PIC.. program nejede.. krystal?

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
FAtbluNT
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2005, 01:00

PIC.. program nejede.. krystal?

#1 Příspěvek od FAtbluNT »

Dobrý den. Mám takový problém - mám krystal 40MHz, bastldesku, dva kondenzátory po 10p a PIC18F452. Napsal jsem jednoduchoučký prográmek - čítač, abych otestoval jestli mikrokontrolér pracuje. Bohužel program ve výchozím stavu zcela stojí.

Když přiložím k jedné z nožiček krystalu měřící hrot multimetru, nebo na nožičku sáhnu prstem, program se rozběhne, ovšem brutálně pomalu (odhadem tak 100kHz).. Rychlost se taky mění při uzemnění druhé strany multimetru (směrem dolů). Měl bych zvolit větší kapacity u krystalu než těch 10p? Je vůbec možné provozovat na bastldesce takové frekvence? Je třeba nastavit něco v tom mikrokontroléru? (zatím mám jen OSC=XT)

Děkuji předem za odpovědi

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Davidus »

zkus jiný kapacity, co tam máš za krystal? takovej ten GM z GME? ty jsou hrozně líný :?

Uživatelský avatar
FAtbluNT
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2005, 01:00

#3 Příspěvek od FAtbluNT »

Bohužel moc kapacit tu nemám.. jinak ten krystal je opravdu z GM.. Mám tu ještě 20MHz variantu, možná bych měl nejdřív zkusit raději těch 20M?

Uživatelský avatar
FAtbluNT
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2005, 01:00

#4 Příspěvek od FAtbluNT »

Tak s 20M XT se to chová pořád stejně.. Podívám se jestli tu nemám po šuplících nějaké vyhovující kapacity (mám jen desítky a stovky nF)..

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Davidus »

dej tam jinej krystal, tyhle mi kmitaly podle počasí :lol: jsou to opět nějaké čínské napodobeniny krystalů, bůh ví jestli to kmitá vubec na tom psaném kmitočtu. S tím stavět čítač...

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od eljaro »

krystaly jsou trochu slabost hodně jich nad 10MHz není na první harmonické ! já tak mněl problém 24MHz krystal do čítače nakonec v praze fkt a to jsem si musel říci že to má bejt na 1 harmonické - ted beru krystaly z tme mini 49 a jedou všechny bez keců

PS: omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od echinus »

Datasheet například tady
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 39564c.pdf
strana 17. blok 2....

-::>> Mód oscilátoru pro 4MHz a výše je HS, a kapacitu můžeš klidně dát větší.

Střídání krystalů není zcela standardní postup...v GME kupuju krystaly v nízkém pouzdře nebo SMD a aplikace netrpí žádnými problémy
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

mas tie kondiky urcite uzemnene tj pripojene Spolahlivo na GND ??? a co MClR je pripojene cez odpor na +

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od stepa »

FAtbluNT píše:Tak s 20M XT se to chová pořád stejně.. Podívám se jestli tu nemám po šuplících nějaké vyhovující kapacity (mám jen desítky a stovky nF)..
Zaprvé máš blbě nastavení. Na víc jak 4MHz musíš nastavit HS!!!

Zadruhé 18f452 umí jenom 25MHz, takže se nedivím, že to se 40ti nejde.

A zatřetí máš malý kondy. V datasheetu se zmiňují o 15-33pF pro 8MHz a více.

Nejdřív si přelouskni datasheet, než začneš stavět...ušetříš si starosti :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#10 Příspěvek od Atlan »

tak tam daj 10Mhz a vynasob to 4 budes mad tych 40 co potrebuješ. pouzi HS/PLL
_CONFIG1H EQU H'300001'
_PL_OSC_1H EQU H'FE'

__CONFIG _CONFIG1H, _PL_OSC_1H

Uživatelský avatar
FAtbluNT
Příspěvky: 14
Registrován: 05 lis 2005, 01:00

#11 Příspěvek od FAtbluNT »

To nastavení na HS byl hlavní problém.. V datashetu jsem to přehlédl, ostatně podobně jako frekvenci krystalu, ve specifikaci je 10 MIPS tak jsa odkojen levnými PICy předpokládal že to znamená 40MHz (PIC16 má pevný dělič frekvence, strojový cyklus je vždy 1/4 frekvence XT)

Kondenzátory jsou malé, ovšem po nastavení na HS začal kontrolér normálně pracovat, a to na frekvenci odpovídající těm 40MHz (bohužel nemám vybavení na měření takových frekvencí k dispozici, počítám podle hrubého počtu instrukcí za sekundu) :-)

Jinak datasheet mám načtený slušně, už jsem pro tento mikrokontrolér navrhnul několik zapojení s grafickým displejem (jedno právě testuji na té bastldesce :-P )
Atlan píše: tak tam daj 10Mhz a vynasob to 4 budes mad tych 40 co potrebuješ. pouzi HS/PLL
_CONFIG1H EQU H'300001'
_PL_OSC_1H EQU H'FE'

__CONFIG _CONFIG1H, _PL_OSC_1H
na ten násobič jsem taky koukal, je tam nějaká PLL smyčka, skoro jak na PC :-D ale zatím to jede s tím 40M přímo, až zjistím že to stejně kmitá +- autobus (což je vzhledem k ceně a typu krystalu možné) asi to využiju..

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“