Předzesilovač E88CC

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Tonik25
Příspěvky: 37
Registrován: 17 črc 2008, 02:00
Bydliště: Semily
Kontaktovat uživatele:

Předzesilovač E88CC

#1 Příspěvek od Tonik25 »

Chci si postavit předzesilovač s využitím E88CC, na netu je spousta zapojení pro RIAA vstup, ale na normální jsem našel tohle:
http://shine7.com/audio/6922_pre.htm

Zajímal by mě váš názor na to jak to bude hrát. Díky :oops:

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#2 Příspěvek od Hill »

No, hrát to bude - s dobrou E88CC to bude mít zesílení kolem 25-26dB, výstupní impedanci pod 120 ohmů. Vždyť zesiluje jen první stupeň, ten druhý je zapojený jako katodový sledovač.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

píše tam někde 34 dB, výstupní impedance 85 ohm.
Je mi ale otázkou, jaký význam má měření THD na třetí místo za desetinnou čárku a publikování podle typu (trioda výrobce toho a toho má zkreslení takové, triöda jiného výrobce má zkreslení makové).
Každá série může mít jinou emisi a co teprve kondice podle odsloužených hodin.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#4 Příspěvek od Zirafka »

Mám z toho jen pocit, že buď dělají z lidí magory a nebo tomu také nerozumí. Osobně nevěřím tomu, že někdo tak malé zkreslení pozná...

Jinak je to hezká konstrukce a pěkně udělaný návod, to zase ano.

Uživatelský avatar
jano80
Příspěvky: 73
Registrován: 16 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#5 Příspěvek od jano80 »

no jedine zeby niekto mal osciloskopicke ucho. Okrem toho zbytocne draha vyroba....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Zbytečně drahá výroba, zbytečný příkon, zbytečné teplo z traf i z elektronky... Zakazujou se vláknové žárovky, ale elektronky nikdo nezakáže...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

na té hezké konstrukci je hezké (v klesajícím pořadí)

- hezky nasvíceno a nafoceno
- hezké naleštěné součástky
- hezky popsáno a prezentováno
- hezké parametry měření
- hezké propojení drátama pravoúhle na spodku těch hezkých univerzálních DPS

Takhle efektně rozstrkané součástky po celé ploše nejsou nic moc z hlediska vazeb a docela bych se toho bál že to bude vazbit kde nemá.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Variola píše:Mám z toho jen pocit, že buď dělají z lidí magory a nebo tomu také nerozumí. Osobně nevěřím tomu, že někdo tak malé zkreslení pozná...
Jinak je to hezká konstrukce a pěkně udělaný návod, to zase ano.
Tak těch parametrů jsem si nevšiml, nečetl jsem článek, posuzoval jsem jen schéma a sčítl si možné zesílení pro E88CC. Je to jednoduché zapojení, bez zbytečně utažených zpětných vazeb, tedy lze předpokládat, že to bude hrát slušně.
A po přečtení souhlasím - ty reklamní žvásty pro netopýry si mohl autor odpustit. Tak malé zkreslení sotva kdo uslyší, zvlášť, když ostatní části řetězce budou mít zkreslení jiného typu a větší.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Otázka je, jaké to má reálné parametry při opakované výrobě. Zkreslení 25 desetitisícin se mi zdá taky takové naleštěné. Jaké jsou podmínky měření, jak velký vstupní signál max? Chybí třeba přeslechy kanálů a hlavně fázová charakteristika. Taky by to chtělo vidět (změřit) frekvenční charakteristiku dál než do 20k, ty triody musí chodit do desítek MHz nejmíň.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Aspoň autor udělal měření, ze kterého je vidět, jak se to s různýma elkama mění, a dokonce to uvedl i jako analýzu harmonek. Závěr si může udělat každý sám. Nebo všichni chcete technické údaje uváděné stylem "zesilovač je menší, než je obvyklé, ale má větší účinnost a za lidovější cenu" ??

2 Crifodo - při správném návrhu těma flaškama s RIAA korektorem na vysokých kmitočtech téměř nic prolézt nemůže. K čemu fázovka ? Amplitudovka a porovnání s RIAA by mohlo zcela stačit k potěšení oka a mysli :)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Já jsem nikde nevyčetl, jak to souvisí s RIAA, autor to popisuje prostě jako tube preamp, bez bližší specifikace co a proč se tím předzesiluje a pro co. Operuje tam rozdílem v řádu setin a tisícin % THD při různých výrobcích jedné lampy. Vyrobil nahezkanou konstrukci na prototypové DPS s naleštěnýma cvočkama a umístil to do nějaké bedýnky od něčeho s nějakými třemi čudly. OK, proč ne, ale proč z toho být na větvi? K čemu je 18 tisícin procenta rozdílu THD u jakéhosi zesilovače bez znalosti souvislostí? Jo, takhle se dá změřit funkce triodového zesilovače/katodového sledovače, tak jak je známo už xx let. Nějaký praktický přínos, když to pak napájím tapedeckem s THD 1% a přivedu do beden s THD 1,5%?
K čemu fázovka? Abych odhadl, co to udělá, když na vstup přivedu 1,5V, při zesílení 25, když se v tý bedně bude toulat signál v těch vystavených součástkách na 2 dm2 s 25 cm pravoúhle vedenými spoji :twisted:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Jo, omlouvám se, beru zpět. Díval jsem se na dalích pár projektů a to vše pod vlivem :D , a myslel jsem, že je to ten s pasivním RIAA.

K THD - jenže on to nemusí krmit z tape decku, ale třeba z SACD, a taky může mít zdroj s THD 000nic, a THD u beden má zcela jiný rozvoj a charakter.

Jinak souhlas, to cvočkové provedení dlouhých spojů atd. je poněkud :roll:

Uživatelský avatar
Tonik25
Příspěvky: 37
Registrován: 17 črc 2008, 02:00
Bydliště: Semily
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Tonik25 »

děkuju za odpovědi, já to postavim a uvidí se :roll:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Ále jo... SACD je hezký, ale já si nebudu přehrávat souznění sinusgenerátorů se zkreslením nulanulanic, ale reálnou hudbu snímanou a masterovanou v reálných podmínkách, třeba B.B. Kinga nebo janis Joplin :wink:
Tedy i když to bude na SACD, bude to z analogových master pásů u kteých bylo hezké 1%.
Mastering kapel tak, jak se dělá dneska by mi nahnal pupínky ještě víc.
No a ten zcela jiný rozvoj a charakter THD u beden mi zcela spolehlivě překryje nuance v setinách % THD tohoto naleštěného preampu.
Jestli se dopracuju k nahrávkám, PA a bednám s THD pod 0,1%, všechno výše napsané zas potupně odvolám :twisted:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

Tonik25 píše:děkuju za odpovědi, já to postavim a uvidí se :roll:
na dobrém měření třeba uvidíš, ušima asi sotva uslyšíš :wink:
Že správný HIFI-sta prožívá hudbu na anaylyzéru a na poslech nemá náladu a čas, je celkem známá věc :twisted: :D :D :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“