Zářivky s elektronickým předřadníkem

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

Zářivky s elektronickým předřadníkem

#1 Příspěvek od Mirda »

Pánové, co dáti za tranzistory do měniče, aby to bylo spolehlivější. Jedná se o malé zářivky s trubicí kolem 8 - 15 W. Na tranzistorech je většinou jenom Si jinak nic. Díky.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

Rad bych ti poradil ale z tve prispevku tezko rici. Snad ze jen nejake netamanske :)

Uživatelský avatar
pauls
Příspěvky: 90
Registrován: 14 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od pauls »

A jaký mají ty tranzistory pouzdro?
Jestli jde o tranzistory v pouzdru TO220, tak se zde většinou používají MJE13001 až MJE13003 a pro větší "trvanlivost" se tam vyplatí dát MJE13005.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

To jde vo to VYPLATÍ, kromě 2 trandů budou sčoudlý min. 4 odpůrky (můj podpis!!) v emitorech a napájení, pak maličká pojistka na přívodu, + blbá práce. A cena novýho? Taky počítej s tím, že to zapneš a jsi tam kde jsi byl když jsi to dostal do ruky.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#5 Příspěvek od Mirda »

mi-ro píše:To jde vo to VYPLATÍ, kromě 2 trandů budou sčoudlý min. 4 odpůrky (můj podpis!!) v emitorech a napájení, pak maličká pojistka na přívodu, + blbá práce. A cena novýho? Taky počítej s tím, že to zapneš a jsi tam kde jsi byl když jsi to dostal do ruky.
Je to tak. Je ještě vadná tubka (upálené žhavení) 90 Kč + tranzistory a drobnosti k tomu a celé těleso stojí 270 Kč.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od DjRix »

Na upálené žhavení mi pomáhá občas přidam na konce trubky 2 otočky 0.5 izolovanýho drátku a zas to svítí...u značkovejch jako je třeba Philips to pomohlo i na půl roku,u těch za 39kč a podobně to asi bude stejně zbytečný,protože se to ťamanům podařilo spočítat všechno tak akorát....
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#7 Příspěvek od Artaban001 »

predpokladam, ze ty predradniky pro zarivky jsou v podstate ty samy, co se pouzivaji v usporkach.
Pokud uz jednou dojde ke spaleni vlaken, tak bych v zadnym pripade nedoporucoval zadne upravy, ktere se snazi rozsvitit opotrebovane trubice.
Mam vyzkouseno, ze ji lze rozsvitit tak, ze se vlakna spoji nakratko. nezridka se stalo, ze vyboj horel na visicim vlakne, ci jeho privodech a pak doslo k prasknuti trubice. Pote se prorazil seriovej kodan a pak bylo smradu vsude plno. Vyboj se zapaluje rezonancnim napetim serioveho RLC obvodu, jehoz soucasti je i ta zarivka (vlakna) a navic je to soucast zpetne vazby menice - proudova zpetna vazba - takze odpor vlaken zrovna omezuje maximalni proud menicem a navic se menic odpoji pri preruseni jednoho z vlaken (pri zapnuti)

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#8 Příspěvek od Mirda »

Tak se mě to podařilo rozsvítit. Tranzistory z vyhořelého LCEčka 2SC2482 a nová trubice. Už to dvě hodiny svítí.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“