Avomet

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
houska
Příspěvky: 8
Registrován: 01 říj 2008, 02:00

Avomet

#1 Příspěvek od houska »

Zdravím, nevíte někdo čím nahradit usměrňovač v Avometu? Dík.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#2 Příspěvek od honza_jan »

Pokusit se někde sehnat originál, jinak ti nebude sedět cejchování stupnice pro AC rozsahy. Polovodičové diody mají jiné charakteristiky, než původní cuproxový usměrňovač.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

Tam byl cuproxový? Myslel jsem,že to byl selen. Možná by to šlo ošidit germaniovou diodou do série s odporem.Samozzřejmě pokud seženeš origo,jak už ti bylo napsáno,tak je to nejlepší.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#4 Příspěvek od honza_jan »

Selen neé. Stárnutím moc mění vnitřní odpor. cuprox byl ve své době nejstabilnější. Používal se i v některých elektonkových zesilovačích jako pevný zdroj předpětí na g1.
Ge dioda taky není to pravé ořechové. Ta začíná vést sice už při 300 mV, ale cuprox při 50 - 100 mV, takže pro měřící účely se hodil lépe.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od pajosek2 »

Na ten cuproxový mám někde návod.Výroba v domácích podmínkách nebyla až tak složitá. Jen nevím jestli by do měř přístroje byl dostatečně přesný.Asi ne.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#6 Příspěvek od honza_jan »

No ale když si vezmeš, že v originál pouzdře má ta pecička průměr někde 4 - 5 mm,
tak na to by se i Popelka vys... Nehledě na potřebnou pasivaci měděnky a její nakontaktování. Pájet se to nedá a kontaktní plošky jsou na vývodech drženy pérovými držáky. To bych raději sháněl, než vyráběl.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#7 Příspěvek od jandu »

Kuproxový mostík sa nachádzal aj v starej baterke na dva NiFe akumulátory, čo mala na spodnej strane odoberateľný kryt na ochranu kontaktov, ktorými sa zastrčila do sieťovej zásuvky na nabíjanie. Ešte by som ju niekde mal mať.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od pajosek2 »

honza_jan píše:No ale když si vezmeš, že v originál pouzdře má ta pecička průměr někde 4 - 5 mm,
tak na to by se i Popelka vys... Nehledě na potřebnou pasivaci měděnky a její nakontaktování. Pájet se to nedá a kontaktní plošky jsou na vývodech drženy pérovými držáky. To bych raději sháněl, než vyráběl.
Souhlasím,byla by blbost to dělat.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#9 Příspěvek od honza_jan »

Kuchnul jsem svůj 40 let starý avomet II (DU10) a tam je už usměrňovač řešený z diod GAZ51 a GA203. Dál jsem to nezkoumal, protože v jeho útrobách poněkud nepřehledno.

to jandu: V baterkách byly selenové usměrňovače, protože ty byly nejlevnější a poměrně i dost vydržely.

Uživatelský avatar
zdenekxxx
Příspěvky: 272
Registrován: 19 úno 2007, 01:00

#10 Příspěvek od zdenekxxx »

neposlali byste sem někdo ten návod na cuproxový usměrňovač?

Uživatelský avatar
houska
Příspěvky: 8
Registrován: 01 říj 2008, 02:00

#11 Příspěvek od houska »

Díky za snahu, ale já si ten avomet chtěl dát do kupy spíš jako historický kus, budu na něj jen koukat. Měřím stejně digitálem :D

Uživatelský avatar
kvitko
Příspěvky: 33
Registrován: 20 bře 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od kvitko »

Tak zkus sehnat ještě jeden Avomet a ze dvou vadných udělej jeden funkční a zbytek máš náhradní díly :D Já to dělám také tak ... Také sbírám starobylý měřáky a počítače....

Uživatelský avatar
houska
Příspěvky: 8
Registrován: 01 říj 2008, 02:00

#13 Příspěvek od houska »

To se také snažím, ale zákon schválnosti říká, že seženu další bouchlý usměrňovač :D

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od jjilek »

Mám tady Avomet DU10, který neměří v proudových rozsazích. Takže usměrňovač by mel být v pořádku. Můžeš ho mít.

Uživatelský avatar
houska
Příspěvky: 8
Registrován: 01 říj 2008, 02:00

#15 Příspěvek od houska »

Omlouvám se, asi jsem špatně se vymáčkl. Mám Avomet 1 se špatným usměrňovačem. Ten, co měří jen proud a napětí. DU 10 má navíc i odpory. A s tím jsem to porovnával, má už jiný usměrňovač. Ale jinak moc dík.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“