Výroba DPS fotocestou

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
SPZ

Výroba DPS fotocestou

#1 Příspěvek od SPZ »

Po nìkolikahodinovém hledání a studování této metody výroby jsem našel nìkolik zajímavých tipù jak osvítit desku. Prý se dá použít pøímo slunce, ale to není stálé a tak se nedá zkoušet doba osvitu. Napadlo mì osvítit to nad akváriem. Vlastním akvárium a nad ním je záøivka Sun Glo sluneèní(Délka 90 cm. Technické parametry: 2100 Lumenù, 200 Luxù, svítivost 7500 h.) Dala by se použít tato záøivka? Jak poznám vhodnou dobu pro osvícení? Co se stane pokud to nechám osvícené déle? Mohu jako pøedlohu použít lepicí fólii kterou prodávají standartnì v papírnictví(je to fólie, která je pøilepená na nìjakém podkladu a urèená pro potisk v tiskárnì, tudíš by obrazec nebyl vytištìn na stranì, která je pøitisknutá k desce, ale na stranì odvrácené. Výhoda tohoto je, že se dá fólie s obrazcem na desku pøilepit, ale bojím se aby svìtlo neproniklo tom pod obrazec).

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

Foto DPS se osvěcují nejlépe pomocí UV záření. Nevím kolik ho obsahují obyčejné zářivky ale je lepší si pořídit UV výbojku. Osvěcovat se dá také pomocí UV LED http://www.dc.evil666.net/index.php?page=article&id=61
Je potřeba aby byly paprsky co nejrovnoběžnější, takže buďto silný bodový zdroj světla ve větší vzdálenosti, nebo nějaký plošný, který muže být blíže.
S tou zářivkou jednou nevim, lepší by podle mě bylo kdyby se jich dalo vicero vedle sebe.
Délku osvitu musíš vyzkoušet, záleží i na fotolaku. Odřízni si několik menších čtverečků a zkoušej dobu osvitu. Jakmile je dobře viditelný obrazec na dps je to ok, mužeš nechat i o chvilku déle.
Zase je duležité mít i kvalitní předlohu, pak mužeš osvěcovat i déle, čímž dosáhneš na fotolaku lepšího kontrastu. Já používám buďto pauzák na který tisknu inkoustovkou moje se dokáže trefit 2x na stejné místo takže vytisknu 2x přes sebe na nejhustší. Nebo je druhá možnost koupit folii do inkoustovky, pozná se tak že je na jedné straně matná a na tu se tiskne. Vytisknu 2x pod sebe na jednu folii přestřihnu vejpůl a přeložím. Potom otočím obrazcem k DPS a svítím asi 12 minut. Poté folii oddělám a na DPS už je vidět obrazec, vezmu nějaký kakáč a NaOh (krtek na čištění kanalizací). Do kakáče naliju vodu a postupně přisypávám po troškách kuličky. Přisypu, rozmíchám zkusím jestli už to vyvolává DPS pokud ne, přysypu rozmíchám zkusím. Dá se tomu pomoct ještě otíráním JEMNYM štětcem. Jakmile je krásně vidět obrazec, usuším a pak šup s tím do kyseliny nebo chloridu. :wink: Snad jsem pomohl, i když je tu to na forech už několikrát

SPZ

#3 Příspěvek od SPZ »

Díky. A co s tou fólií, kde by byl obrazec na odvrácené stranì?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od Andrea »

SPZ píše:Díky. A co s tou fólií, kde by byl obrazec na odvrácené straně?
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ht=#255886

SPZ

#5 Příspěvek od SPZ »

Tak jsem to osvítil hodinu pod tou záøivkou a obrazec je viditelný jen nepatrnì pokud natoèím desku, jen to má takový mírnì jiný odstín žluté než tam byl pùvodnì. To je špatnì? Jak tmavé to má být?

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od Andrea »

Obrazec nemusí být skoro vůbec vidět a přesto se krásně vyvolá. To se pozná až při vyvolání, to musíš vyzkoušet. Ale hodinu na to svítit, to je docela síla.

SPZ

#7 Příspěvek od SPZ »

Na já nevím jak dlouho se má. UV lampa píšou 10 minut a tohle je jen záøivka.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#8 Příspěvek od Andrea »

SPZ píše:Na já nevím jak dlouho se má. UV lampa píšou 10 minut a tohle je jen zářivka.
Jinak, než že to vyzkoušíš, to nezjistíš.

Uživatelský avatar
Jarous
Příspěvky: 216
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Banská Bystrica
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Jarous »

Predlohu vytlačiť na laser tlačiarni,potom z opačnej strany vatovou tyčinkou opatrne naniesť perchloretylen,zapečené zrniečka tonera sa "zlejú"do seba a čierna je potom skutočne čierna. Nechať odpariť perchlor,postriekať sprejom Pausklar,zaťažiť sklenenou doskou a svietiť cca 4 minúty zo vzdialenosti 30cm horským slnkom Sirius. Okrem toho,že sa zamedzí "preexponovaniu" fotocitlivej vrstvy pod čiarami,nepriliepa sa predloha na fotocitlivú vrstvu po zatažení sklenenou doskou.

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od drabek06 »

Já tisku předlohy na inkoustovce páč černá je opravdu černá a potom osvěcuju 30 minut 125W rtuťovkou bez baňky. Dřív když jsem tiskl laserovkou na fólie tak jsem osvěcoval kolem 10 minut. Vyvolávám jak kdy. Od několika minut až klidně do půl hodiny :wink:

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#11 Příspěvek od Zmije »

Doba vyvolání je strašně závislá na teplotě a koncentraci vývojky.

Uživatelský avatar
xtyo
Příspěvky: 141
Registrován: 06 led 2006, 01:00

#12 Příspěvek od xtyo »

kde se dá koupit nějaká zářivka? Četl sem, že prý je dobrá rtuťová výbojka, dá se to někde sehnat?

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od drabek06 »

Skoč si do nějakýho lepšího elektra nebo do prodejny s elektromateriálem. Nezapomen si k tý výbojce koupit příslušnou tlumivku :wink:

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Davidus »

dá, jedna se mi tu válí i s tlumivkou (případně sz)

SPZ

#15 Příspěvek od SPZ »

Tak hlásím úspìch. Optimální èasy jsou 15 minut pod UV záøivkou nebo 1 hodina pod akvarijní záøivkou, to vyjde nastejno jak jsem zjistil. Vyvolání je hraèka a 30 minutové leptání je tak akorát. Mám ale jeden problém: mám oboustrannou desku a když leptám tak nìco vyleptám 2x na ty jedny stranì když deska leží na hladinì protože vždy nìco kápnì na to druhou stranu. Jak se tomu vyhnout? Mohu desku ponoøit kolmo celou? Proè má plavat na hladinì?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“