TDA2030-kmitání

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

TDA2030-kmitání

#1 Příspěvek od patt_01 »

Ahoj!

Mam tu zase jeden problém :(

Udělal jsem si k televizi zesilovač s TDA2030A, DPS jsem navrhl sám, zapojení a hodnoty součástek přesně podle datasheetu. Když jsem zesilovač dodělal, zapnul, klidovej proud cca. 30mA každou větví, to by mělo být OK, napájecí napětí 2x20V, taky OK. Pak na osciloskopu jsem kounul co z toho leze, na vstup testovací kmitočet 1kHz sinus, zesilovač pěkně zesiloval cca. 18W zkoušel jsem i 20-30Khz a 20-30Hz, vše OK, pak jsem tedy pustil zesilovač do beden a strašnej šum, nějak hrálo, ale šum byl nesnesitelnej, i když jsem zkratoval vstup, šum byl pořád, když byl vstup v luftu, (vstupni impedance 47k) tak to šumělo 10x víc a brumilo taky, při dotknutí prstem na vstup se zesilovač rozpískal. Všechno to reagovalo na přiblížení ruky, po pár sekundách pískání se mi začalo čadit z odporu boucherotu, což je jasné že to kmitá. Už nad tim dva dny laboruju, zkoušel jsem snížit vstupní impedanci pod 10k, i když zbytečně, zmenšit zesílení zpětnou vabou, dát RC článek do zpětné vazby (ve schématu čárkovaně nakresleno) hodnoty 1k8 a 220p, blokovat 220n kondíkama napájení přímo u nožiček IO, nic nepomohlo, ted už jsem na dně... DPS jsem zkontroloval, hodnoty součástek jsem zkontroloval, už nevim. Když jsem si ho chtěl postavit, řikal jsem si: "je to jednoduchej dobrej zesilovač, ten zvládne udělat i blbec..." Takže se potvrdilo že jsem ještě horší než blbec, na 100% tam bude zas nějaká dementní chyba, nebo bude špatně navrhlej tišťák... Koukně se prosím na to, jestli něco neuvidíte špatnýho.

Děkuji všem za rady.
Přílohy
TDA2030.JPG
(63.54 KiB) Staženo 115 x
Snímek 006.jpg
(232.57 KiB) Staženo 145 x
Snímek 010.jpg
(173.83 KiB) Staženo 143 x
Snímek 016.jpg
(237.15 KiB) Staženo 155 x

Uživatelský avatar
jano80
Příspěvky: 73
Registrován: 16 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#2 Příspěvek od jano80 »

no podla mna je zle navrhnuty plosak. Odpory R1 a R2 by mali mat jednu stranu spojenu s vyvodom 2 na IO
Přílohy
t_sn_mek_006_185.jpg
(18.75 KiB) Staženo 154 x

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od patt_01 »

Jej dík, sem slepej.....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

patt_01 píše:Ahoj!

Mam tu zase jeden problém :(

Udělal jsem si k televizi zesilovač s TDA2030A, DPS jsem navrhl sám, zapojení a hodnoty součástek přesně podle datasheetu. Když jsem zesilovač dodělal, zapnul, klidovej proud cca. 30mA každou větví, to by mělo být OK, napájecí napětí 2x20V, taky OK. ....Takže se potvrdilo že jsem ještě horší než blbec, na 100% tam bude zas nějaká dementní chyba, nebo bude špatně navrhlej tišťák... Koukně se prosím na to, jestli něco neuvidíte špatnýho.

Děkuji všem za rady.
Když teda tvrdíš, že máš všecko PŘESNĚ PODLE DATASHEETU, jak to, že nedodržuješ základní katalogovou hodnotu pro napájení tohohle obvodu, která je (pokud jsi teda opravdu měl datasheet pro 2030, a ne 2040 nebo 2050!!!) POUHÝCH ±18V neboli 36V nesymetrických!???! Když ho hned na první pocuc napěťově přetížíš, tak se pak nediv, že dělá chujoviny - když Tys udělal jednu hned na začátku?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od patt_01 »

Je tam TDA2030A, to je vylepšená verze, větší výkon, větší napájecí napětí, +-22V, 44V nesymetrických, takže 2x20V bez zátěže by mohlo přežít...

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Jenda_KL »

Vzhledem ke kapacitě filtračních kondenzátorů, tak jsou daleko od IO. taktéž 100u je hrozně málo.

Přesně tohle dělala moje první konstrukce s LM38něco, ty kondy 2x4700u jsem měl tak 5cm daleko. Nakonec k čipu na nohy stačilo napařit 2x220u.

Uživatelský avatar
patt_01
Příspěvky: 514
Registrován: 07 led 2008, 01:00
Bydliště: Brandýsek
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od patt_01 »

Jenda_KL píše:Vzhledem ke kapacitě filtračních kondenzátorů, tak jsou daleko od IO. taktéž 100u je hrozně málo.

Přesně tohle dělala moje první konstrukce s LM38něco, ty kondy 2x4700u jsem měl tak 5cm daleko. Nakonec k čipu na nohy stačilo napařit 2x220u.
Jako filtrace tam jsou ještě 3x2200uF, ty nejsou na fotce..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Ale nemáš je přímo u švába - a jak se říká, každý pikofarad si najde svůj mikrohenry - prostě od těch kondů ke švábu je 5cm MOC DALEKO - tak to chytne kmity...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tam skutečně základ problémů je ta chyba na desce, vždyť vlastně zpětnou vazbu střídavě "uzemnil", takže pro vyšší kmitočty měl TDA zisk téměř otevřené smyčky.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“