Rtu￾ová výbojka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Nuvi

Rtu￾ová výbojka

#1 Příspěvek od Nuvi »

mám takový hloupý dotaz,
Rtu￾ová výbojka se musí zapojit pøes tlumivku a kondík, poté se pøipojí na sí￾. Mohl bych vynechat tlumivku i kondík a pøipojit výbojku na nìjakých 120 V?
Dìkuji za rady

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od pajosek2 »

Výbojka se zapojuje přes tlumivku.Kondík se dává paralerně. Nejde o snížení napětí,ale o omezení proudu,protože při zapálení výbojky tato představuje téměř zkrat. Takže zřejmě můžeš,protože se nejspíš nedostaneš k zapalovacímu napětí,ale svítin nebude.V druhém případě způsobíš vyhození pojistek a možná devastaci výbojky.Takže to raději nezkoušej.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Nuvi

#3 Příspěvek od Nuvi »

ten proud by mìl být cca okolo 1,15 A (napøíklad RVL 125), tušil jsem že tam bude zapalovací napìtí, ale už nevím kolik to bylo :)

Uživatelský avatar
pavoucisit
Příspěvky: 176
Registrován: 02 lis 2008, 01:00
Bydliště: Havířov

#4 Příspěvek od pavoucisit »

Ten kond je jenom kompenzační(výbojka s tlumivkou má induktivní charakter), nemusí tam být.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od stepa »

pavoucisit píše:Ten kond je jenom kompenzační(výbojka s tlumivkou má induktivní charakter), nemusí tam být.
tak tak...kdyz mas jednu vybojku, neni to potreba. Ale kdyz mas tech lamp nekolik milionu, jako bylo ve verejnem osvetleni, tak uz to znat je a kompenzovalo se :)
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jjilek »

Výbojky máš? Mám s luminoforem i bez (pro exposici desek na ps).

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#7 Příspěvek od Hanizek »

Bez tlumivky ti výbojka po chvilce provozu bouchne. Tlumivka omezuje proud, tekoucí výbojkou (el. oblouk má velmi malý odpor).

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#8 Příspěvek od Zirafka »

Rtuťová výbojka nepotřebuje tlumivku kvůli startu, ale používá se jen a pouze jako omezovací člen při hoření hořáku.

Místo tlumivky lze použít i vhodný rezistor (ale bude to macek), nebo i kondenzátor (kde zase může dělat potíže fakt, že oblouk se v určitých fázích chová jako usměrňovač). Takže ta tlumivka je nejvýhodnější řešení z hlediska prostoru, vývinu tepla a konec konců i ceny.

Nuvi

#9 Příspěvek od Nuvi »

potøeboval bych to jenom k jednoduchému testování výbojek, doba provozu tak max. 10 minut, mohl bych se zeptat jen tak pro zajímavost jaký maximální proud rtu￾ové výbojky snesou?

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#10 Příspěvek od Artaban001 »

Nuvi píše:potřeboval bych to jenom k jednoduchému testování výbojek, doba provozu tak max. 10 minut, mohl bych se zeptat jen tak pro zajímavost jaký maximální proud rtuťové výbojky snesou?

Tak to zapoj do série se žárovkou (dej nejbližší nižší wattáž), nebude to příliš košér, ale výbojka to přežije.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od stepa »

Nuvi píše:potřeboval bych to jenom k jednoduchému testování výbojek, doba provozu tak max. 10 minut, mohl bych se zeptat jen tak pro zajímavost jaký maximální proud rtuťové výbojky snesou?
Vybojka ma snad na sobe napsanou wattaz ne? Vzorec pro vykon P=U*I. Z toho si vypocitej proud :)
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Lukas-Peca »

Nuvi píše:potřeboval bych to jenom k jednoduchému testování výbojek, doba provozu tak max. 10 minut, mohl bych se zeptat jen tak pro zajímavost jaký maximální proud rtuťové výbojky snesou?
Jednou jsem viděl přímé připojení rtuťové výbojky na 230. Skončilo to detonací hořáku výbojky, spečením kontaktu vypínače a vyražením jističů ,,až na chodbě". Takže to nejde :wink:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

stepa píše:
Nuvi píše:potřeboval bych to jenom k jednoduchému testování výbojek, doba provozu tak max. 10 minut, mohl bych se zeptat jen tak pro zajímavost jaký maximální proud rtuťové výbojky snesou?
Vybojka ma snad na sobe napsanou wattaz ne? Vzorec pro vykon P=U*I. Z toho si vypocitej proud :)
Ono to není tak jednoduchý, pracovní napětí je na samotný RTUŤOVÝ výbojce cca 100V. Pokud má 250W, poteče jí tedy proud 2,5A!! Pokud by někdo zařadil čistě odporový předřadník, celé by to mělo příkon skutečných 575W. Proto se předřazuje tlumivka která při napětí na tlumivce 130V propustí proud právě 2,5A. Teoreticky by byla ztráta na tlumivce 130 x 2,5 = 325W jenže je to tlumivka a tento výkon je jalový (fázově posunutý) a tudíž ho elměr neměří a změří jen 250W na výbojce. Shrnuto: přestože do svítidla poteče proud 2,5A, má příkon pouze 250W. Pokud je těch svítidel hodně, proud by neúměrně zatěžoval vodiče a proto se přidává do svítidla konpenzační kond který pokud se správně navržený, vykompenzuje jalový proud tlumivky a svítidlem poteče proud 1,086A.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od stepa »

to mi-ro: ja si rikal, ze si asi nabehnu a taky ze jo...ale lina huba holy nestesti. Diky za osvetleni a co jsem plac beru zpet :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“