RFT EO 213 ina zavada

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

RFT EO 213 ina zavada

#1 Příspěvek od Split »

Zdravim. Dlhu dobu zhanam osciloskop a postastilo sa mi zohnat si toto hovado. Som student cize peniaze nemam ani na chlast (ani nepijem) a som rad za kazdy prejav samaritanstva. To je dovod preco by som sa pustil do opravy tohoto skopu.

Zavadu by som popisal asi nasledovne. Zdroj by teoreticky mal fungovat pretoze ledka svieti. Neviem ci je napajana zo zdroja alebo z 230V. Problem je ale so zobrazovanim. Vyzera to ako podsvetlenie a nie ako bod. Da sa nastavit jas na ostrost nereaguje ani na posuv vertikalny ani horizontalny. Bud som nieco zabudol zapnut alebo neviem..Vyzera to ako velka zelena bodka. Prikladam foto. Dufam ze nie je v prdeli obrazovka lebo zatial mi len to pripada do uvahy.
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#2 Příspěvek od Split »

tak teda na posuv vertikalny reaguje..ale na horiznot alny nie..ale aj ten vertikalny je taky divny
Přílohy
Snímek 088.jpg
plny jas vychylenie na max vertikalne...rovnake na oboch kanaloch
(246.26 KiB) Staženo 74 x
Snímek 086.jpg
plny jas bez vychylenia
(249.25 KiB) Staženo 87 x
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#3 Příspěvek od fero7 »

To vyzera ze za obrazovkou svieti 40W ziarovka.
Dufam ze vo vnutri do nebude prazdne.

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od radekrd »

Tak to hlavně moc netrap. Měl jsem podobný problém na svém osciloskopu (ale jiném). Také to byl flek na obrazovce bylo to způsobené výpadkem regulace vn zdroje, kdy napětí na výstupu prudce vylétlo do závratných hodnot. Mohlo by to být něco takového.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#5 Příspěvek od Split »

nie je to prazdne...po chvili asi dvoch minutach citi teplo asi 30 stupnov uplne vzadu kde je napajana obrazovka ale to je asi ok...skor sa obavam ze bud obrazovka alebo casovka je fuc..nemam sajnu...reaguje to iba na vertikal
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Paprsek je zjevně mimo "zorný" úhel obrazovky. To co vidíš je pouhý odraz od jasně svítícího paprsku. Pokud nereaguje horizontální středění, bude závada v části horizontálního zesilovače. Zjistíš celkem snadno změřením napětí na vychylovacích destičkách obrazovky. :wink:

p.s. Předpokládám, že sis schema stáhl z internetu a víš, že ledka je napájena z +5V zdroje.
Jinak si ho stáhni na http://www.raupenhaus.de

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od radekrd »

To první moc na odraz nevypadá, paprsek může svítit jen tam kde dopadne na luminofor, takže by bylo vidět světlo někde u kraje. To spíše vypadá na závadu obvodů kolem obrazovky. Chtělo by to zkontrolovat v prvé řadě napětí kolem obrazovky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

radekrd píše:To první moc na odraz nevypadá, paprsek může svítit jen tam kde dopadne na luminofor, takže by bylo vidět světlo někde u kraje. To spíše vypadá na závadu obvodů kolem obrazovky. Chtělo by to zkontrolovat v prvé řadě napětí kolem obrazovky.
Že jde o odraz usuzuju z té druhé fotky, kde jsou světelné skvrny 2.
Potvrdit nebo vyvrátit to může měření vychylovacích napětí. Samozřejmá je kontrola příslušných napájecích napětí. Podle manuálu lze postupovat velmi snadno. :wink:

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#9 Příspěvek od jandu »

To Split - mám komplet -síce maďarsky - manuál. Pošli mi e-mail, pošlem ti to. Je to vo formáte djvu a okrem popisu to má osadenie dosiek a schému.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Kompletní manuál je i v němčině na http://www.raupenhaus.de/
Už jsem to sem dával. :wink:

p.s. Konkrétně: část1(popis)
a část2(schemata)
vše ve formátu pdf. :wink:

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#11 Příspěvek od Split »

hej..to nemecke uz mam..taka otazka..aby ma to neslahlo ked to otvorim...kolko musim pockat od vypnutia skopu kym sa strati napatie z obrazovky?
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#12 Příspěvek od tornado6 »

Je to predsa ukostrene nie tak čoho sa bojíš,ale radšej na VN časti nešahaj predtým skontroluj skrutkovačom o kostru. :wink:

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#13 Příspěvek od Split »

este taka otazka...ake napatie by som mal teoreticky odmerat na vystupoc z casovky co idu na vyvody obrazovky?Totiz aby som neznicil merak..v dokumentacii je pisane ze z X bloku ide na endstuffe dva signaly 9V..ak som tomu dobre rozumel....na tej doske by som nameral nejake napatie..ak by tam bolo, znamenalo by to ze je vadny zosilnovac pred tou obrazovkou?Je tam dvojica tranzistorov...
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#14 Příspěvek od jandu »

Pozerám ten maďarský manuál - odsek 8.1: skontroluj tranzistory T307,305,306,310 - obr. 11. Tieto tranz. Totiž ak pri zatlačenom S2002/x/ nie je vidieť stopa v strede, je vadný obvod "svietenia"/ (pravdepodobne obvod modulácie jasu) Ak obvod modulácie jasu funguje, potom na pine 11 a 13 obrazovky majú byť -pri zatlačenom S2002/x/ - rovnaké potenciály. Závadu môže spôsobovat nefungujúci transvertor /menič pre VN/.

Napíš, ako si pokročil v meraní, ak budem vedieť pomôžem.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#15 Příspěvek od Split »

sorry ten madarsky manual nemam..ak vies tak mi ho prosim posli na mail knb8653@centrum.sk
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“