Roztok do baterky od svítilny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

Roztok do baterky od svítilny

#1 Příspěvek od patt_01 »

Ahoj
U táty v práci se vyklízel bordel, přinesl nabíječku na baterky s dvěma svítilnama. Děda je asi bude chtít, takže mu to chci zprovoznit, nabíječka funguje, ale baterky sou prázdný. Chtěl jsem se zeptat, čím se ty baterky plní, prej nějakým louhem, ale víc nevim. Mam doma jenom louh sodný, ale to asi nebude ono :)
Přílohy
IMG_4364.JPG
(230.53 KiB) Staženo 195 x
IMG_4363.JPG
(278.63 KiB) Staženo 242 x

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od patt_01 »

Už jsem na netu našel co se tam má dolévat roztokem louhu draselného a louhu lithného, ještě je otázka kde to vzít...
Naposledy upravil(a) patt_01 dne 14 kvě 2009, 15:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

to je dotaz jako " co mám nalít do toho motoru".
Jestli jsou to svítilny na 2x NKN10, tak hydroxid draselný, postup je třeba tady.
http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/200 ... 36194.html
Teď vidím typ, předtím se mi nezobrazily obr.
NKDU je NiCd pro hornické svítilny, přídavek hydroxidu lithného je pro menší měrný odpor elektrolytu není to podstatné. Po letech stání to chce hlavně odstranit uhličitany a vypláchnout kaly, jinak by to články měly přežít vydrží hrozně moc. Chemii koupíš v drogerii, speciálky jsou třeba v Brně, jinak přes internetové obchody.
Naposledy upravil(a) Crifodo dne 14 kvě 2009, 15:08, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od patt_01 »

Jsou to 3 články NKDU10, našel jsem návod na správnou údržbu, tak si trochu počtu, ale s tim louhem to bude asi horší sehnat...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

http://speleoklub.webpark.cz/nicd.htm
Namíchaný elektrolyt ti prodají (včetně přídavku lithného) přímo ve Feraku, ale cena je s patřičně přidanou hodnotou.
http://www.saft-ferak.cz/cz/PREDPISY/predpis.htm#6

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#6 Příspěvek od DKL »

Bude to vypadat podivnì - ale zkus je pro zaèátek jen dolít destilkou. Tyto èlánky jsou konstruované tak aby se v jakékoliv poloze nemohly vylít. Takže patrnì vyschly.
Jsou to èlánky alkalické, takže skoro nesmrtelné - suchý stav je nepoškodí. Hladinu drž co nejníže (tuším jen do 1/3), protože elektrolyt pøi nabíjení nabývá a èlánky by pøetekly a taky by pak vytékal pøi obrácení svítilny.
Teprve až když zjistíš že je kapacita tak malá že je svítilna nepoužitelná tak zkus výmìnu elektrolytu. Elektrolyt plynuje skoro od poèátku nabíjení - není to známka nabití. Po takovéto pauze by se mìlo do baterie dodat asi 300% kapacity.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Vybití článkům nevadí, to je pravda, ale suchý stav resp. vzdušný kyslík vadí. Elektrolytu vadí vzdušný CO2 který reaguje s hydroxidem a vzniká uhličitan draselný který zasírá elektrody a působí zvětšení vnitřního odporu. Takže to svinstvo musí mnoha proplachy ven. U dna bývá niklový kal z elektrod.
Doufej že do článků někdo v minulosti nenalil kyselinu sírovou a ještě opačně připojil na nabíjení, jak mi to udělal jistý dobrý muž, profesí kulturní referent, kterému jsem baterii NKDU v mládí neprozřetelně půjčil :evil:
Jakým principem by měl elektrolyt nabýt z 33% na 100%??? Hustota se téměř němění a plynování takový nárůst objemu nikdy nezpůsobí. To není houska v peci :D

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#8 Příspěvek od DKL »

Možná jsem to špatnì napsal (nikde nepíšu že objem tøikrát vzroste), zdánlivá tøetina je u tohoto typu èlánkù vlastnì 100%. Je tam tuším ryska. A alkalické èlánky obecnì je lepší dolévat až po nabití. To nabývání elektrolytu je zpùsobeno právì tìmi bublinkami - je samozøejmì doèasné, ale jen nepatrné pøelití právì u tohoto typu èlánkù zpùsobí "vyprskání" podstatné èásti objemu elektrolytu bìhem nabíjení. Po odplynování zbylý objem sotva smáèí desky.
S tím uhlièitanem a kalem samozøejmì souhlasím. Šlo mi hlavnì o to aby pøed nalitím nového elektrolytu mìly èlánky za sebou alespoò nìjaký nabíjecí/vybíjecí cyklus (pøed výmìnou elektrolytu se mají vybít) a aby se pøitom rozpustily zbytky hydroxidu v èláncích usazené. Pouhé vypláchnutí a nové nalití by možná nestaèilo.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od patt_01 »

Možná bych mohl zkusit dolejt články do prostřední čárky destilkou, pak nabít, vybít a vylejt starej elektrolyt. Pak propláchnout články novym elektrolytem a dolejt do prostřední čárky novym elektrolytem. Šlo by to tak?
Přílohy
IMG_4368.JPG
Hladina elektrolytu. Podle mě je spodní čárka minimum, prostřední kam by se mělo dolejt a horní maximum...
(192.08 KiB) Staženo 265 x

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#10 Příspěvek od DKL »

Pøesnì tak bych to vidìl. Ještì k té hladinì - elektrolytu musí být jen tolik aby pøi obrácení dnem vzhùru nebyla zaplavena trubièka vycházející ze zátky. Budeš se divit jak málo elektrolytu se do èlánkù vejde a jak dramaticky se zvedne hladina bìhem nabíjení. Po nabití a odplynování èlánky mùžeš libovolnì pøevracet a elektrolyt nebude vytékat. Když jsem se s touto svítolnou kdysi setkal poprvé tak jsem na to dost hledìl...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Desky nesmí v žádném případě zůstat suché-neponořené, jinak je nabíjení samozřejmě likviduje.
Mám za to, že u mokrých článků není žádoucí převracení, právě kvůli těm kalům. Hermetické uzavření nesmí svádět k dojmu, že se s článkama může mrcasit jak s fotbalovým míčem.
Většina zátek je konstruována jako vodotěsné plynopropustné (ventilek), takže dovolí odchod plynů při konci nabíjení a účinně zadržují elektrolyt, ale to je všechno popsáno na stránkách výrobce dostatečně.

Uživatelský avatar
DKL
Příspěvky: 377
Registrován: 11 bře 2004, 01:00
Bydliště: Sever jižní Moravy

#12 Příspěvek od DKL »

Spíš bych øekl že je v TOMTO typu elektrolyt z vìtší èásti nasáknutý v separátoru mezi elektrodami. Opravdu jde o provedení pracující v libovolné poloze (tedy co se týèe vybíjení). Zátka je protažená dovnitø a je to tak udìlané že se pøi správné hladinì nedá elektrolyt vylít. Jinak obecnì máš samozøejmì pravdu, já se vyjadøuji k tomuto konkrétnímu provedení alkalických èlánkù.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#13 Příspěvek od MiraSt »

Nalij tam destilku jenom po dolní rysku a nabij to max. proudem 1 amper po dobu zhruba 12 hodin. Pokud články nejsou extra staré tak to bude fungovat. Sám jsem takovou baterku dostal která byla deset roku mimo provoz. Byla totálně suchá a teď běhá.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od patt_01 »

Už sem je dolil do půlky, ted je nabíjim, nevim jakym proudem, napětí 5,5V.... Přesvědčil jsem se že se opravdu vejde velmi málo do článků :) Zatím hladina stoupla, tak 8-10mm nad horní rysku, ještě na to kouknu, ale nevim jestli bude dobrej nápad to tak nechat nabíjet přes noc...

Uživatelský avatar
jakub199
Příspěvky: 73
Registrován: 19 bře 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jakub199 »

My sme používali tieto mašinky
Obrázek

Pri razení tam bolo 6 stojanov štandardne sa údržba riešila len dolievaním destilovanej vody po dolnú rysku! Z vonku len tak dobre vyzerajú ale články boli všelijaké niektoré dokonca ešte z už pár rokov zatvorených baní. Hodí sa tam nová rukoväť prípadne len svietiaca hlavica. Minule bol na meraní banský úrad a mal tam peknú LED-hlavicu presne na týchto baterkách. Tiež môžem potvrdiť že sa baterka len tak ľahko nevyleje nielen pri normálnom ale drastickejšom zaobchádzaní, no nabíjanie sa musí prevádzať v zvisle čo v tom stojane nieje problém.

Pekný večer

Odpovědět

Zpět na „Poradna“