Elektrostatický náboj vzniklý chůzí

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Elektrostatický náboj vzniklý chůzí

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Do jedné kavárny vedly schody, které byly ze skleněných desek. Když jsem po nich vyšel přeskočil ze mně výboj délky cca 0.5m (mám svědka) na kovovou tyč, která držela tabulu skla, fungující jako zábradlí (madlo bylo dřevo). Výboj nebyl vidět, ale slyšet byl pěkně a ještě tak 5 minut jsem ho cítil jako píchanec jehlou. Onehdá jsem dostával šupky od všeho uzemněnýho i od cihlové zdi, když jsem chodil v botech po laminátové plovoucí podlaze. Mám za to, že zdroj náboje se nachází ve styku bota-podlaha a že člověk může takhle nasbírat v podstatě napětí, jehož velikost může nabývat až statísícových hodnot podobně, jak se to děje u Van de Graaf generátoru. Je má úvaha správná?

Název tématu upraven

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

Je.
Navíc zvednutím jedné nohy snížíš kapacitu proti zemi, ale náboj zůstane stejný. Napětí úměrně tomu vzroste.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Pravidelně dostávám rány od vozíku při nákupu v Hyperkrámu. :wink:
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

workhard píše:Pravidelně dostávám rány od vozíku při nákupu v Hyperkrámu. :wink:
jsem na tom stejně , t oje nějakých facek , to mám asi za to , jaké výrobky kupuju. :twisted:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Hill píše:zvednutím jedné nohy snížíš kapacitu proti zemi, ale náboj zůstane stejný. Napětí úměrně tomu vzroste.
Pokud jednou nohou stojím pořád na zemi, a obě nohy jsou tvořeny tkání s odporem cca 0, jakto?

Jiskra délky cca 50 cm, umí někdo odhadnout jaké napětí by to muselo být a jaká energie, aby v reálně vlhkém vzduchu za normálního tlaku došlo k výboji?

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#6 Příspěvek od mihal »

Hill myslel asi zmenu plochy voci zemi. Mne to vychadzalo asi kV/mm, teda celkom 500kV. To vpustit do sekundaru inducky, asi by preblikla zarofka na primari :D

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#7 Příspěvek od Maskot »

Kdesi jsem cetl,ze je k tomu aby doslo k preskoku nutno neco kolem 30kV/cm.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Takovou čerstvě vypranou silonovou bundu, když si potmě promnete mezi rukama, uvidíte pravou bouřku. Pak stačí být dobře izolovanej a už se nabíjíte. Jedinci s dutou hlavou jsou v obrovské nevýhodě, ale to se týká spíš politiků, co silon nenosí nebo jen tajně.

Proto se taky ve fabrikách dává vodivej pásek do bot.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Pevnost vzduchu je cca 2,2kV/mm, u vysokých napětí se přeskoková vzdálenost asi zmenšuje (ionizace u hrotů atd.). Já jsem zažil v jednom kulturním stánku při rozcvičce s vysavačem výboje mezi futrama a uklízečkou cca 150-200mm. Byla tam šikmá podlaha - HPS desky na dřevěné konstrukci a na tom koberec. V létě, když bylo sucho, byl vysavač vražedný zdroj elektrostatiky.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#10 Příspěvek od Zmije »

Já zase pravidelně dostávám ránu od ovládání výtahu a to k němu vede vykachličkovaná chodba, jednou jsem dostal dvě rány hned posobě, tak mám podezření, že ten náboj si vyrábí výtah sám.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#11 Příspěvek od tornado6 »

Náboj si vytvára pohybujuca sa kabína výťahu voči vodítkam a kedže je šachta izolovaná tak ten náboj zostáva na kovových častiach šachty. :wink:

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#12 Příspěvek od Mysteri »

Mňa zas v zimnom období kope pravidelne vodovodná páková batéria a ešte OLTCIT :D

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#13 Příspěvek od Zmije »

tornado6 píše:Náboj si vytvára pohybujuca sa kabína výťahu voči vodítkam a kedže je šachta izolovaná tak ten náboj zostáva na kovových častiach šachty. :wink:

Kope panel který je zvenku na šachtě na přivolání výtahu, ale nechápu proč to nemůžou přizemnit, někdy to jsou velký pecky.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#14 Příspěvek od Maskot »

Zmije píše:
tornado6 píše:Náboj si vytvára pohybujuca sa kabína výťahu voči vodítkam a kedže je šachta izolovaná tak ten náboj zostáva na kovových častiach šachty. :wink:

Kope panel který je zvenku na šachtě na přivolání výtahu, ale nechápu proč to nemůžou přizemnit, někdy to jsou velký pecky.
Myslim,ze Te to "kope" prave kvuli tomu,ze to prizemnene je a Tvuj naboj se tudy uklidi kamsi do zeme.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od eljaro »

za běžných podnínek náboj nijak execeletně nenárůstá ! ale na počátku bylo zmíněno ten vztah mezi pohybem nohou ! snížení kapacity a opětovné zvýšení vede k podobnému efektu jako pumpa ! náboj nenaroste nijak zázračně - ale napětí roste docela slušně ! Zdrojem vn napětí se stává doslova chodec ! Ten vysavač taky produkuje náboj - a také napětí - rotor v suchém vzduchu dokáže idukovat neuvěřitelná nápětí ! VN generátory rotory používají také !
Asi největší problém je ten že každý z nás má nejenom jiný povrchový odpor kuže a těla vůbec - ale odlišný vnitřní odpor !
Hodně lidí vubec těmto nýbojům nevěnuje pozornous mají totiž jen povrchový charakter - skin efekt svezou se po povrchu a oni sliší jen ránu a lehké šimrání ! Ostatní jsou na tom huře náboj se hromadí na povrchu těla jako na desce kondenzátoru a v okamžiku vibití se náboj vybije skreze tu desku což v tomto případě je tělo a to opravdu bolí !
Naštěstí jsem ten po kom se to jen sveze i to sítové napětí spravidla projde po povrchu zustane bílý flíček !( jednou za čas) .Obecně jsme toto za mlada studovali jako kluci a mněření ukazovalo podobné hodnoty ale praxe ukázala přítomnost nějaké jiné hodnoty - a ono to kapacita a průrázné napětí izolantu - kuže - profesor fyziky nám tehda docela vynadal za ty pokusy s induktorem ale aspon vysvětlil souvstažnosti !

Vše se vším jsme tedy jeden velký chodící generátor v podobě promněného kondenzátoru -bohužel každej se jednou prorazí ale každej při jiným napětí !

PS: omluvte pravopis a rozsáhlost dík

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“