cisteni hrotu mikropajecky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

cisteni hrotu mikropajecky

#1 Příspěvek od forbidden »

Chci se zeptat cim cistite hrot mikropajecky. Jeden hrot se mi trochu prepalil a nedokazu ho uz pocinovat. Zkousel jsem ho i mechanicky oskrabat, ale cin uz na nej proste nechyta. Driv jsem mel takovou kostku, salmiak se to myslim jmenovalo, ale ted nemuzu nic sehnat. Jen u Conrada maji cosi za 150,- ale nevim ani co to je.
Diky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

viskozová houba

#2 Příspěvek od Hill »

Normálně používám viskózovou houbičku nacucanou vodou. Když už to dál nejde, nechám hrot chvilku vařit v kalafunovém laku. A jede se dál.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Tu houbicku pouzivam bezne behem pajeni. Ted uz ale nezabira, stalo se to tak, ze jsem s novou mikropajkou hledal optimalni teplotu a zapomel jsem pajecku delsi dobu zaplou na asi 350°C (ted pouzivam tak 290-310°C). S tou kalafunou to zkusim, doufam, ze se neudusim :-)

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#4 Příspěvek od jopein »

nebo , zkus pájecí kapalinu na nikl , nebo cín z kvalitnějším tavidlem , pokud to nezabere čeká tě výměna hrotu :(

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od Nagant »

Co si tak pamatuju tak na ocínování nějakého hliníku se kdysi někde v AR doporučoval acylpirin. Tohle bude ale asi jiný případ a doba je jinde - že by paralen? :wink:

Salmiak snad mají v GESu, alespoň podle on-line katalogu, cena kolem dvacky.

Co mám zkušenost třeba s pistolovou pájkou, jak se přepálí nepoužitý měděný hrot, neudělá se s tím nic.

Uživatelský avatar
durmitor
Příspěvky: 199
Registrován: 02 lis 2005, 01:00
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od durmitor »

forbidden píše:Tu houbicku pouzivam bezne behem pajeni. Ted uz ale nezabira, stalo se to tak, ze jsem s novou mikropajkou hledal optimalni teplotu a zapomel jsem pajecku delsi dobu zaplou na asi 350°C (ted pouzivam tak 290-310°C). S tou kalafunou to zkusim, doufam, ze se neudusim :-)
Pokud vim, tak tahle teplota by s tim (za predpokladu ze je hrot jinak v poradku) nemela nic udelat. - vlastni zkusenost, nehlede k tomu, ze teplota beznejch pajek se da dostavit do 500-600°C. Proto doporucuju vymenu hrotu
Podpis na houby

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

Acylpirin

#7 Příspěvek od jasin »

Acylpirin se používal na pocínování smaltovaných drátů, já na to ale používám kousek novoduru. Je to smrad, :marlboro: ale ocínuje se tím cokoli.

Na ten hrot bych to zkusil. :hool:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Nejlepší metoda je - sehnat si trochu tavidla MTV124 nebo MTV125, 125R, výrobce Marmot, nebo SGC tabs či jak se to jmenuje tuším od Koniga (cínovací tableta), ten hrot sundat a pocínovat pomocí jiné páječky.

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#9 Příspěvek od Kocur »

Já mám starší pájku a hrot už do ní nemůžu sehnat,tak si ho vytočím vždy v práci na soustruhu z mědi.Udělám ho o něco málo delší a když je už opotřebovanej do kulata,vytáhnu ho a obrousím na brusce na tvar jaký chci,potom zapnu pájku a jak začně pomalu tavit cín,tak se hned bezproblémů pocínuje,akorát mám zase opačnej problém,že si to natahne cín skoro po celé obroušené ploše a to je pak problém pájet zase něco stěsnanýho,slívá se to cínem.Takže nevidím problém v tom že by to nešlo mechanickou cestou,akorát jestli ten hrot je čistá měd že ti to dělá problémy.

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

Jestli máš hrot z holé mìdi, tak to je hrot na h..no. 8O ìï se velmi rychle rozpouští v cínu. Hroty kvalitních mikropájek mají bariéru, obvykle jsou pokovené železem, chromem nebo železo-niklem. Tyto kovy se v cínu nerozpouštìjí. Pokud na hrotu tu vrstvu nìèím narušíš, tak se rychle vyžere a je po nìm.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Mam pajecku od Diametralu a hroty jsou origos. Zkusim par postupu co mi tu radili a uvidime.
Zatim dik.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

hroty na kdeco

#12 Příspěvek od Hill »

Na hodně pájedel dělá poželezněné hroty firma Plato http://www.plato.cz/info.htm .
Smyčky do trafopájek potažené 8um vrstvou Fe zase nabízí třeba Reton ( www.reton.cz ).
V AR jsem ještě nedávno viděl inzerát na firmu poželezňující hroty do mikropájedel, tuším z Dolní Branné u Vrchlabí. Ale nemůžu ho najít. Kdo máte kontakt, nesušte si ho pro sebe, prosím...

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#13 Příspěvek od Kocur »

Mám hroty z holé mědi a vím že to není ideální,ale na moje občasný kutění to stačí,profi nic nedělám,to bych neměl takovou starou pájku.Má na sobě označení tuším MP-01 a co ji mám asi 3roky,tak jsem dělal asi 2 hroty.Snažím se dávat teplotu podle toho co dělám aby se hrot zbytečně nepřepaloval a kde je hodně cínu a nehrozí zničení CMOS,tak trafo pájka.

Uživatelský avatar
tominekk
Příspěvky: 295
Registrován: 16 črc 2004, 02:00
Bydliště: 49°11'30.229"N, 16°35'29.415"E
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od tominekk »

Acylpirin? No zabírá to, ne že ne ale jeho výpary jsou karcinogení nemílím-li se a tudíž jsou zdraví škodlivé! Doporučil bych to dělat s nějakou rouškou a v dobře větrané místnosti. Jinak hodně zdaru

Uživatelský avatar
Stribrnak
Příspěvky: 420
Registrován: 06 srp 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od Stribrnak »

Na MCU foru se rozjela diskuse o pajeni s bezolovnatou pajkou. Uz jste to nekdo zkousel ? Udajne od 2007 uz se nic jineho nebude smet pouzivat. Samozrejme ze pro domaci kuteni to neplati, ale je treba byt pripraven.
Stribrnak

Odpovědět

Zpět na „Poradna“