ONESKOROVACIA BUNKA

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
supermann
Příspěvky: 73
Registrován: 21 bře 2009, 01:00

ONESKOROVACIA BUNKA

#1 Příspěvek od supermann »

Caute, na obrazku nizsie je oneskorovacia (pamatova) bunka, v ktorej su prudy popisane rovnicami:

t = nT:
prva faza:
I1 = I + i1(nT)
druha faza:
i2(nT) = I - I1= -i1(nT)
I2 = I + i2(nT) = I - i1(nT)

t = (n + 1)T:
prva faza:
i0((n+1)T) = I - I2 = i1(nT)
Chcel by som sa opytat, preco je v druhej faze i2 = I - I1 = -i1???
Přílohy
oneskorovacia bunka.jpg
(6.24 KiB) Staženo 153 x

neregistrovany

#2 Příspěvek od neregistrovany »

mozno sa mylim (asi urcite) ale nie je to preto, ze sa vlastne vybije kondenzator v bunke 2 a preto sa otoci smer prudu

Uživatelský avatar
supermann
Příspěvky: 73
Registrován: 21 bře 2009, 01:00

#3 Příspěvek od supermann »

neregistrovany píše:mozno sa mylim (asi urcite) ale nie je to preto, ze sa vlastne vybije kondenzator v bunke 2 a preto sa otoci smer prudu
No to asi nebude dobre, lebo kondenzator zadrziava iba jednosmerne napatie a otoceny je striedavy prud.

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od piitr »

Já jsem to pochopil takhle:

První fáze: Spínače "s" jsou sepnuté, spínače "l" jsou rozepnuté. K T1 přitéká proud I+i1(nT). Tento proud musí někudy odtékat. Část odtéká přes T1. Zbytek nabíjí kondenzátor. Jak se kondenzátor nabíjí, zvětšuje se proud přes T1. Po chvíli se to ustálí tak, že všechen proud odchází přes T1, tedy I1=I+i1(nT).

Druhá fáze: Spínače "s" se rozepnou, spínače "l" se sepnou. Kondenzátor u T1 zůstane nabitý z fáze 1, takže přes T1 stále teče proud I1=I+i1(nT). Do i2 teče ta část I, která neodteče přes T1, tj. i2(nT)=I-I1=I-(I+i1(nT))=-i1(nT). Podle tohoto proudu se obdobně nabije kondenzátor u T2, aby přes T2 teklo I2=I+i2(nT). Tam je chyba na obrázku - ten proud u T2 má být I2 a ne I1.

Uživatelský avatar
supermann
Příspěvky: 73
Registrován: 21 bře 2009, 01:00

#5 Příspěvek od supermann »

piitr píše: Do i2 teče ta část I, která neodteče přes T1, tj. i2(nT)= I-I1=I-(I+i1(nT))=-i1(nT).
Dikes a tym neodtece myslis co? Co to pojde na zem? A to (-) je tam teda kvoli tomu kondenzatoru, nie?

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od piitr »

Najdi si tranzistor T1. Najdi jeho source, tedy ten horní vývod. Je tam takový uzel, kde se sbíhají čtyři vodiče - nahoře je proudový zdroj, dole ten tranzistor, vlevo jsou dva spínače "s", vpravo je spínač "l". Tak o tenhle uzel jde. Existuje jakýsi zákon (Kirchhoffův nebo jak se to píše), který říká, že součet proudů vtékajících do uzlu musí být nula. Jinak by se tam totiž ten náboj hromadil, což nejde. Nebo se to dá říci tak, že co vtéká, musí vytékat. Pro ten náš uzel to dělá I=i2+I1.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od stepa »

piitr píše:Najdi jeho source, tedy ten horní vývod
Ale kdepak! Horni je drain.
piitr píše:Existuje jakýsi zákon (Kirchhoffův nebo jak se to píše), který říká, že součet proudů vtékajících do uzlu musí být nula.
Ten 1. Kirchhofuv zakon mas taky blbe...to co vtece, musi zaroven vsechno vytect a ne ze to co vtece je nula :wink:

Myslel si to ale dobre, pouze spatna formulace...pro kolemjdouci jsem to uvedl na spravnou miru.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od piitr »

stepa píše:
piitr píše:Najdi jeho source, tedy ten horní vývod
Ale kdepak! Horni je drain.
Jsem trubka. Ono mi to cestou domů došlo, ale byl jsi rychlejší.
stepa píše:Ten 1. Kirchhofuv zakon mas taky blbe...
No, to je otázka konvence. Já jsem ten zákon ani nechtěl vysvětlovat. Jen jsem chtěl říct, že se má použít. Zkusím být příště stručnější.

Uživatelský avatar
supermann
Příspěvky: 73
Registrován: 21 bře 2009, 01:00

#9 Příspěvek od supermann »

Diky. Uz tomu chapem lepsie, ale potom pri tom Kirhoffovom zakone ratam iba s tromi vetvami, kde tecu prudy I1, I a i2, nie??? A ako dosiahnem toho, ze sa tie dva prudy i1 a I iba scitaju???

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od piitr »

A myslím, že začnu s tou stručností hned. Podle mě bylo vše již řečeno. Nemám, co bych dodal. Na to, jak se supermann jmenuje a chová na tomto fóru, jsem stejně poradil až dost.

Uživatelský avatar
supermann
Příspěvky: 73
Registrován: 21 bře 2009, 01:00

#11 Příspěvek od supermann »

piitr píše:A myslím, že začnu s tou stručností hned. Podle mě bylo vše již řečeno. Nemám, co bych dodal. Na to, jak se supermann jmenuje a chová na tomto fóru, jsem stejně poradil až dost.
Diky, aj tak. A chovam sa tak, ako sa chovaju druhi ku mne. A ak sudis cloveka podla nicku na fore, tak naozaj nemam co s tebou riesit. Tot vse!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“