník. Bude vyrábět eurookna. Zařizuje si dílničku a mne - jako elektrikáře požádal o to,abych mu vymyslel nějaké odsávání prachu,případně pilin. Bavil jsem se s ním o tom,že mám doma spoustu starších motorů z vysavačů a svařit konstrukci odsávání by pro mne nebyl problém. Jde nyní o to,co by pro něj bylo výhodnější z hlediska ceny a kvality - esi koupit odsávání tam za 10 000 kč anebo mu mám udělat nějaké jiné. Samozřejmě že samotné agregáty by nebyli přímo v místnosti kde se bude pracovat z prachem - chtěl by vyvést jen hadice - prej z důvodu hlučnosti... Díky za nápady a za názory..

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

No motor z vysavače na to bude asi slabej...Sežeň si z nějakého zrušeného JZD senomet a máš to prakticky hotové. :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#3 Příspěvek od tatramacek »

takže ten asi ne :(
jde mu o to aby to bylo co nejlevnější.... Já bych mu tam dal klidně celej vysavač :lol:
Ale ten má malej sáček a zaserou se mu póry :)

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

S vysavacem si na tohle neskrtnes, nad tim ani neuvazuj. Jak pise Workhard, nejaky senomet, nebo neco z ventilace. Kamarad to ma z toho udelane(nevim presne co to je, ma to metr x metr x pul metru, senomety co jsem videl byli minimalne 2x tak velke) a je to super...saci vykon jako krava :)

Nevim proc by tohle nemohla byt cesta...kdyz budes shanet, tak ho urcite sezenes a mozna za par supu neco vyrazenyho. Vicemene ti staci sehnat tu turbinu, motor se k tomu nekde valet bude.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Bacha, s pilinama bych neexperimentoval. Jeden ze zdejších přispěvatelů by mohl napsat story o vyhořelé truhlárně (porucha odsávání), a jaký byl problém s prokázáním toho, že zařízení bylo schválené, provozované dle předpisů a k tomuto provozu určené - přitom šlo o velký průmyslový vysavač, na instalaci ke strojům určený, pouze doplněný jinou sací částí.

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#6 Příspěvek od vrky »


Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#7 Příspěvek od tatramacek »

no to je taky pravda ale jak píši,agregáty bude mít mimo stolárnu.....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Hlavně to NESMÍ být udělané z obvyklého vysavače, který chladí motor vzduchem nasávaným přes filtrační část - dřevný prach je hořlavý, ve vyšší koncentraci i výbušný a kdyby náhodou došlo k protržení filtru, udělá to BUM... Tohle se řeší samostatným ventilátorem, zapojeným jako odsávací k danému obrábědlu a motor je umístěn mimo proud odsávaného vzduchu - skutečně princip senometu (taky se mu někde říkalo FUKAR). Filtrace od pilin je až za ventilátorem - nějaké odstředivé nebo látkové filtry... Přesně jak odkazuje vrky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Viděl jsem jednou, co dokázaly obilné plevy a podobné zbytky ve fukaru na vnějšku budovy sýpky. Ty svařené plechy byly roztrhané po dvoře a vypadaly jako když dítko potrhá papírový model. Všechny okna na dvoře vysypané, přitom prý vyšetřovatel od požárníků (tenkrát hasiči ještě nebyli :wink: ) prý tvrdil, že na to stačílo půl lopaty prachu a plev a jedna jiskra.

Uživatelský avatar
tatramacek
Příspěvky: 1875
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Kroměřížsko

#10 Příspěvek od tatramacek »

já s těma pilinama jsem si taky užil svý. když jsem v práci zatápěl,tak jsem vysypal odsávání z pytle a z koleček a buch..... kámošovi to opálilo obličej - obočí..... :(

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od mtajovsky »

Na to přece existují průmyslové centrální odsavače. Rozvod odsávání se dá udělat třeba z odpadových rour.

http://www.adamiktrade.cz/adamiktrade/cz/ft100sf.asp

Uživatelský avatar
vrky
Příspěvky: 1738
Registrován: 28 lis 2004, 01:00
Bydliště: pod Black Mount

#12 Příspěvek od vrky »

No a co ten senomet. Pár požárů má taky na svědomí. Zákeřný typ byl ten u kterého seno šlo rovnou do ventilátoru a ten jak se točil vyhazoval seno ven. Stačil kámen zapomenutý v seně hodilo to jiskru a už hořel celý seník. Pak byl ještě typ u kterého to vypadalo jako fixírka. Ventilátor foukal proud vzduchu který byl usměrněn do škvíry cca 15x100cm a nad ní se dávalo seno. Proud vzduchu strhával seno sebou.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Ty odsavače z vrkyho odkazu znám - jsou výborný, nepotřebují ani zvláštní prostor k instalaci - stačí přístřešek vně budovy, aby byly chráněné před namočením těch filtračních pytlů. Známý to má vyřešené tak, že na střechu truhlárny postavil plechovou budku s žaluziemi jako u zvonice po stranách - do ní dal odsavač stejné konstrukce, jen místo spodního pytle má šachtu do podkrovního prostoru upraveného jako silo na piliny a hoblovačky - dole má šupákovou klapku přímo ke kotli, ve kterém vše spaluje...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
cafenet
Příspěvky: 428
Registrován: 14 říj 2004, 02:00
Bydliště: RK

#14 Příspěvek od cafenet »

na rozvod odsavaní nepoužívat plastové trubky určené např. pro odpady - hrozí požár od statické elektřiny

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

cafenet píše:na rozvod odsavaní nepoužívat plastové trubky určené např. pro odpady - hrozí požár od statické elektřiny
Ty odsavače z Vrkyho odkazů jsou v nevýbušném provedení - a je samozřejmostí, že do takového prostředí se používají jen patřičné trubky nebo hadice - můžou být i z plastu, musejí ale mít kovovou (=vodivou) spirálovou vložku uvnitř nebo musejí mít materiál dotovaný vodivou příměsí, aby měly malý povrchový odpor a sváděly tak statiku na zem. Na to všechno jsou normy, vyhlášky a směrnice.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“