Zapojení sporáku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

Zapojení sporáku

#1 Příspěvek od MirrA1 »

Teď jen tak teoreticky řeším otázku, jak asi jsou ve sporáku MORA zapojeny plotýnky + topné spirály (jejich zapojení mezi fáze a pracovní vodič)

U svorkovnice je níže uvedené schéma zapojení. Propojka mezi 4 a 5 vývodem je přímo ve svorkovnici realizována přímo kovovou propojkou od výrobce.
Máte s tím někdo zkušenost?

PS: obrázek mi tady nejde nahrát takže jsem ho nahrál sem: Obrázek

míra22

#2 Příspěvek od míra22 »

vždy￾ to tam píšou, že horní zapojení je jednofázové a spodní tøífázové.
Jinak tìlesa jsou rozdìlena mezi jednotlivé fáze tak, aby pokud možno byly stejnì zatížené. tady máš trochu popis. http://www.odbornecasopisy.cz/download/el040684.pdf
Jednofázovì se toho ale moc pøipojit nedá, protože sporák s troubou má pøíkon tøeba 7,5kW, a to je na jednu fázi trochu moc.

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#3 Příspěvek od MirrA1 »

míra22 píše:vždyť to tam píšou, že horní zapojení je jednofázové a spodní třífázové.
Jinak tělesa jsou rozdělena mezi jednotlivé fáze tak, aby pokud možno byly stejně zatížené. tady máš trochu popis. http://www.odbornecasopisy.cz/download/el040684.pdf
Jednofázově se toho ale moc připojit nedá, protože sporák s troubou má příkon třeba 7,5kW, a to je na jednu fázi trochu moc.
na netu už jsem hledal a ten dokument jsem taky nalezl :lol:

Jde mi tedy jen o to, že mě zajímá jak jsou pozapojovány plotýnky a topné spirály- NAPŘ. že horní topná spirála mezi fázi L1 a vývod č.5, plotýnka mezi L5 a vývod č.4...
V tom dokumentu který uvádíš je že evropské sporáky se zapojují do hvězdy- v tom případě mi nesedí proč na tom mém sporáku jsou pro pracovní vodič 2 vývody spojené svorkou (4a5 vývod).

míra22

#4 Příspěvek od míra22 »

koukni tady do sekce Bílá technika. je tam nìkolik schemat sporákù a tam se dozvíš kam ty dvì svorky vedou

Uživatelský avatar
Haty
Příspěvky: 86
Registrován: 04 led 2009, 01:00
Bydliště: Chrastava (u Liberce)

#5 Příspěvek od Haty »

Nevím zda Ti to pomůže.
1 fáze - levé plotýnky
2 fáze - pravé plotýnky
3 fáze - trouba
Přesné zapojení fází je třeba zjistit. (např. zapoj jen jednu fázi a uvidíš co topí).
Svorky 4 a 5 se připojují normálně na nulu. Ale v případě rozvodu 3x 220/110V se připojí na fáze.
K tomu potřebuješ připojovací schéma staršího sporáku (v nich to bylo).
Jen tuším, že to bylo takto (bez záruky):
1 a 2 - 1. fáze
3 a 4 - 2. fáze
5 - 3. fáze

Haty

míra22

#6 Příspěvek od míra22 »

tady
http://www.mojeelektro.cz/Files/Electrolux_EKV5603.pdf
na str. 5 jsou pøíklady pøipojení a souhlasí s tím co píše Haty

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Mirda »

Haty píše:Nevím zda Ti to pomůže.
1 fáze - levé plotýnky
2 fáze - pravé plotýnky
3 fáze - trouba
Přesné zapojení fází je třeba zjistit. (např. zapoj jen jednu fázi a uvidíš co topí).
Svorky 4 a 5 se připojují normálně na nulu. Ale v případě rozvodu 3x 220/110V se připojí na fáze.
K tomu potřebuješ připojovací schéma staršího sporáku (v nich to bylo).
Jen tuším, že to bylo takto (bez záruky):
1 a 2 - 1. fáze
3 a 4 - 2. fáze
5 - 3. fáze

Haty
3x 220/110V? To už snad nikde není!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Jedna malinkatá rada . Nikdy neuváděj do provozu nový sporák (ani přítulné sousedce) , pokud nejsi na to školený technik . Jako u všeho je hodně sporáků aušus a bez technika NENÍ uznána záruka !

Uživatelský avatar
Vikous_89
Příspěvky: 5
Registrován: 11 kvě 2012, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#9 Příspěvek od Vikous_89 »

Zdravím vespolek! Měl bych dotaz na zdejší odborníky. Rád bych zapojil litinové plotny, jež se mi válí doma v garáži a to tak, aby hřály na plný výkon. Předpokládal jsem, že pokud je budu chtít zapojit na jedu fázi, bude stačit spojit 3 vývody z plotny s fází a na 4. vývod připojit nulu. Jenže, ouha, Z plotýnek vychází pouze 3 vývody (pouze u jedné jsou 4). Snad jsem to napsal srozumitelně... Případně to můžu vyfotit a obrázek někam uploadnout. :wink:

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

U té třívývodové by to mohlo být vývody jen těleso s jedním odporem v serii s integrovaným termostatem . Zjistíš měřením odporu .

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jova1 »

Jsou tam topná tělesa, která se různě pomocí přepínače serio-paralelně kombinují. Víc jsem k tomu nenašel:
http://www.topnatelesa.esm.cz/?p=produc ... roduct=102
Termostat tam není určitě.

Uživatelský avatar
Vikous_89
Příspěvky: 5
Registrován: 11 kvě 2012, 02:00
Bydliště: České Budějovice

#12 Příspěvek od Vikous_89 »

Díky za nakopnutí! :D měřil jsem, měřil, než jsem zjistil, že ty odporový dráty (či co to je zalitýho v tý keramice) jsou nejspíš některý přepálený a nic tam nenaměřim...nakonec pomohl odkaz od jova1 a jsem v obraze. Zmátly mě ty špatný plotýnky, neb 4 z 8 jsou kaput a co čert nechtěl, zrovna jsem začal s těma vadnýma. :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“