12V trafo vs. autobaterie

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Shadowcek

12V trafo vs. autobaterie

#1 Příspěvek od Shadowcek »

Zdravím,

pøedesílám, že jsem naprostý elektrohòup, co si možná pamatuje o elektrice nìco málo z maturity z fyziky. A teï k problému. Mám z èehosi vymontovaný stejnosmìrný motorek PAl 12V/24W pøipojený na trafo od autodráhy - na nejvyšší nastavení dává 12V/1,2A a otáèky regulované ovladaèem rovnìž od autodráhy - je v nìm reostat, takže to mám propojené normálnì jen na dva ze tøí drátkù, tak aby mi to správnì regulovalo. Funguje to ok, jenže bych to potøeboval mít na baterii 12V místo trafa. Ideálnì aby hodnì vydržela, takže asi autobaterii. Problém je že jak se v tom nevyznam tak netušim, jaký tam pujde proud a jestli mi to neodrovná ovladaè a v horším pøípadì i motorek, baterii, pøilehlé okolí... :-D. Samozøejmì si dìlám legraci. Jde prostì o to, jestli to na tu autobaterii pojede, nebo se to spálí. Pøedem dìkuji za odpovìï.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#2 Příspěvek od jardajar »

Jestli má zdroj stejné napětí jako autobaterie(což si napsal že má), tak to pojede... Motorek na 12V si vezme proudu jen tolik, kolik potřebuje.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Napájet motor 12V jmenovitého napětí akumulátorem 12V se jaksi může vždy . Ale kdyby byla potřeba regulace , tak by se musela dodělat jako samostatný díl . Není to nic složitého .

Shadowcek

#4 Příspěvek od Shadowcek »

Bezvadný, dìkuju moc.

Stan3

#5 Příspěvek od Stan3 »

Pokud to napojíš na autobaterii, tak do série s baterií zaøaï pojistku(2A).Pokud to napojíš pøímo, tak v pøípadì zkratu mùžeš i vyhoøet.

Shadowcek

#6 Příspěvek od Shadowcek »

Mùžu se zeptat proè tak slabou? (2A) Nebude si ten motor brát i víc?

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#7 Příspěvek od jardajar »

Psal si, že bere 1,2A. :?:

Shadowcek

#8 Příspěvek od Shadowcek »

To né, psal jsem že trafo dává max 1,2A...motorek by mìl brát i víc ne? Teda co si pamatuju z fyziky P = U * I. Motorek má max 24W výkon. Netuším kolik muže mít pøíkon 30W? No takže 30 = 12 * I. Z toho mi vychází proud pøi plném výkonu 2,5A , nebo to je blbost co píšu?

Odpovědět

Zpět na „Poradna“