Špatný kuprextit ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

Špatný kuprextit ?

#1 Příspěvek od michal459 »

Dobrý den.Obracím se na vás s prosbou o pomoc.Nachystal jsem si cuprextitovou destičku na výrobu lampičky.Destičku jsem vyráběl metodou nažehlení toneru.Uřízl jsem si desku,vyčistil ji,přenesl předlohu žehličkou na destičku.Poté jsem ji dal vyleptat,leptal jsem tak dlouho,dokud se mi neodleptali i kroučky ve spojích pro budoucí dírky.Poté jsem desku vyjmul z chloridu umyl,nadůlčíkoval,vyvrtal,odhrotil,natřel pájitelným lakem(líh smíchaný s kalafunovým práškem),nechal zaschnout a začal jsem osazovat.Jenže po malé chvilce nahřívání jednoho kontaktu mi kontakt se zasyčením odjel(odpadl) s mírným zasyčením páječky.Začalo mi to být nějaké podezřelé a tak jelikož jsem měl už zkaženou desku,schválně jsem zkusil najet páječkou na vodivou cestu,měď odjela jak máslo.Pak jsem ještě zkoušel najet hrotem do čistého kuprextitu,ten se začal tavit jako máslo.K pájení jsem používal 30W bodovou páječku.Zkusil jsem vzít ještě jednu 30W páječku co mám,tato páječka je úplně nová.Udělala to samé.Vzal jsem tedy novou vyleptanou destičku ,která ovšem měla určité kazy a otestoval ji.Udělalo to úplně to samé.Páječka tavila i dokonce kuprextit bez mědi jako kdyby to bylo z plastu.To leptání v tom chloridu(jelikož jsem ho použil už poněkolikáté) trvalo asi 30 minut.Minulý rok jsem byl na brigádě ve sběrném dvoře elektrozařízení.Objevil jsem tam asi 10 desek kuprextitu.Z počátku mi bylo divné,proč tu někdo takhle vyhazuje kuprextit ? Měl jsem podezření,že je to nějaký šmejd a někdo se ho zbavuje,ale vzal jsem si ho,že by se dal ještě využít.Když kuprextit umyju práškem na nádobí nebo solvinou,krásně se leskne,ale musím opravdu drhnout.Mohl by mi prosím někdo poradit s tímto problémem,čím to může být ? Těch desek mám doma asi 10ks.Jiný kuprextit nemám,neměl jsem potřebu si ho kupovat,jelikož jsem si říkal,že tento mi bude bohatě stačit.Díky za všechny reakce.

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

není takovej hnědej? máš foto,aby se mohli vyvarovat ostatní? Možná vím co to je a už sem se s tím asi setkal, kamarád si to koupil v domnění že bude mít DPS za nízkou cenu a ono prd :lol:
kupuj takový ty zelený, dobrý sou takový ty československý tmavě zelený z těch snad ty cestičky nešly ani násilím. Používali sme je kdysi v praxi někteří to žhavili cín se vodpařoval v učebně mlha že nebylo vidět na nos, ale DPS OK
Pokud jsou desky nekvalitní tak s tím moc nenaděláš. Pokud chceš ty spoje opravit mužeš si na to v GESu koupit přípravek, ale nevyplatí se to.
Zkoušel si snížit výkon páječky nejníž jak to šlo ještě pájet?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Cuprextit by snad měl být dobrý, jeho základem je sklolaminát. Horší je cuprexcard, jehož základem je tvrzený papír. To je ten hnědý druh. :x

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#4 Příspěvek od PeteBurns »

Davidus aký prípravok máš na mysli? Dokáže nejako zafixovať odlepené cestičky naspäť k laminátu? 8O

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

michal459 píše:Dobrý den.Obracím se na vás s prosbou o pomoc.Nachystal jsem si cuprextitovou destičku na výrobu lampičky.Destičku jsem vyráběl metodou nažehlení toneru.Uřízl jsem si desku,vyčistil ji,přenesl předlohu žehličkou na destičku.Poté jsem ji dal vyleptat,leptal jsem tak dlouho,dokud se mi neodleptali i kroučky ve spojích pro budoucí dírky.Poté jsem desku vyjmul z chloridu umyl,nadůlčíkoval,vyvrtal,odhrotil,natřel pájitelným lakem(líh smíchaný s kalafunovým práškem),nechal zaschnout a začal jsem osazovat.Jenže po malé chvilce nahřívání jednoho kontaktu mi kontakt se zasyčením odjel(odpadl) s mírným zasyčením páječky.Začalo mi to být nějaké podezřelé a tak jelikož jsem měl už zkaženou desku,schválně jsem zkusil najet páječkou na vodivou cestu,měď odjela jak máslo.Pak jsem ještě zkoušel najet hrotem do čistého kuprextitu,ten se začal tavit jako máslo.K pájení jsem používal 30W bodovou páječku.Zkusil jsem vzít ještě jednu 30W páječku co mám,tato páječka je úplně nová.Udělala to samé.Vzal jsem tedy novou vyleptanou destičku ,která ovšem měla určité kazy a otestoval ji.Udělalo to úplně to samé.Páječka tavila i dokonce kuprextit bez mědi jako kdyby to bylo z plastu.To leptání v tom chloridu(jelikož jsem ho použil už poněkolikáté) trvalo asi 30 minut.Minulý rok jsem byl na brigádě ve sběrném dvoře elektrozařízení.Objevil jsem tam asi 10 desek kuprextitu.Z počátku mi bylo divné,proč tu někdo takhle vyhazuje kuprextit ? Měl jsem podezření,že je to nějaký šmejd a někdo se ho zbavuje,ale vzal jsem si ho,že by se dal ještě využít.Když kuprextit umyju práškem na nádobí nebo solvinou,krásně se leskne,ale musím opravdu drhnout.Mohl by mi prosím někdo poradit s tímto problémem,čím to může být ? Těch desek mám doma asi 10ks.Jiný kuprextit nemám,neměl jsem potřebu si ho kupovat,jelikož jsem si říkal,že tento mi bude bohatě stačit.Díky za všechny reakce.
Michale, kuprextit je skleněná tkanina napuštěná epoxidem. Podkladu se taky říkalo "texgumoid". http://www.rempo.cz/clanek/34/Charakter ... oid-).aspx Barva může být v podstatě libovolná a s kvalitou přímo nesouvisí (viděl jsem modré, oranžové, červené, zelené, přírodní "režné",... Proti světlu (po odleptání pochopitelně) je vidět struktura vláken textilie a je to takové spíš průsvitné. Na spotřebku se používá/používal taky kuprexkart, což je papír napuštěný něčím podobným, co je v bakelitu. Ten je spíš neprůhledný a většinou hnědý. Poznáš to taky při rozlomení desky, že jednou z toho trčí skleněná vlákna a podruhé se to loupe po vrstvách (papír). Papír bývá míň odolný proti odchlípnutí mědi. Stačí jedna výměna součástky. Ale neznamená to , že papír je automaticky špatný . Dnešní PC zdroje jsou taky na bílém "papíru" a tišťáky jsou vcelku odolné a kvalitní.

http://www.soselectronic.com/a_info/kat/m07.pdf

Podle "zasyčení páječky" to vypadá, že máš příliš vysokou teplotu hrotu, což nevydrží žádný materiál. Co znamená "malá chvilka nahřívání" ? Zapájení vodiče do plošňáku trvá zhruba dvě vteřiny (myšlen styk pájeného materiálu s horkým hrotem) a pak pryč.

Takže se možná sešel mizerný materiál se špatným postupem pájení. Proto taky nesnáším mrňavé pájecí plošky, když to není nutné. Při opravě nebo výměně kvůli nastavování se malinká ploška odlepí velmi snadno.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

Jinak si musíš také uvědomit , že při běžné teplotě pájení je místo pájení v podstatě "na vodě" . Pryskyřice pod Cu folií je "roztavená" a nemůže udržet axiální síly nad určitou hodnotu . No a pokud se nedostane pod Cu folii tavidlo , tak po ochladnutí je folie opět "pevně přilepená" . Jinak i za pokojové teploty lze Cu folii z plošňáku odtrhnout .

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#7 Příspěvek od michal459 »

Mně se zdá velmi nepravděpodobné,že bych měl náhodou dvě stejně špatné bodové páječky,ta jedna je fakt úplně nová a tu druhou celkem používám,páječky bohužel nemají regulaci.Jelikžoe mi nešly přímo na toto forum vložit fotky,přikládám fotky z imageshacku.

http://img193.imageshack.us/gal.php?g=skenovat0001m.jpg

http://img198.imageshack.us/img198/9509 ... t0003f.jpg

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#8 Příspěvek od jasin »

Kuprextit je skelný laminát s vrstvou mědi. Při přehřátí degraduje pryskyřice a rozkládá se na medovitu hmotu, ale skelná vlákna výplně se netaví a dají se narušit jen silou. Pokud se ta hmota taví, tak to není laminát ale termoplast.

Kuprexkart je laminát plněný papírem a taky se při přehřátí netaví. Fólie se odloupne a papír přehřátím tmavne, až zuhelnatí.

Pokud má Michal desky, které teplem tajou, tak jsou z plastu a nehodí se na plošné spoje, leda tak jako stínicí desky, nebo po vyleptání jako štítek.

Tekxgumoid nemá s plošnými spoji nic společného. Je to termoset hnědé barvy, plněný textilními vlákny. Dělaly se z něj desky různé tlouštky (až 10 cm). Materiál se dobře opracovával a byl hojně používán na izolační destičky nebo sloupky. Pak se ovšem zjistilo, že je silně navlhavý a při zkoušce napětím 4 kV dokázala prohořet cesta dlouhá 5 cm. Texgumoid nebrat.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PabloX »

Existovala este jednia verzia kuprextitu (sklene vlakna) ktora sa spravala ako pises. Leptanie trvalo dlho a spoje nic nevydrzali. Mam ho kus doma ale nerad ho pouzivam:
Obrázek

Od znameho som zohnal tento, neviem co je to za typ ale spoje drzia pevne a doska vyzera pekne.
Obrázek

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#10 Příspěvek od michal459 »

Ještě pohled na desky.Taví se všechny.

http://img38.imageshack.us/gal.php?g=skenovat0005n.jpg

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Jen maličkost . Texgumoid nebyl nikdy jako podkladní vstva pro plošné spoje používán . Cuprexcard je v podstatě umakart -dříve běžný materiál pro povrchovou úpravu výrobků z dřevní hmoty , jen místo svrchního dekoru pokrytého ještě svrchním papírem syceným močovino-melaminovou pryskyřicí má na povrchu měděnou folii . Vlastní papír , tvořící vlastní hmotu desky je sycen fenol-formaldehydovou pryskyřicí . Postupně se narovnaly papíry "hnědé" , pak dekor , pak povrchová vrstva , na to leštěný plech a obráceně další vrstvy a šup s tím do etážového lisu vytápěného parou . U Cuprextitu obdobně , jenže skelná tkanina byla sycena epoxydovými nebo polyesterovými pryskyřicemi .

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#12 Příspěvek od michal459 »

Když se dívátě na ty oskenované obrázky,co to podle vás je zač ? Mně to přišlo jako kuprextit.Já vůbec nevím...Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Kdyby mi ten vyleptaný tišťák dal někdo do ruky , taky řeknu normální kuprextit .

Uživatelský avatar
michal459
Příspěvky: 18
Registrován: 08 črc 2009, 02:00

#14 Příspěvek od michal459 »

Zajímavé je,že když přiložím páječku k destičce,kterou mám vyrobenou,ale pochází z mtaeriálu ze školy,ta se tolik netaví,přitom vypadá úplně stejně.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od PabloX »

Podla mna je to urcite ten isty cuprextit ako som daval fotku vyssie. Vhodny akurat na nenarocne aplikacie...

Odpovědět

Zpět na „Poradna“