Fotočasovač (časosběrné snímání)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Fotočasovač (časosběrné snímání)

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Dobrý den.

Rád bych zkusil časosběrné snímání, ale mám kompakt Lumix LS-80, který to SW neumí. Tak mě napadlo HW řešení - nějaké zařízení, které bude stiskávat spoušť. Jedno takovéto zařízení jsem našel, ale je dosti drahé (http://www.pluto.yc.cz/). Nemáte někdo nějaký nápad, jak vyřešit poslední mechanický díl, a to převodník z elektrické energie na posuvný pohyb? Třeba motorek s klikovkou a čidlem - udělat jednu otáčku a dost. Nebo modelářské servo? Nebo prostý elektromagnet s mechanickým dorazem,ale ten by musel mít dost sílu. Nebo vačka (ta by ale dělala otáčivý pohyb)?

Díky za rady.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Co kdyby's zkusil dělat fotoservismana a vyvedl dráty ? Stejně to bude nějaký spinač .

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Když on je to nový foťák a nechce se mi v tom vrtat. Navíc tam budou asi dva spínače (namačkávací pro zaostření a druhý jako spoušť). Potřeboval bych něco mimo.
Petr

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Neexistuje k tomu dialkovy ovladac?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Všechny tebou vyjmenované způsoby jsou možné. Jeden si vyber a rozpracuj ho.
Vačka se může otírat o tyčku vedenou v trubičce a ta tyčka už bude mačkat na spoušť. Jako v motoru vačkový hřídel a ovládá ventily.

Nebo ta vačka může tlačit na pásek s pružinové oceli (fosforbronz, plast, sklotextit, ...,něco placatého pružného) a ten pásek bude o kus dál mačkat spoušť.

Elektromagnet udělá dost rychlý pulz, tam nedojde k "namáčknutí", ale to asi nevadí, foťák zaostří se zpožděním. Nemusíš se zabývat nějakou zpětnou vazbou, pustíš napájení na 1-2 vteřiny a je to.

Modeláři kdysi navíjeli provázek na hřídel motorku (IGLA) a ten jim tahal za směrovku (špagomatik). Zpátky to vracela pružina. To má taky výhodu, že nemusíš hlídat dokončení otáčky. Motor chvíli pracuje do zkratu, ale to je jedno.

Vždy musíš dát nějakou deformační hmotu či pružinu mezi tvůj mačkač a spoušť, abys foťák nepoškodil.


V okamžiku expozice už by zařízení mělo být bezpečně v klidu (žádné rázy, vibrace), aby snímky nebyly rozmazané.

Ta stavebnice je skoro jak z Merkuru.

Foťáky mívají šetřící režim, po delší nečinnosti. Nahodí se namáčknutím spouště. Ale nevím, jestli taky hned začnou fotit, nebo to chce zmáčknout ještě jednou.

pepik9

#6 Příspěvek od pepik9 »

Motorek z auta na naklapeni svetel ma posun koliku cca 5 mm. Je to male a lehke oproti napr. motorku steracu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Ten motorek naklápění je dobrá rada , protože lze řešit dvojí posuv a to jenom odporem !

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#8 Příspěvek od petrfilipi »

Jaký je průběh výstupu toho motorku na natáčení světel - lineární, otáčivý, kyvný?
Jak to myslíte řešit dvojí posuv jenom odporem? - to má nějaké péro a po odpojení napájení se to vrátí zpět ==> když tam pustím poloviční napětí (proud), tak to vyjede (otočí se, kývne) jen 2,5 mm, když tam pustím plný proud tak to udělá to samé, ale 5mm?


Petr Filipi

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Ne , je to jako modelářský servo . Má to lineární výstup několik mm . A přivedením napětí od "0" do "12"V to nastaví polohu . Toto řídící napětí přivádíš jako 3-tí vodič k motorku . Ganz einfach .

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#10 Příspěvek od petrfilipi »

Já myslel že modelářské servo se ovládá impulsy o šířce 1-2 ms s frekvencí např. 50 Hz. Řízení prostým napětím 0-12V se samozřejmě mnohem jednodušší.
Petr

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Já měl v tu chvíli na mysli tu proporcionalitu . V některých autech je poťák , v některých přepínač s odpory . Takže jen zadáš výši napětí a máš definovanou výchylku . Tzn. , že návrat do "nulové" polohy musí být řízen .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Třeba takto .
Přílohy
focení.png
(569 bajtů) Staženo 297 x

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#13 Příspěvek od acirud »

..ako to skončilo?
tiež plánujem niečo podobné, ale s tiahielkom na relé cez pružinu.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od petrfilipi »

Zatím to neskončilo nijak.
Půjdo asi do ovládání spouště pomocí motorku pro naklápění světel, nechá se sehnat poměrně levně (na Aukru i do 100 Kč). Je to malé a hezké. Objímku na fotoaparát udělám z hliníkového jeklu (průřez dle velikosti fotoaparátu + místo na motorek, délka asi 5 cm). Ještě jsem se ani nedostal k tomu, že bych zjistil, zdali mi stačí stisknout jednou a fotoaparát zaostří a udělá snímek, nebo zdali musím "namáčknout", počkat a domáčknout.
Přes Ebay jsem z Číny koupil dvě serva MG995, mají tah 13kg na 1cm, z nich by to asi taky šlo.

Petr Filipi

Uživatelský avatar
acirud
Příspěvky: 24
Registrován: 08 úno 2009, 01:00

#15 Příspěvek od acirud »

ak máš na foťáku možnosť prepnúť na manuálny režim ostrenia stačí ti len ťuknúť, ak nie stačí stačiť spúšť na doraz a podržať trochu dlhšie kým si zaostrí a cvakne. toto by malo fungovať na všetkých typoch foťákov = blbovzdorné ovládanie :D bez nutnosti dotláčať spúšť.
Ja to mám v pláne keď sa k tomu dostanem riešiť len cez relé. Kotvu predĺžim asi o 25mm. dĺžka chodu a sila by mala v pohode stačiť na stlačenie spúšte.
Na čo to chceš používať?

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“