Sluchátkový zesilovač s ECC99

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Sluchátkový zesilovač s ECC99

#1 Příspěvek od Dratak »

Zdravím, chtěl bych odzkoušet tuto dvojitou triodu jako OTL pro sluchátka. Máte někdo s tímto zkušenosti? Napadlo mě zapojit ji normálně jako katodový sledovač a signál odebírat z katodového odporu přes kondenzátor. Na každý kanál jednu triodu, nebo zkusit dát systémy paralelně. Na budič nějaké ECCčko, můžu zkusit experimentovat, ECC81, 82, 83. Zkušební regulovatelný stabilizovaný zdroj anodového napětí 0-300V/150mA mám (celoelektronkový, vlastní výroby, jako podélný člen 2xEL34 paralelně.. :lol: :lol: ). Zkušební šasi s paticemi a potenciometry by bylo taky. Nemám ale žádné zkušenosti s OTL. Dělal jsem leccos s lampami, s EL34, EL84, dokonce bateriový push-pull s 2 x 3L31 do takové dnes už rarity. Ale všechno jen s výstupákem. Můžete někdo poradit? Děkuji za nápady.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

úraz

#2 Příspěvek od jasin »

To rozhodně není dobrý nápad pouštět ze zařízení s napájením sta voltů signál rovnou do sluchátek. :scared:

Přesně takto zemřel jeden známý radioamatér v USA. :corkysm:

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Dratak »

Sice v principu ano, ale sluchátka nebudou připojena do anodového okruhu-kam je ani bez výstupáku připojit nelze. Na katodovém odporu je napětí několik V, více ne. Ta sluchátka by byla připojena na něj, jen signál z katody veden přes kondenzátor, aby se oddělilo stejnosměrné napětí-těch pár V co na tom odporu je. Zem sluchátek bude vždy spojena s kostrou zařízení, a to kvalitně (konektorem přišroubovaným přímo do šasi). Kostra spojena s vodičem PE (samozřejmě mám třížilový přívod s proudovým chráničem) přes třížilovou šňůru. Při tomto zapojení je vyloučeno, aby do sluchátek proniklo anodové napětí.
Ten radioamatér asi měl sluchátka vysokoohmová, zapojená někam natvrdo, jedním pólem přímo na anodu. Nejspíš byla vadná, on se pak rukou někde chytil země a dostal to naplno......

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

Sluchatkovy amp

#4 Příspěvek od pole »

No tiez si idem robit sluchatkove OTL ko ako katodovy sledovac s Triodou EC360 Wa=20W :) Ua=90V samozrejme v cistom Acku. vstupna elka ECC88.

Mam uz aj odskusanu schmu. Navrhoval to kamarat. Vravel ze to utiahne aj reprak:)

Tiez vravel ze ta ECC99 je shit. Zevraj je to na sluchatka slabe. Je to dobre tak do budica alebo na suchatka ale s vystupakom. Ked nebola EC360 pouzil KT 88 alebo EL34 zapojenu ako trioda a ako katodovy sledovac.

A co sa tyka toho zabiteho radioamatera tiez si myslim ze mal vysokoohmove sluchatka na hlave. Fu ale nechcel by som plne anodove do hlavy 8O .

Sluchatka su napajane za katodoveho odporu a kebyze sa aj ELKA skratne alebo sa daco ine stane ze na katodu prenikne plne anodove napatie co je nepravdepodobne je tu este oddelovaci kondenzator ktory to dalej nepusti. Taktiez sluchatka su vacsinou z plastu. A keby ani kondik nezabral sluchatka niesu vodivo spojene z hlavou a zosik pri poruche nehra tak to dam z hlavy dole a hladam chybu. Inak ja pouzivam Ua 90V co nieje az tak vela

Inak v elektrostatyckych sluchatkach je v musliach vysoke polarizacne napatie aby to fungovalo.

Myslim ze tento zosik je bezpecny.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

Scénář průseru

#5 Příspěvek od jasin »

V rozborech elektrické bezpečnosti to proběhne takto:

1. přeruší se katodový odpor (studeňák, vadná součástka atd.)
2. na kondu tím pádem bude moc a tak se prorazí
3. na sluchátkách bude moc a tak se přeruší vinutí.
4. vzhledem k deklarovanému "pečlivému" uzemění jednoho vývodu sluchátek bude potom na jednom sluchátku zem a na druhém anodové napětí. A mezi sluchátky bude přitom něčí hlava. :scared:
Izolace sluchátek není konstruována na takové experimenty. A i kdyby byla, musel by je někdo pravidelně revidovat (a já bych si je na hlavu stejně nenasadil ).

Celkem pěkné amatérské elektrické křeslo.

Tak to vypadá, když se bagatelizují základní pravidla el. bezpečnosti.

A) Předměty co se musí uchopit rukou (natož co si dáš na hlavu) musí být připojeny pouze na bezpečné napětí a být bezpečně odděleny od napětí, co bezpečné není.
B) Předměty na bezpečné napětí se nesmí úmyslně zemnit.
C) Bezpečné oddělení odpovídá dvěma vrstvám izolace na nejvyšší napětí v obvodu. Nebo dvojité izolaci. To je splněno, když ta izolace vydrží 4 kV 50Hz po dobu 1 minuty.
D) Obvody musí být odděleny i prostorově.

Tato pravila vznikala v průběhu mnoha let a dost lidí to zaplatilo životem. Tito neznámí hrdinové přinesli pokrok. Ale opakování stejných chyb nyní, když už to víme není hrdinství, ale hloupost.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od pole »

4 nahody v naraz :) To nemyslim.

Inak moje anodove napatie ma hodnotu 90V takze to neni az tak vela.

A co je dolezite od siete 220 je zosilnovac odeleny napajacim trafom teda to funguje ako odelovaci transformator v labaku. Kostra zosilnovacu neni zemnena pretoze ma transformator dvojitu izolaciu. Toto dovoluje aj norma a stavaju sa podla neho vsetky CD prehravace zosilnovace .... ktore su v kovovej skatuli s dvojitou izolaciou od siete a nemusia mat uzemnene chasis.

Takze aj keby sa prerusil 2W katodovy odpor, Kondik na 200V to nevydrzal, ani masivna izolacia sluchatok na hlave mam sice 90V anodove napajanie nale iba jeden pol pretoze toto napatie je odelene od siete teda okolia.

Tiez vas moze zabit kupovany zosilnovac tiez tam moze prdnut advojita izolacia medzi sekunadarom a primarom a na hlavu sa vam dostane faza.

Ale to neznamena ze nebudete pouzivat sluchatka ci napajat to z baterky.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

oba póly

#7 Příspěvek od jasin »

Na hlavě bude podle mého popisu na jednom sluchátku mínus a na druhém plus. S uzeměním to nesouvisí.
Bezpečné napětí na připojení na tělo je 6 V. Tak 90 V - no když to vydržíš... Ale co když si poslechne někdo jiný?
Inu, není třeba o tom diskutovat. :hola: Buď má člověk elektrotechnickou kvalifikaci nebo nemá. Taky silnice jsou lemovány pomníčky lidí, kteří mysleli, že se jim nemůže nic stát.

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#8 Příspěvek od pole »

6 Voltov ale vo vlhkom a mokrom prostredi a striedave.
Jednosmerne v suchom je 50V. Tiez mam za sebou daku elektrotech sposobilolost vyh74 par 21 a 22

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Dratak »

Já myslím že kdybychom to brali takhle, nemohli bychom normálně používat ani telefon. Napětí telefonní sítě je -60V. Sluchátková vložka samozřejmě není galvanicky oddělena od vedení. Pokud si třeba umyjeme hlavu a jdeme si zavolat, může sluchátko od mokrého ucha zvlhnout a voda se dostane až dovnitř. Při hovoru je na vedení méně, 8-15V, dle vnitřního odporu přístroje. Pokud se ale nedovoláme, držíme sluchátko stále na uchu a stiskneme vidlici (ukončíme předchozí hovor a zkusíme to znovu), přerušíme proud vedením a na sluchátko se v tu chvíli dostane -60V z vedení (záleží na polaritě). A pokud jsme "přizemněni" (při hovoru se díváme z okna s nohama přitlačenýma na radiátor), tak nás to řádně "štípne" do ucha v okamžiku stisknutí vidlice (znám to z vlastní zkušenosti). Navíc jsou dodnes místa, kde jdou telefony holým drátovým vedením (velmi málo ale přece ještě-běhá po tom dokonce ISDN, ADSL jsem nezkoušel). Co když dojde k dotyku se sítí 230V? Navíc existují případy, kdy jde telefonní závěsný kabel pod vzdušným vedením 400kV!!!!! Mimojiné, voláte za bouřky?
Já myslím, že mnohem větší nebezpečí číhá v současných panelákových rozvodech TNC, 2 x 2,5 Al. Naprostá většina lidí si koupí novou pračku, mikrovlnku, myčku nádobí, rychlovarnou konvici. Objednají si instalatéra na připojení k vodovodu. Ale že by si objednali i elektrikáře? Šoupnou to do nejbližší zásuvky a když to nepadá, jsou spokojeni. Když někde na věnečku v krabici "ukápne" PEN, dostane se přes vnitřní odpor spotřebiče, pravou zdířku zásuvky a spojku na kolík na kostru plné síťové napětí 230V. Jakmile uživatel zjistí že mu to nejede, sáhne na panel a začne točit s knoflíky, mačkat tlačítka....dotkne se kostry, druhou rukou o vodovod v kuchyni a je to.....230V ruka-ruka.
Já jsem tedy celý zásuvkový obvod zrušil a "hlínu" ponechal jen na světelný okruh. Mám tam 3 okruhy s chráničem a 2 bez. Na chránič mám kuchyňské spotřebiče kromě lednice (on umí někdy vypadnout za bouřky, a mít plnou ledničku rozteklých nanuků a zkaženého masa..... :cry: :cry: :cry: ). Na druhý mám pračku, kterou mám navíc napojenu na doplňující pospojení v koupelně. Na třetí mám podružný rozvaděč pro dílnu. Tam je to rozjištěné dál. Oddělovací trafo 230/230V 350VA, trafo 230/24V 400VA pro rozvod 24V, zkušební zásuvka jištěná jen 4A, aby to v případě zkratu nevypadlo celé. Bez chrániče je jeden okruh v pokoji, na tom je zásuvka v kuchyni na lednici. Na dalším je pak TV a video. Používám ty kombinované jističe s chrániči, kde je jistič 16A/C a chránič s reziduálním proudem 30mA. Světelný okruh zůstal postaru (jak taky vysekat ty kabely z panelů ve stropě?). Ještě že nemáme ten vynález 60.let-vypínače ve futrech! :D :D :D
Takže si myslím že nebezpečí je spíš v tomhle. U toho OTL, katodový odpor je na 6W a oddělovací kondenzátor na 630V. Myslím, že tato konstrukce se používá i profesionálně. Riziko průrazu je nižší než nebezpečí průrazu výstupáku, kde je na primáru plné anodové napětí. Jinak já radši vyrábím v bezpečnostní třídě 1, s třížilovou šňůrou. I když síťové trafo je v bezpečnostním provedení s dvoukomorovou kostrou, přece jen, kapacitní proudy tam nějaké budou a máme to na hlavě. Nevýhoda je možnost "dvojí země", ale když je na tom jen CD, tak to nehrozí. Spíš kdyby tam byl tuner a druhá zem by přišla po anténním vstupu. Myslím si, že tohle používají i profesionální výrobky a že se opravdu není třeba bát, je-li v pořádku "elektrika" v bytě.

Jinak mám taky doma přístroj, kdy mám sluchátka (vysokoohmová) s anodovým napětím na hlavě. Ale to je jen 45V a navíc složené z pěti 9V baterií. Je to zpětnovazební audion s NF stupněm, osazený dvěma pentodami 1F33 (DF96). Dnes je to historická, milá hračka. Ale to byste nevěřili, že v noci, když se vypnou Liblice, a je-li dobrá anténa a zem, dá se občas zachytit dokonce Káhira a Dubaj. Takže často večer, než sledovat ty nepochopitelné pořady typu Big Stupid či Vyhulení, tak radši nasadím vysokoohmová sluchátka na hlavu a zaposlouchám se do hlubin éteru...... A že si musím jednou do roka koupit pět 9V baterií a sem-tam monočlánek na žhavení, z toho si nedělám hlavu.

Ještě k té ECC99-je slabá i jsou-li systémy paralelně? Měla by být přímo určená pro sluchátkové OTL, nebo pro buzení výkonových triod typu 300B. EC360 to už je pořádná lampa, to vypadá jako EL34 od RFT, jen je triodový systém. Nebo EL34 na triodu? To už mi přijde na buzení sluchátek trochu moc. Zkusím trochu experimentovat.

Ještě k triodovému zapojení. Běžně se spojuje G2 s A, ale G3 je už uvnitř v systému spojena s K. Ale ještě existuje zapojení, kdy se ponechá G1 jako řídicí a G2, ale i G3 se spojí s A! Zkoušel jsem to, ale ve zcela jiné aplikaci. Takto "zkuplovaná" pentoda DF97 se chovala jako trioda a byla schopna pracovat dokonce ve vstupní jednotce VKV, kde nahradila zcela nedostupnou triodu DC90. Pracuje jako směšovač-oscilátor. Vstupní obvod ladí v pásmu VKV-CCIR (88-108 MHz), obvod oscilátoru o MF výš (98,7-119,5 MHz). Elektronka zesiluje vstupní signál a zároveň kmitá o MF výše než je vstup. Dochází k aditivnímu směšování obou signálů. Pomocí MF transformátoru se odebírá rozdílový kmitočet, tedy 10,7 MHz, jako mezifrekvenční kmitočet k dalšímu zpracování. Pokud bych zkusil G3 spojit s K (to má třeba 1F33), tak to nepůjde ani omylem.
No, zkuste si v dnešní "digitální" době vzít přijímač s bateriovými elektronkami v létě na koupaliště..... :D :D :D :D .

Ale tu ECC99 určitě odzkouším. Elektronkám zdar!

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#10 Příspěvek od pole »

No problem pri zemneni nastava vtedy ked mam 2 zariadenia co su uzemnene cez PEN (kolik v zasuvke) a prepojim ich audio kablom. Hlavne ked su to 2 lampove zosiky ktore maju vysoku vstupnu citlivost na vysokej impedancii a velke rozptylove pole za napajaciho trafa vtedy to nabrumi. Preto mam uzemneny len vykonovy Lampovy zosilnovac. Ostatne zariadenia ako CD player, tuner ..... A aj tento lampovy zosik na sluchatka budem pripajat so siet kablom ktory ma len 2 zily. A pouzijem 2 nasobu izolaciu podla normy.

No jasne tu ECC 99 treba skusit tiez som zvedavy. Chalanisko vravel ze je slaba ale podla mna by to mohlo ist. Hlavne na 600ohm sluchatkach. Inak ked chces pozem ti poslat tu schemu s EC360. Je to celkom jednoduche. A je to este vylepsene o prudovy zroj namiesto katodoveho odporu potom to hra este lepsie :) este mam jednu rusku dvojitu triodu triodu chcem vyskusat aj nu, ma 2x 15W a puzdro ako AZ11 alebo
JJ 300B.

Inak nedala by z pentody spravit trioda tak ze sa G1 a G2 prepoja ? Inak ako to funguje ked je G2 spojena s A, a medzi nimy je este G3 spojena klasicky z K. Vtedy sa sprava G2 ako anoda a na Anodu ani ziadny elektron nedoleti, pretoze ich vsetky pohlti G2 alebo, dopadnu aj na A ?

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

ECC99

#11 Příspěvek od Dratak »

Tak jsem zkusil tu ECC99 na slucátkové OTL. Jako katodový sledovač je to bída. Reprodukce do 32 ohmových sluchátek je velmi slabá, při vyšší hlasitosti se ozve silné, "typicky lampové" zkreslení a je konec. Ani při Ua=200V a paralelně spojených triodách lampa není schopna pracovat do tak malé impedance. Zkoušel jsem si pohrát s katodovými odpory, jsou tam dva, na prvním vzniká úbytek který slouží jako předpětí G1 a druhý je vlastní katodový odpor. Ani při proudu 35mA paralelně spojenými triodami to nehraje pořádně. Hrálo by to, ale s výstupákem.
Na druhou stranu postavit sluchátkové OTL s ECC99 lze. Ale jako dvojčinné samoinvertující zapojení. První stupeň je zapojen klasicky, ale horní trioda v koncovém stupni je napojena přímo G1 na anodu vstupní triody. V anodě je vložen malý odpor cca 200 ohmů. Druhá trioda je v sérii s první, v katodě má RC kombinaci pro získání předpětí G1.
Jako vstupní elektronka je vhodná jedna trioda z ECC82. Změnou proudu elektronkou-tedy změnou předpětí odporem v katodě-se mění napětí na G1 horní triody v koncovém stupni. Tím lze přesně nastavit symetrii. V uzlu, kde je spojena K horní a A dolní triody v koncovém stupni, musí být přesně polovina anodového napětí. Naprosto přesně jako u tranzistorových zesilovačů. S tím si chce trochu pohrát.
Další věc je odpor v anodě horní triody v konci. Na něm se objeví signálové napětí, ale v obrácené fázi než na vstupu. Toto se vede přes kondenzátor cca 470n na G1 dolní triody. Hodnota odporu-a tedy úroveň signálu přiváděná na G1-záleží na zesílení triod. Nejlepší je pustit do toho cca 1kHz z generátoru, zatížit výstup sluchátky, sledovat osciloskopem a postupně zvyšovat úroveň na vstupu. Limitace musí nastat symetricky v obou půlvlnách sinusovky. Pokud ne, je třeba změnit anodový odpor. Dobré je dát tam trimr, nastavit, změřit a nahradit pevným odporem.
Z uzlu kde jsou triody spojeny se signál odebírá přes oddělovací kondenzátor-použil jsem 500u/500V od JJ Electronic- do sluchátek. Na výstupu musí být paralelně připojen odpor cca 2k2, přes který se ellyt nabije. Sluchátka nejlépe připojit až po nažhavení. Pro případ nejhoršího-průraz kondenzátoru-dám do výstupu skleněnou pojistku 32mA, která se okamžitě přetaví a oddělí tak sluchátka od anodového napětí.

Pokud to má hrát do 32 ohmových sluchátek, musí být anodové napětí ne 90, ale 400V! Jinak to nejde, už vzhledem k vnitřnímu odporu triod. Tedy 200V na jednu. Proud triodami je cca 16-17mA. Tedy v normě. Anodová ztráta na jednu triodu cca 3,5W. Povolená ztráta 5W tedy není překročena.

Abych řekl pravdu, když jsem si tohle večer pustil, skoro jsem svůj CD přehrávač nepoznal! Takový velmi měkký, teplý zvuk! I přesto, že nejde o jednočinné zapojení v A třídě. A to jsem to ještě budil z věže, protože ten konec nemá ani regulaci hlasitosti. Ale-chci tomu předřadit předzesilovač s ECC83-jedna trioda na kanál-za to klasické dvoupásmové korekce, a z toho budit ten konec. Vstup přizpůsobit na buzení přímo z linkového výstupu CD. Taky chci zkusit, zda na anodě budicí triody (ECC82) bude dostatečná úroveň pro magické oko. Mám asi 20 EM84, a právě sem by se dvě hodily.

Další věc je ten zdroj. Zatím to mám na regulovatelný, ale chtěl bych pro to samozřejmě postavit vlastní. Vzhledem k odběru cca 60mA anodového proudu bych použil usměrňovačku EZ80 (v tom reguláku mám EZ81), dva ellyty 68u/500V od JJ Electronic a filtrační tlumivku 20H/100mA od TBP Blatná. Z toho napájet ten konec a přes srážecí odpor a další ellyt napájet jen vstupní elku ECC83. Žhavicí vinutí tři, jedno zvlášť pro vstupní elku, jedno pro ECC82/2xECC99 a třetí pro mag.oka a usměrňovačku. Odbručení provést normálně 100 ohmovými trimry proti zemi. Anodové vinutí samozřejmě symetrické pro dvoucestnou usměrňovačku EZ80.

Tak zatím budu ještě experimentovat dál. Nejlepší jsou diskuse, které se k tomu dají najít na netu......Mám sluchátkový lampový zesilovač pro poslech CD......ale škoda, můj CD přehrávač neumí MP3!.... :lol: :lol: :lol: . Myslel jsem že mě omejou.

Elektronkám zdar!

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#12 Příspěvek od pole »

Ten lampac chel asi na to aby pocul vsetky sracky co su v MP3 kach :)

Imho, Asi preto vravel ten moj kamarat ze ta ECC99 je slaba. Proste ta 99 nestiha kvoli velkemu vnutornemu odporu tlacit vykon do 32ohmovych sluchatok.

Ta moja EC360 je uzasna v tom ze ma vnutorny odpor len 120ohm, Ia 200mA a stratovy vykon az okolo 20W.
Vid: http://www.moehrenbude.de/rft/EC360-EC760.jpg

Ak to nieje tajomstvo mohlo by si mi poslat schemu toho tvojho zosilnovaca? Ja ti mozem poslat zasa schemu toho mojho. pole@centrum.sk Diky

Inak pises ze to mas zatial na regulovatelnom zdroji. Mas daky regulovatelny zdroj do 400V? Ako je zapojeny alebo je to daky original od Tesly. Tiez by sa mi taka masinkašikla do dielni. Ak by si mal na to daku schemu postesila by.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Má někdo realizovaný sluchátkový zesilovač s EC360 ?

Uživatelský avatar
Thales
Příspěvky: 1163
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Thales »

Nezkoušel s tím Sinclair něco? Vím že o ní kdysi psal, jen už nevím jestli v souvislosti se sluchátkáčem a nebo s nějakým tím paralelním OTLkem. Za zeptání nic nedáš.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od zdenoeddie »

Leos planoval 6n6p mam pocit. S EC360 som planoval aj ja, ale nejak som sa k tomu zatial nedokopal.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“