odpor do nabíječky olověných aku 24V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

odpor do nabíječky olověných aku 24V

#1 Příspěvek od hero »

Zdravím

Kdo mi poradí jaký odpor by mohl být v nabíječce na dvě 12V, 12Ah olověný aku zapojené sériově? Shořel společně s kondíkem, na kondíku se to ještě dalo přečíst. Jde o nabíječku na E-Scooter.


Obrázek


Obrázek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Koukám, ta nabíječka je spínák - to by chtělo schéma nebo někoho, kdo má stejnou nebo aspoň podobnou. Ten odpor tam byl asi jako ochrana pro případ zkratu nebo jako snímací pro proudovou pojistku. Tudíž jeho hodnota je dost kritická a s pouhou křišťálovou koulí těžko zjistitelná.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Metody jak zjistit přerušený odpor už tady byly asi popsány, ale moc přesné nejsou.

D.i.n.g.o

#4 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Podle toho "kvalitního" provedení je to pìknì hnusná èína. Kdoví co ještì odešlo krom tìch dvou souèástek :?:

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#5 Příspěvek od Devo70 »

Odpor je na snímanie prúdu.

Obrázek

Obrázek

Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#6 Příspěvek od hero »

Devo70 píše:Odpor je na snímanie prúdu.
Díky, to vypadá, že je to to samé, nebo aspoň velmi podobné, bohužel nejsem schopen podle barevného kódu přečíst hodnotu toho odporu. :oops:

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#7 Příspěvek od Zirafka »

hero píše: nejsem schopen podle barevného kódu přečíst hodnotu toho odporu. :oops:
Si děláš srandu a nebo to myslíš vážně?

Jinak ten odpor je 22 x 0,01 = ??? Ohmů ;-)

Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#8 Příspěvek od hero »

Variola píše:
hero píše: nejsem schopen podle barevného kódu přečíst hodnotu toho odporu. :oops:
Si děláš srandu a nebo to myslíš vážně?

Jinak ten odpor je 22 x 0,01 = ??? Ohmů ;-)
Ne nedělám, vážně jsem to nevěděl, soft na odpory mi řekl, že černý proužek nemůže být první a hotovo. Nejsem profík, a to co jsem vystudoval, je úplně jinde. :oops: Takže počítat už umím, je to tedy 0,22 Ohmů, 0,25 W, bez tolerance. :roll: takže díky moc za pomoc

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#9 Příspěvek od Devo70 »

Neviem odkiaľ si určil 0,25W? Na pohľad má odpor minimálne 3W. Radšej daj 5W a skontroluj, či pri nabíjaní preteká prúd uvedený na štítku nabíjačky. Ak je väčší, je v háji prúdové obmedzenie.

Ktorý kondenzátor bol vadný?

Uveď parametre tvojej nabíjačky.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#10 Příspěvek od Zirafka »

Každý odpor má toleranci, úplně každý. U tohoto nevím, protože nevím co to je za barvu na posledním proužku.

Jinak ten odpor skutečně není 0,25W ale tak 2 nebo 3W, dala bych tam pro jistotu raději 5W, jak již zaznělo.

O barvičkách na součástkách se dočteš například tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Barevn%C3% ... %C3%A1stek

Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#11 Příspěvek od hero »

Devo70 píše:Neviem odkiaľ si určil 0,25W? Na pohľad má odpor minimálne 3W. Radšej daj 5W a skontroluj, či pri nabíjaní preteká prúd uvedený na štítku nabíjačky. Ak je väčší, je v háji prúdové obmedzenie.

Ktorý kondenzátor bol vadný?

Uveď parametre tvojej nabíjačky.
Shořel ten větší elit hned vedle toho odporu, a příčina byla 230V AC na výstup, tedy tam kde má být 24V. U těch menších rezistorů kolem se přepálily vývody, a na desce to odneslo pár spojení. Na nabíječce je napsáno:MODEL:JY-100, AC 100-240V-56/60Hz, Output current:1,6A, For 24V lead-acid battery. To je všechno.

Uživatelský avatar
hero
Příspěvky: 98
Registrován: 13 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#12 Příspěvek od hero »

Variola píše:Každý odpor má toleranci, úplně každý. U tohoto nevím, protože nevím co to je za barvu na posledním proužku.

Jinak ten odpor skutečně není 0,25W ale tak 2 nebo 3W, dala bych tam pro jistotu raději 5W, jak již zaznělo.

O barvičkách na součástkách se dočteš například tady: http://cs.wikipedia.org/wiki/Barevn%C3% ... %C3%A1stek
Já mám dojem, že je stejně černý jako první, a kniha co mám, tak u hodnoty tolerance černý pruh uvádí - Proto jsem usoudil, že bez tolerance, a ten výkon jsem bral podle velikosti, ze stejné knížky.
A díky za za rady i za odkaz. :)

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#13 Příspěvek od stephunk »

Áno bol tam 0,22R.
Tieto zdroje, to je nočná mora, akonáhle to šlahne, už to nerozchodíš. Časom strelí LM324 aj KA3842, z mne nepochopiteľných príčin strieľali 2 100µF kondíky na filtrácii sekundáru. Osadené boli správne a boli na 50V. Toto bol snáď jediný prípad v živote, keď som vinu zvalil na trafo(možno porucha izolácie medzi vinutiami), pretože vymenené bolo doslova všetko. Nedalo sa to ani zmerať, pretože okamžite strelil IRF730(či čo je tam za FET) alebo buchlo LM324, a samozrejme syčali tie 50V kondy. S hrôzou a kýblom nadávok som to rozsekal a vyhodil. Akonáhle tieto katastrofy vidím, zatajujem sa a popieram elektrikárskeho koníčka...čus

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

No v tomto pripade to nebola chyba tej nabijacky, kedze niekto zapojil vystup do zasuvky :D Neviem, ako je to zapojene, ale v takomto pripade by som sa obaval o zivot sekundaru toho trafa.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“