ošetření kontaktů

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

ošetření kontaktů

#1 Příspěvek od Mourek »

Mám osciloskop C1-91 nebo českyS1-91, je to starší rus, ale 4 kanály 100MHz, dvě časovky. Bohužel soudruzi nedotáhli metodu novátorů Pajcoviče a Kopirenka do důsledku a je tam problém se všemi přepínači. Přepínače jsou konstruovány tak že se otáčí vačka a buď přitlačuje nebo odtlačuje perko s kontaktem. Takže kontakty se o sebe netřou, nečistí se a tím jsou tam různé přechodové odpory.

Je to dost nepřístupné tak jsem tam zkošel dostat líh a pomohlo to málo a za několik měsíců se to musí opakovat.Možná by se to dalo rozebrat, a vyčistit ale nechce se mi zatím do toho. Proto se chci zeptat, jestli máte nějaké zaručené prostředky na čištění kontaktů, které neničí ruské umělé hmoty. Používám to když si občas něco chci ubastlit

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

kontakty

#2 Příspěvek od Dikobraz »

ahoj
na kontakty jsem používal DIAVU na leštění nábytku nebo růžovou okenu, ale na přepínače bych dal raději tu Diavu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

podepisuji

#3 Příspěvek od Hill »

Ano, léty prověřeno: sepnuté kontakty protáhni plátýnkem (každý čistým kouskem) napřed nasucho a pak namočeným červenou Diavou na nábytek. Podle konstrukce kontaktů je někdy lepší mezi ty kontakty tu Diavu kápnout.
Jinak na čelní kontakty býval dobrý Kontox, ale Diavou rozhodně nezkazíš nic.

Uživatelský avatar
petyrekk
Příspěvky: 74
Registrován: 09 bře 2005, 01:00

#4 Příspěvek od petyrekk »

Mě se zase osvědčila trojice čistících sprejů.

1:KONTAKT 60 - rozpustí nečistoty
2:KONTAKT WL - odstraní nečistoty
3:KONTAKT 61 - nakonzervuje kontakty

Má je třeba GM,ale dají se koupit i jinde.Tyhle spreje používám cca 5 let a jsem spokojen.Zatím mi vyřešily všechny problémy s kontakty. 8O

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od brtnik »

Diava i spreje jsou pro tyto kontakty dostaèující, u støíbrných kontaktù se navíc musí mechanicky setøít èerná vrstva (slouèeniny síry?). Je totiž mechanicky odolnìjší (tvrdší) než kontakt a nevodivá. Dobøe to jde tím plátýnkem nebo i tvrdším papírem. Pøi použití sprejù pozor! - sovìtské pøístroje mìly mechaniku pøepínaèù z podivného plastu, který byl porézní. Spreje mají vysokou vzlínavost (mnohonásobnì vìtší, než voda èi líh, jsou tak schopny odvodnit a vyèistit i vlhký kontakt) a do toho plastu se nasákly. Po velmi krátkém èase pak plasty popraskaly a pøepínaèe se rozsypaly. Mi se osvìdèilo nastøíkat Kontaktol (èi jeho náhrady) na proužek kladívkového papíru a ten nìkolikrát protáhnout sepnutým kontaktem.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“