Sloučení dvou tv antén

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

Sloučení dvou tv antén

#1 Příspěvek od Milan_F »

Řeším problém jak sloučit dvě tv antény do společného svodu. Na první anténu (síto z Polska se zesilovačem) přijímám Novu na K11 a Primu na K59 (vše Javořice). Na druhou přijímám Čt1 na K36 (Stražiště) a Čt2 na K38. Po prostudování zdejších příspěvků jsem došel k závěru, že bych měl použít kanálový slučovač K36-38 + REST (např. slučovač Teroz č227). Jelikož se kolem duchařiny moc nemotám, prosím zdejší odborníky o radu, jestli je můj závěr správný. Popřípadě uvítám jiné řešení. Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

Zaver je spravny, ovsem jestli jsou to obe polske sita s tim smejdskym samokmitajicim prebuzenym zesilovacem, bude jakekoliv slucovani jednoobvodovym slucovacem celkem problem.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

Ano, tvůj závěr správný je.
Pokud máš obě antény se zesilovačem, je možné je živit jedním zdrojem, ale slučovač musí obsahovat výhybku, aby byl průchozí pro napájení obou anténních zesilovačů. V tom případě doporučuji provedení s konektory F, mám s nimi ty nejlepší zkušenosti.
Nebo ho použij až za napájecími výhybkami, pak je lepší vzít slučovač s konektory IEC.
Pokud žádný ze zesilovačů není přebuzený, bude to chodit dobře.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

Pokud jsou to PLR sita v nich je ten origo "zesilovac", nebude to chodit na 90 procent dobre. Jedinou vyhodou je opravdu velky rozestup kanalu, ale zase prachbidna kvalita tech sit a absolutni absence jakehokoliv filtru na vstupu toho zesilovace nedava sanci na 100proc. uspech.

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#5 Příspěvek od Milan_F »

Zesilovač má v sobě jen anténa namířená na Javořici. Přebuzený ani kmitající se mi nezdá, žádné moaré se zatím nekoná. U druhé není třeba, protože na Stražiště mám přímou viditelnost. Mám ovšem obavy co to provede, až se oba signály sloučí. Jelikož signál ze Stražiště je silný a když se sloučí z obou antén, aby to nedělalo neplechu.

Ještě bych měl dotaz: jakou hodnotu mívá cívka v napájecích výhybkách pro ant. zesilovače?

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od workhard »

Hodnota cívky není kritická,motal jsem 30 závitů na toroid o průměru 6 mm a v pohodě 8-)
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Už jsem delší dobu s tímto slučovačem nedělal, ale není on průchozí pro napájení do obou vstupů? Pak by totiž stačilo tu anténu na Strážiště jen stejnosměrně oddělit kondíkem do 10n.

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od xmurgi »

osobne by som tento problem riesil nahradenim polskeho zosilovaca niecim kvalitnejsim, domacej produkcie napr. Teroz. Treba akurat zhodnotit potrebu zosilnenia, ci nebude stacit jednostupnovy predzosilovac. Za tento predzosilovac by som dal selektivny priepust VHF + K59, takto upraveny signal by som potom zlucoval v uz spomenutom zlucovaci K36,38 + zvysok.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#9 Příspěvek od Honza_dy »

Možná to bude OT, ale zkus tu polskou síťku nahradit kvalitní anténou a možná zjistíš, že zesilovač už nebude potřeba.
např.
anténa
http://www.omko.cz/?kod=ANSIVH&uid=309f ... 3aac&lg=cz
http://www.omko.cz/?kod=ANTAP16&uid=309 ... 3aac&lg=cz
http://www.omko.cz/?kod=ANC&uid=309f0413e17b3aac&lg=cz
Jako slučovač bych dal třeba:
http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... ES08102017
eventuelně na výstup zesilovač k vykrytí ztrát
http://www.ges.cz/?page=index&or=sort&i ... ES08102132

Nejsem anténář ,ale takhle bych to udělal já. Pokud kecám nesmysly ať mě Hill srazí bleskem!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Tyto komponenty na IEC můžeš zakoupit u Tesonu a jsou připraveny pro průchozí napájení kamkoliv a kde napájení nechceš přímo v komponentě přestřihneš vodič . Ještě před selektivní slučovač doporučím kanálové zádrže na silné křížové kmitočty . A ten polák zes stojí opravdu za .......

Uživatelský avatar
Milan_F
Příspěvky: 1454
Registrován: 03 říj 2005, 02:00
Bydliště: nedaleko Humpolce

#11 Příspěvek od Milan_F »

BOBOBO píše: Ještě před selektivní slučovač doporučím kanálové zádrže na silné křížové kmitočty .
To jsem potřeboval vědět. Jestli do vstupu REST dát ještě kanálovou zádrž.
Vím že sejto z polska stojí za houby, ale dostal jsem ho zadara, tak proč ho nezkusit. Zatím žádný alotria nedělá. A zadalší nechce se mi do toho moc investovat, protože koncem příštího měsíce by měli spustit z Javořice veřejnoprávní multiplex a za rok i další dva. Takže se to zase bude muset překopávat. A stejně to co dávaj v bedně je jen ke vzteku, to si radši pustim přímej přenos z oprav Hubbleova dalekohledu. http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=1829 8-)

Dík všem za rady. Jdu navštívit mistní prodejce anténní techniky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Honza_dy na závěr píše: Nejsem anténář ,ale takhle bych to udělal já. Pokud kecám nesmysly ať mě Hill srazí bleskem!
Nehodlám srážet bleskem, tohle je duchařina a, dokud se to nevyzkouší, vycházejme z toho, co už tam je. Tedy, dokud se neprojeví některá z nectností polského síta. Pak bude čas na náhradu lepší anténou a podle potřeby i zesilovačem někde cestou v kabelu.
To, co přikoupíš teď, použiješ i potom, takže momentálně se do žádné ztráty nehrneš.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“