zničeho nic nejdou disky

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

zničeho nic nejdou disky

#1 Příspěvek od mr_mocak »

Zdravím! Vypnul jsem comp, odjel na dovolenou a po týdnu nechtějí naskočit HDD. Mám starou desku, 2 x IDE. Na IDE1 byla zapojena DVD-RW a na IDE2 byly 2 HDD, které počítač nenajde, neobjeví se v BIOSu. Zkoušel jsem prohodit kšandy (IDE1 - disky, IDE2 - dvd) a zase jse jenom kšanda s DVD, takže v desce problém nebude. Kšandu jsem zkoušel vyměňit - nepomohlo. Napětí do disků jde. Nefunguje to ani když zapojím jenom jeden z nich. Mohly odejít oba dva najednou?

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#2 Příspěvek od galjo »

skus dať HDD do USB prenosného disku a tak skús či to pôjde.

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#3 Příspěvek od kevin_mitnick »

V tomto pripade doporucuju kazdemu jedine:

NEEXPERIMENTOVAT. Vybrat disky z pocitace, zapojit do jineho pocitace a opatrne zkusit precist za pomoci utilit pro zachranu dat

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Z tvých informací jsem nevyčetl to základní, jestli se harddisky vůbec točí. Pokud ano, pak máš možná jen problém ve slabé baterce pro CMOs a ztrátu informací v BIOSu - u starých PC normální po delším vypnutí.

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od mckvak »

Je to smutný zvlášt jestli jsi na nich měl nějaký důležitý data. Záleží jak máš staré HDD mě se stávalo že když byly staré tak nenabíhaly. Jinak není špatná věc jak radí kevin_mitnick. Základ je zjistit jestli se točí plotny a až pak je dobré řešit elektroniku HDD

Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

#6 Příspěvek od mr_mocak »

Naštěstí to je comp jenom pro občasný použití, žádný důležitý data, ani netoužím po jejich záchraně, spíš mě zajímá proč se to stalo.. Zkusím nejdřív vyměnit CMOSku, až se k tomu dostanu.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »

Také bych tipoval baterii pro CMOS. Zapiš si zbytek nastavení biosu, vyměň baterii a zkus v biosu nastavit hledání disků. Pokud se v biosu vůbec neobjeví, tak snad jen do jiného pc.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Ked ti to nehlasi chybu CMOS checksum error a nestratil sa datum a cas, tak je nezmysel vymienat bateriu. Dalej uz nejakych 15 rokov maju vsetky BIOSy autodetekciu diskov nastavenu ako default hodnotu.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jjilek »

Mám trochu jiné zkušenosti z mnoha desítek opravovaných desek, ale budiž.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#10 Příspěvek od p32 »

Baterie může být už slabá i když to nic nemusí hlásit nebo tam může být špatný kontakt. Je lepší to zkontrolovat a na harddisky se mrknout i na jiném PC.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

A teraz mi vysvetli, ako ti ta bateria, ktora je slaba, ale nastavenia sa nestratili, sposobi problemy s diskom.

Uživatelský avatar
Vogon
Příspěvky: 1618
Registrován: 14 kvě 2009, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Vogon »

jjilek píše:Mám trochu jiné zkušenosti z mnoha desítek opravovaných desek, ale budiž.
To by mě zajímalo.
Jestli tomu dobře rozumím, tak ty tvrdíš, že vadná baterie CMOS způsobí závadu čtení či autodetekce disku. Samozřejmě za podmínek jak jsou popsány výše.
Máš pro tento jev nějaké vysvětlení? Nebo aspoň teorii která to dokáže nějak vysvětlit?

Uživatelský avatar
mr_mocak
Příspěvky: 171
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Lovosice

#13 Příspěvek od mr_mocak »

Vyřešeno. CMOS byla ok. Odešel jeden disk a když byl zapojený tak nešel ani ten druhý, který je ok. Jenom pro upřesnění - byl to prehistorickej Seagate 7.5 GB, takže se není čemu divit :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Ak boli zapojene na spolocnom kabli, tak je bezne, ze porucha jedneho zablokuje aj druhy.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jjilek »

To Vogon:
Co se týká CMOS po výměně baterky, většinou (co znám) se po znovuzapnutí baterky nastaví disky na zakázané. Takže pak samozřejmě žádná autodetekce nepojede. Pokud jde o časovací obvody, těm stačí i malé napětí, takže udrží správně datum, jen čas se zpozdí. Tím vzbudí dojem, že nastavení CMOS zůstalo v pořádku. Netvrdím ale, že to dělají všechny základové desky.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“