Kondenzátor k autorádiu

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Ekrazit

Kondenzátor k autorádiu

#1 Příspěvek od Ekrazit »

Prosím o radu.
Mám autorádio, které ovšem nepoužívám v autì, ale napájím ho pøez DC zdroj cca 14V. Když ovšem zdroj odpojím od sítì, zruším pochopitelnì veškeré nastavené hodnoty, jako pamì￾ se stanicemi, nastavení EQ atd. Poraïte prosím jak udržet na pamì￾ovém vstupu napìtí alespoò pár dní. Napadl mì nìjaký kvalitní kondenzátor, nebo baterie. U baterie by ovšem musel zøejmì být nìjaký obvod, který by jí po pøipojení zdroje dobil. Kdysi jsem vidìl stavebnici korekèního pøedzesilovaèe s jedním IO ovládaným tlaèítky, a tam nastavené hodnoty udržel 3300uF kondenzátor asi 14 dní. Myslíte že by kondenzátor udržel i pamì￾ autorádia?

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#2 Příspěvek od Maskot »

Zmer si odber.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

co tak trvale implantovat zálohový knoflíkový lithiový napájecí článek používaný v PC pro udržení času, data a syst.parametrů...ale na tohle nápětí, nevím jsou-li. běžně 3V i když...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

Kunošuku, to nepůjde. Většina autorádií ne starších než cca 7 let má na paměťovém fousu trvalý odběr několik miliampér.
Já to nedávno musel řešit u autorádia Pioneer řady DEH, které jsem musel implantovat do rozhlasové ústředny AUA4712 místo nefunkčního tesláckého autorádia 2116B. Ústředna se totiž na několik dní, kdy se nepoužívá, odpojuje od sítě hlavním vypínačem a tak jsem dozadu zapojil gelový akumulátor 12V/1,4Ah, který rádio na paměťovém fousu zásobuje, pokud je ústředna vypnutá a pokud ji zapnou, akumulátor se přes diodu a odpor myslím 22R dobíjí ze zdroje 14V, který ústředna obsahuje a který normálně rádio napájí.
Takže bych radil udělat totéž-paměti to drží většinou už od nějakých 7V, takže by snad stačil i 9V NiMh akublok, přes diodu a odpor dobíjený ze zdroje.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od workhard »

Procesor s paměťmi běží na 5V.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Dingos
Příspěvky: 61
Registrován: 11 črc 2009, 02:00

#6 Příspěvek od Dingos »

Já mám staré autorádio Daewo :D a to v sobě má dokonce akumulátory a s těma to vydrželo v paměti skoro 2měsíce. Když bylo vyndané - je to šuplíkové - proti krádeži se prostě veme domů celé radio.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

no a na jakém principu drží uložená data běžný FM tuner (kmitočty a názvy stanic RDS) nebo ekvalizér předvolené ručně nastavené průběhy korekce ? to je tam též nějaká náhradní baterka (kond) back-up power supply co se při síťovém provozu nabíjí ? někdy na tyhle aparáty nehraju měsíc - dva a paměti vydrží. přitom jde o stroje staré cca 17 let (SONY, Technics)
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Tam bude EEPROM. Mne sa ani v autoradiu (Blaupunkt) nestratia nastavenia pri odpojeni baterie - strati sa len cas.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

V jistém momentu možná zjistíš, že než kupovat gelovku k autorádiu, smolit nabíječ a celé to nějak mechanicky zaopatřit, je jednodušší pořídit na Aukru nebo v zastavárně nějaké "stolní" rádio za cenu té gelovky.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Nooo....stolní rádio, aby bylo ekvivalentní tomu autorádiu výkonem a vybavením nebude zas tak levný. I průměrná autorádia s CD-mp3-usb mají nejméně 2x25W a přitom mohou být značně levnější, než stolní přístroj.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Ále jo, záleží na vkusu dotyčného soudruha. Jako rámusidlo z mp trojek je asi autorádio nedostižné. Máš pravdu, že multifunkční flašinet s tolika ekvalizéry a blikátky se ve stolní verzi za ty peníze nepořídí :roll:
Při současné kvalitě modulací na FM už to i ztrácí význam.

Uživatelský avatar
milan222
Příspěvky: 1460
Registrován: 20 črc 2009, 02:00
Bydliště: trutnov

#12 Příspěvek od milan222 »

ja bych toto zase potreboval vyresit u videa mitsibishi ktere po 15 minutach odpojeni ztrati cas. veskere nastaveni. jsou v nem vetve 2x 16V a 63V
bez elektronek se neobejdu!
muj lampovej zesik: http://www.youtube.com/watch?v=KxOvbN_5xiY

Uživatelský avatar
Venda
Příspěvky: 431
Registrován: 22 bře 2006, 01:00
Bydliště: Na soutoku Labe a Orlice

#13 Příspěvek od Venda »

Taky máme autorádio v dílně a záložní napájení dává zvonkový tráfko s velkým elytem, který překlene i pár sekund výpadku sítě. sice to má stálý odběr kolem jednoho watu a když vypadne síť na dýl je to rozladěný, ale to se stane tak 1-2 ročně, takže to vyhovuje.

Uživatelský avatar
frantajetel11
Příspěvky: 1922
Registrován: 13 lis 2008, 01:00
Bydliště: Kladno

#14 Příspěvek od frantajetel11 »

A co připojit na ten paměťovej fous přes diodu malinký tráfko s usměrňovačem a nevypínat ho? Na ten hlavní přívod taky diodu aby se ty zdroje nepraly...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“