Bezolovo

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

Bezolovo

#1 Příspěvek od forbidden »

Ted jsem tu mel jednu desku zdroje z plasmy Panasonic. Chtel jsem z ni jen vytahat nejaky soucastky. Vytahnuti i jen blbyho elytu bylo skoro nad moje sily. Zjistil jsem, ze vsechny rozmernejsi soucastky byly zapajeny v prokovech z nejakych nytku. Ve spojeni s bezolovnatou pajkou se i trafopajecka skoro nechytala :evil:
Odsavacka bylo v podstate nahouby, protoze z toho nytku nebyla schopna cin dostat. Elyty jsem nakonec klasicky vyviklal, ale vytahnout traficka to byl teda horor. Zkousel jsem i horkovzdusku, se kterou mam jindy vyborny vysledky, ale ted mi deska zacala malem doutnat a cin se ne a ne roztavit.
Nedovedu si predstavit, jak bych to delal, kdybych potreboval tu desku opravit. :?
Mate na to nekdo nejakej tip? Nebo to holt uz delaji neopravitelny?

nounejm

#2 Příspěvek od nounejm »

já se takle s tìžkostmi babral pomocí elektrický odsávaèky a pak jsem to vzdal,.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#3 Příspěvek od honza_jan »

Odsaju co jde, nebo pokud to jde a zcela proti směrnici EU dotyčný spoj přepájím běžnou (zatím) olovnatou pájkou a znova odsaju. Někdy se to povede rychle a někdy to je očistec a pro velký úspěch je třeba celou operaci i několikrát opakovat. Problém je v úzkém teplotním pásmu, kdy je původní pájka tekutá. Po přehřátí se z ní stane téměř netavitelný parchant. Je dobré si pomáhat taky hned při prvním ohřevu dostatečným množstvím agresivnějšího tavidla. Na takovéto psí kusy s úspěchem používám MTL 468 R. Obsahuje sice také nějaké množství kalafuny, která při přehřátí vytvoří taky dostatečnou tepelně nevodivou vrstvu, kterou je nutno odstranit. Není to ale tak divoké. Po získání patřičného "grifu" to jde slušně. Chce to ale pájku s hrotem, který má dostatečnou hmotu na akumulaci tepla a ne jenom nějaké párátko na SMD, které odevzdá do spoje všechno teplo dřív, než se vůbec začne původní pájka tavit. Potom se sáhne na regulátor teploty, aby to líp topilo a je vymalováno. Používám ERS-50 a hroty volím podle potřeby. Těch pár desítek vteřin na výměnu hrotu i za pochodu, se vypatí. Je dobré si orientačně odměřit skutečnou teplotu na hrotu a nejít přes 230 - 235 stupňů, protože přes 240 stupňů se bezolovnatá pájka už pálí. Trafopájka je naprosto nevhodná, protože má malou tepelnou setrvačnost hrotu a vynahrazuje si tento nedostatek zase jeho vysokou teplotou přes 400 stupňů. Podívejte se na hrot ve tmě a uvidíte jak je za chvíli červený.
Jdou takhle odpájet i švábi s nohama dokola, které nejsou připájené taky za "břicho" na chladící plochu na plošáku. Tam to je jiná písnička.
Tolik z mojí kuchyně okolo odpájení a výměny součástek z plošáku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Pozor, některá bezolova mají teplotu tání až 255-270 st. C ! Značně závisí na slitině, jdou udělat od tuším 205 do 320 podle přísad (Bi, Ag, Cu....). Jinak jsem zničil letos 2ks SC7000Z, které pár let sloužily, právě na těch posraných bezolovech.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Sendyx píše:Jinak jsem zničil letos 2ks SC7000Z, které pár let sloužily, právě na těch posraných bezolovech.
Co se ti na nich podařilo zničit. Vše na ně jde naštěstí koupit.
Jinak bezolovo je masakr. Ty desky mi stále připomínají jeden velký stdudený spoj.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

Pokrok nezastavíš, a až čiňani zjistí, že pořád určité procento zákazníků zachraňuje výrobky neoficiálním servisem, tak bezolovo ještě dál zdokonalí k neopravitelnosti :(
Spolu s tajením datašitů a vlastním značením obvodů je to konec opravování. Hlavně to pak člověka už vůbec nebaví.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od eljaro »

O pokroku asi nelze mluvit ! Olovo složilo jako smáčedlo v cínových slitinách celá staletí a ted najednou jej odstranime ! Nu paráda - A pokud někdo do pájek přidá bizmut jen proto aby se snížila teplota tavení no nazdar - nejde už pak o pájku nýbrž o kompozici - a opětovné pájení je hotová pohroma ! Nedávno jsem viděl nekde dokument týkajícíse pájení bezolovem i ty ocelové hroty to pěkně zničí ! Holt cín je agresivní kapalina !

PS: omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

rezis píše:
Sendyx píše:Jinak jsem zničil letos 2ks SC7000Z, které pár let sloužily, právě na těch posraných bezolovech.
Co se ti na nich podařilo zničit. Vše na ně jde naštěstí koupit.
Jinak bezolovo je masakr. Ty desky mi stále připomínají jeden velký stdudený spoj.
Zničil jsem hroty vysokou teplotou, stejně tak těsnící manžetu, bohužel na jedné i topné těleso - hrot se zapekl tak, že nešel vyndat a při pokusu o demontáž se zničil celý předek pistole. Na druhé mne teprv rozborka čeká, je to to samé :evil: . Při ceně těchto dílů je to veselé...

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#9 Příspěvek od rezis »

Sendyx píše:hrot se zapekl tak, že nešel vyndat a při pokusu o demontáž se zničil celý předek pistole.
Tak toto je klasika. On se mi se už dvakrát jakoby roztáhl takže při vykrouceni se protáčel i stělesem a to si namotalo dráty. Samozdrřejmě toho jsme si nevšiml. Poté co jsem dal nový hrot za pouhych 16stovek a zapl jsem ji ozvala se rána a odešla elektronika. Takže zas 2,8tis nebo kolik to bylo. Jinak s manžetama nejsou problémy. Spíš mě někdy dostane když vtáhne ulomenou nožičku, že ji ani za nic nejde dostat ven.
Jinak pomáhám si vydatným přidáním "normální" pájky
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Vacsinu veci, co som videl, tak aj s bezolovom tie spoje vyzerali slusne. Ale minule som opravoval nejaky noname autozosilnovac (oznacenie len "111ZX", 4xTDA2005 = 360W :lol: ) - neviem, ci to vobec bolo bezolovo, ale studenaky uplne vsade. Este si pamatam jeden hnusny PC zdroj (tusim uplne bez znacky) - taky hnoj som nikdy predtym nevidel...

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, pokud jde o opravy, někdy je lepší vadnou součástku odstranit mechanicky (elyty utrhnout, polovodiče opatrně odštípnout ostrými štípačkami vývod po vývodu), následně postupně vyčistit otvory-plošky a zapájet novou součástku.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Začínám se zase vracet k odsávací licně, některé opravy jsou stejně pistolí neřešitelné.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

Hmm, tak vidim, ze nejsem sam, kdo s tim ma potize. Ale ten napad s normalni pajkou vyzkousim :prst:
Radsi bych ale, kdyby se mi takovyto veci vubec nedostaly pod ruky, je to jen k zlosti :evil:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Bude hůř. Mi teď chodí desky, kde je pod IC nějaké lepidlo, které vydrží víc než pouzdro IC i plošák.

To ředění bezolova olovem je naprostá samozřejmost. Nějak nám to v té bruseli pořádně posrali.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od eljaro »

Původně zněl návrh na zákaz olovava v benzínu nu a nějaká chytrá hlava navrhla zakázat jej úplně :D - Mimo chodem čistý cín se okamžitě injektuje kovy s kterými přijde do styku a dle toho se mnění jeho vlastnosti !

Odpovědět

Zpět na „Poradna“