Zapojení zesilovače

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

Zapojení zesilovače

#1 Příspěvek od pavel16 »

Setkal se někdo s tímhle typem zapojení zesilovače?
Když jsem to dokreslil, tak jsem na to hleděl a nevěřil že to může fungovat.
Může mi někdo poradit,jak ho nastavit?
Obrázek

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Bernard »

Nesahá ta zpětná vazba moc daleko? Asi by měla skončit na emitorových součástkách těch vstupních tranzistorů, se mi zdá. :wink:

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od piitr »

Jestli se to vůbec nějak nastavit dá. Mně to připadá jako emitorový sledovač, tj. zesiluje pouze proudově, napěťové zesílení je 1.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Bernard »

V rámci tréningu jsem se pokusil nasimulovat trochu zjednodušené schéma v různých variantách, a závěr je, že zesilovač musí být buzen ze zdroje proudu, jinak je přechodové zkreslení zoufalé. A tak pro vstup 100 mA šp. jde do zátěže 16 Ohm asi 3 A šp. a výstupní napětí na spoji se zdroji má amplitudu asi 48 V.
V případě takového buzení se nastavení nezdá nějak kritické. :?
Přílohy
Master-audio.jpg
(74.72 KiB) Staženo 132 x

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#5 Příspěvek od valla »

mam otazku ze co to je za program? da sa tam simulovat aj elektronkove zesilovace?

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Bernard »

http://www.linear.com/designtools/software/#Amp - LTspiceIV, Linear Technology Corporation.
Určitě jdou simulovat i elektronkové zesilovače, v knihovně prvků je trioda, tetroda, pentoda jako symboly, parametry se tam musí dopsat. Modely prvků se dají vytvořit nebo stáhnout, takže když se v tom člověk vyzná, dokáže skutečně hodně, a legálně zadarmo. Já se to jen učím, tak je to takový laický pohled. :wink:

Uživatelský avatar
mckvak
Příspěvky: 149
Registrován: 01 led 2009, 01:00
Bydliště: Příbram
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od mckvak »

valla píše:mam otazku ze co to je za program? da sa tam simulovat aj elektronkove zesilovace?
Já mám dobře ozkoušenej program micro cap 9 je to podobný program a lampový zesiky tam normálně simuluju

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#8 Příspěvek od pavel16 »

Chtěl bych oprášit tohle téma kolem zapojení zesilovače.Momentálně se mi sešly doma dva tyhle krámy - jsou to španělské Master audio DA800.Na netu sem o nich nic nenašel.Mohl by mi někdo říct,jak pomocí těch trimrů ten zesilovač nastavit? Těma 5k trimrama nejde plynule řídit předpětí na koncích- je to buď nula když něma šlusnu ty záze, nebo 0,7V po zbytek dráhy a pak to dost topí.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“