Signalizace odberu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

Signalizace odberu

#1 Příspěvek od kevin_mitnick »

Zdravimvsechny.

Potrebuju prubezne monitorovat funkci maleho davkovaciho cerpadla v technologii a signalizovat vypadek. Nejsnadnejsi se mi jevi monitorovat protekajici proud, ktery musi byt v danem rozsahu a dal navazat pres optocleny akci v technologicke lince a alarmy ve velinu.

Nedari se mi ale navrhnout schema, kde by byl hlidaci obvod napajen ze stejneho zdroje jako cerpadlo. Cerpadlo funguje na 12V, normalne bere asi od 200 mA do 600 mA podle tlaku na vystupu. Kdyz se cerpadlo zasekne nebo se ucpe vystup, jde proud nad 1A a shori pojistka, kdyz jede na sucho, padne proud pod 100 mA. A prave tyto tri stavy potrebuju indikovat (proud nad 1A, proud v rozsahu 200mA - 1A, proud pod 200 mA).

Vim ze to nejak musi jit udelat pres komparatory a snimaci odpor, ale dela mi problem vymyslet jak to udelat se stejnym napajenim jako cerpadlo. V krajnim pripade prijde rada na snimani proudu hallovou sondou nebo napajeni vyhodnocovaciho obvodu pres DC/DC menic, ale nekde v hlave hloda myslenka, ze to musi jit udelat i uplne primitivni cestou, jen ja ji nevidim.

Budu povdecny za nakopnuti spravnym smerem.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Toroid, pár desítek závitů drátu a usměrňovač. Navléct na kabel a měřit napětí.

Ovšem jestli je motor stejnosměrnej, tak jedině hall do drážky trafa či koupit hotový.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Vlastně jde o 4 stavy: I<200mA; 200mA<I<1A; I>1A, pojistka drží; I=0, pojistka shořela. Jaký je problém se společným napájením? Pro první tři stavy svítí signalizace, když nic nesvítí, je to ten čtvrtý stav.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#4 Příspěvek od kevin_mitnick »

Bernard píše:Vlastně jde o 4 stavy: I<200mA; 200mA<I<1A; I>1A, pojistka drží; I=0, pojistka shořela. Jaký je problém se společným napájením? Pro první tři stavy svítí signalizace, když nic nesvítí, je to ten čtvrtý stav.
Pokud by pri stavu I>1A sel do technologie signal, tak stav I=0 (pojistka shorela) nemuze nastat. Cerpadlo se vypne, technologie pozastavi, sirena zajeci a operator vyleti resit ucpane trysky. Jenomze soucasny stav je - shori pojistka, zacne piskat signal, zastavi se technologie, obsluha vyresi problem a ceka se na udrzbare co vymeni pojistku a pak hodinu nabiha linka...

Zbytek mam vyresen, jak rikam, pokud neprijdu na nic lepsiho, jde tam hallova sonda, jednochip s prevodnikem a externi napajeni. Jen mam takovy blby pocit, ze existuje uplne primitivni reseni na tema dva tranzistory a operak, a ja blbec ho jaksi nevidim...

ZdenekHQ píše:Toroid, pár desítek závitů drátu a usměrňovač. Navléct na kabel a měřit napětí.

Ovšem jestli je motor stejnosměrnej, tak jedině hall do drážky trafa či koupit hotový.
Bohuzel motor je stejnosmerny.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od workhard »

Do výrobní linky bych nic nebastlil. Poohlídni se po nějakém profi certifikovaném řešení.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#6 Příspěvek od kevin_mitnick »

workhard píše:Do výrobní linky bych nic nebastlil. Poohlídni se po nějakém profi certifikovaném řešení.
Bohuzel, cela ta linka je bastl vlastni vyroby ve firme, ktera ma 5 lidi vcetne majitele (meho stryce)...

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od breta1 »

Napadlo me pouzit 1x LM 324 [vyuzit 3 OZ] a 1x TL431 jako referenci. Nez to zkusim namalovat, bylo by to pro tebe slozite?
Naposledy upravil(a) breta1 dne 13 črc 2009, 21:13, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Co tak dat do minusu bocnik a snimat prud nanom ak by nevadil ubytok 1V bolo by to celkom presne.... pri pouziti vhodnej referencie pre uP

Alebo pouzit bocnik a vystup pripojit na LM3914 + diodova matica a dostal by si logicke stavy odpovedajuce prudom...

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Bernard »

Tady jsem se inspiroval http://michal.slansky.sweb.cz/data/volt ... a/text.pdf
a tohle nakreslil - pro další inspirace.
Přílohy
čerpadlo.jpg
(34.11 KiB) Staženo 97 x

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od kevin_mitnick »

Panove DEKUJI

Ty vety "dat bocnik do MINUSU" a "Napadlo me pouzit 1x LM 324 [vyuzit 3 OZ] a 1x TL431 jako referenci. "

mne nakopli spravnym smerem. Ja jako 🤐 furt premyslel o bocniku v plusove vetvi a samozrejme ze mi to furt neslo navrhnout. Klicovy byl ten bocnik do minusu a z OZ spachane neco, cemu se rika "okenkovy komparator". Ted uz je mi to vice-mene jasne.

Jdu si to rozkreslit a vsem jeste jednou DEKUJI za nakopnuti spravnym smerem.

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

Zkus zbastlit napr. toto s LM3914, snad jsem tam neudelal chybu.
Zvol R=0,1 Ohm, odpory R1,R2 spocitej tak, aby pri I=100mA [t.j. ubytek 0,01V na R] se rozsvitila LED1. Pak to bude fungovat tak, ze LED1 bude svitit od 100 do 200mA, LED2 od 200mA do 1A a LED3 od 1A vyse.
Přílohy
ind_298.png
(28.61 KiB) Staženo 50 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Z hlediska technologie bych radši kontroloval průtok než proud motorem, může se totiž v praxi stát, že čerpadlo s přidřeným ložiskem bude na suchu, proud bude v mezích :wink:
Mezní stavy jako pojistka venku nebo rozpojený obvod to ohlídá taky.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Tat tak a ten průtok kontrovat tlakovým spínačem . Jinak napájet zdrojem proudu a tak nemůže žádná pojistka vypadnout . Jen je třeba zjistit případnou potřebu startovacího proudu a pozdržení reakce na tlakové čidlo .

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#14 Příspěvek od Hru »

pokud to nemáš již hotové, koukni na tohle:pár závitů drátu ,dle proudu, namotané na jazýčkovém relé,nastavuje se tak,že posunuješ toto vinutí po jaz.relé
Přílohy
pojistka.jpg
1-3 závity,průměr 1mm stačí okolo 1 A
(35.25 KiB) Staženo 43 x

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#15 Příspěvek od kevin_mitnick »

Uz to facha na mirne upravene scheme od Bernarda.

Jeste jednou vsem DIKY za pomoc.

P.S. Prutok nebo tlak jsem chtel kontrolovat puvodne take, ale trocha to komplikovali vlastnosti toho cerpaneho sajrajtu (polyuretanove lepidlo), takze ten proud byl nejschudnejsi.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“