Nastaveni Biosu

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Nastaveni Biosu

#1 Příspěvek od robo »

Pentium 3, 256MB pamet, WinXP prof. SP2

Rozhodl jsem se ze vymenim 3V baterku. Hodiny sli podle plotu. Prvne jsem se chtel podivat na nastaveni biosu, abych vedel jak to je. Jenze ruce byli rychlejsi nez rozum. Po vymene jsem nastavil cas a datum. Protoze jsem nevedel u par polozek k cemu jsou, pouzil jsem default bios. Od te doby, bych rekl, je pc nejak pomale. Ledka signalizujici cinnost hdd sviti jak zbesila. Blikne jen obcas. Kdyz uz se uklidni, otevru operu. A ledka ozije, ne a ne se uklidnit. PC je nepouzitelne. Zatizeni procesoru kolisa, od par procent do 100. Nevim co HDD stale dela. Pak se stalo ze led zhasla, zdalo se ze je to uz ok.. Ale PC nereagovalo na nic. Led uz se nerozla , jen na me mrkla.Vim ze s 256 ramkou to chce klid. Daval jsem pc cas. S tou pameti to tak funguje rok. Takze vim jak funguje, ze je to tu a tam pomale. Ale na web to ujde. Po spusteni jsem nechal pouze nod 2.7, Outpost Firewall. Pred vymenou baterky ani po ni jsem s pc zadne experimenty nedelal. Protoze jsem mel podezreni ze muze byt v kyblu i oper. system, od vymeny bat. neustale restarty, naformatoval jsem disk a ze nainstaluji system. No uz jsem to pred tim rokem delal ale ted jsem to delal pres 2 hodiny a vzdal to v casti instalace nabidky start. Tam jsem mel pocit ze to vytuhlo. Teda podle mysky ktera se nechtela hybat az vytuhla. Mam podezreni na BIOS. Je tam par polozek u kterych nevim co s tim. Kdyz byl jeste puvodni system, probehlo par experimentu s nastavenim biosu. To ale nevedlo k nejakemu vysledku.
Takze:
PCI BUS PARITY CHECKING E/D
PROCESOR SERIAL NUMBER E/D
USB LEGACI SUPPORT E/D
BIOS WORK SPACE LOCATION - EXPANSION ROM AREA
- TOP OF BASE MEMORY
APIC MODE E/D
MEMORY DRIVING STRENGHT -AUTO/EDHANCED
MEMORY CLOCKS - UNUSED/OFF
LARGE DISK ACCESS MODE - ON/OTHER/DOS

Doufam ze jsem to dobre opsal. U predmetneho pc bohuzel nejsem. Dekuji za pomoc.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#2 Příspěvek od miroja »

Pripomina mi to spravanie PC ako ked je vypnute DMA....
Skusil by som menit
- APIC MODE E/D (Ako to mas teraz?; Enable alebo disable?)
- LARGE DISK ACCESS MODE - ON/OTHER/DOS

Je to nejaky znackovy PC? Aka je tam maticna doska?

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od robo »

Fujitsu Siemens Scenic

Nekde jsem mel i manual v pdf k zakl. desce. Pc bude neco takoveho :
http://pocitace.hyperinzerce.cz/pc-sest ... --nabidka/

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#4 Příspěvek od miroja »

miroja píše: - APIC MODE E/D (Ako to mas teraz?; Enable alebo disable?)
Dal by som Enable

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od robo »

A ostatni polozky v biosu? Jaka je dulezitost nastaveni v biosu, ohedne rychlosti celeho pc. Zitra me ceka zprovozneni pc. Vzhledem k tomu ze nemam, jinou moznost jak se dostat na net nez z toho pc, tak bych rad o biosu, tedy tech polozek, vedel vic. Dik

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od Vogon »

Taky si myslím, že je to jak říká miroja.
Disk je potřeba nastavit do režimu buď AUTO a nebo LBA.
Přepínač APIC MODE musí být přepnut do režimu ENABLE ještě před instalací OS WIN: Podle stavu tohoto přepínače si systém při instalaci nastaví komunikaci na sběrnicích a pozdější změnou již nic nedocílíš.
Jinak APIC mode je zhruba řečeno rozšíření IRQ.
Takže pokud jsi ho měl při instalaci na DISABLE je lepší to celý zahodit a začít znovu.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od robo »

Tady jsou stranky kde jsou polozky meho biosu: http://www.zepesoft.com/fsD1219.htm

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od robo »

Tak jsem nastavil APIC mode na enabled. Bylo disable A znova naformatoval disk a nainstaloval op. system. Tentokrat instalace trvala ani ne hodinu. Coz je o dost rychlejsi nez predtim. Co me ale trapi tak je problem s diskem. Ale to uz je v jinem prispevku. Vsem dekuji za snahu a rady.

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od michalnb »

Meditacny kruzok? Spomaleny disk... 933ojka... IDE... Co sa vacsinou vypne pri defaulte? ... Este nic? ... SMART-drive ... Uz?
A ja som prave predvcerom nafasoval tento 🤐 kram na novom posobisku. Navyse s CPU IC666 a WINom 2000NT. :evil:
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“