čím natřít nové zdi

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

čím natřít nové zdi

#1 Příspěvek od bu2520 »

vzhledem k tomu, že jsem už 18 let nic nezdil a ani zedník neví, ptám se ctěného fóra. Čím se natírají nové štukované zdi ( porobeton , lepidlo ,perlinka, štuk) dříve se první nátěr dělal vápnem a potom když vyzrál tak pak už se natíralo třeba primalexem , ale říkám si je nová doba, třeba už se technologie změnila, nemáte někdo zkušenost, jestli už nejsou přímo barvy na novou štukovou omítku

Uživatelský avatar
vybihal
Příspěvky: 297
Registrován: 04 čer 2007, 02:00
Bydliště: Suchý

#2 Příspěvek od vybihal »

VyBiSu

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od michalnb »

Ja Ti len poradím aby si sa vyhol hlinkovým farbám ako Esmal alebo Primalex. Ich efekt je podobný ako keď natiahneš na stenu sáčok - stena nedýcha, usádza sa na nej para, môže začať plesnieť. Osobne mám zatiaľ najlepšie skúsenosti s vápennými farbami zn. Caparol. Síce drahšie, ale perfektne kryjú už po prvom nátere. Inú ako vápennú farbu by som Ti určite neodporučil.
Edit: ešte som zabudol na jednu prednosť spomínaných farieb od Caparolu - príjemná vôňa(neviem či ich niečím parfumujú, ale je to super - aspoň tá s ktorou som maľoval).
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

vida zase jsem o něco chytřejší dík

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Primalexy už dávno nejsou to, co bývaly, tedy hlinkové nátěry - z důvodu vyšší otěruvzdornosti do nich začali míchat latex nebo podobně působící akrylové disperze, takže se po zaschnutí nedají jen tak jednoduše omýt vodou - musejí se oškrábat. Na syrovou omítku bych tedy rozhodně Primalex nepoužíval - to už radši to obyčejné vápno...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od michalnb »

EKKAR píše:Primalexy už dávno nejsou to, co bývaly, tedy hlinkové nátěry - z důvodu vyšší otěruvzdornosti do nich začali míchat latex nebo podobně působící akrylové disperze, takže se po zaschnutí nedají jen tak jednoduše omýt vodou - musejí se oškrábat. Na syrovou omítku bych tedy rozhodně Primalex nepoužíval - to už radši to obyčejné vápno...
Hlinkové farby určite neboli výhrou, no to čo teraz píšeš by som nenatrel ani bezdomovcovi na škatuľu(ak, tak možno zvonku). :lol:
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od otakarv »

Já taktéž žádným primalexům a podobným nátěrům noholduji.Mám rád vápno,je to přírodní,desinfikuje a také příjemně voní.Tento týden syn maloval svůj pokoj a použil hotový namíchaný nátěr "KLASIK".Jsou už namíchané barevné nebo čistě bílý.Dělá se s ním výborně.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

copak vápno není špatné ale dělá tzv " kocoury" prostě nerovnoměrně se roztírá a místy jsou vidět tahy štetcem, n ojasně když se to umí tak to jde, ale já jsem amatér :-)

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od otakarv »

Mi poradil kamarád(malíř),abych do vápna přidal lněné fermeže,což jsem podle jeho rady dělával.Taktéž mi to předemnou ukazoval jak to míchat.Je už tomu nějaký pátek,tak si ten poměr přesně nepamatuji.Myslím na asi 10L rozmíchaného vápna tak 1dcl té fermeže,možná i více.Ale jak máš holou omítnutou stěnu,je pořádně vyzralá,tak bych první,možná i druhý nátěr provedl pouze "vápennou vodou".Pak bych použil vápno,s přípravkem proti otěru a s tou fermeží.Tá fermež způsobí,že se nátěr lépe štětkou rozetírá a nedělá "kocoury".Také mi poradil,abych strop místnosti natíral jak se vejde dveřma a oproti je okno,tak vodorovně od dveří k oknu.Tím pádem nejsou vidět "šmouhy".

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

hergot to je alchymie :-) , no já s tím chtěl právě vydupat, že už někdo vynalezl nějaký přímo nátěr. Když vidím jak se staví nové domky tak pochybuju, že by se tam "prčili" s vápenným pačokem , když si pak majitel ještě objedná zelené či jinak barevné zdi. tak asi vidím tu penetraci a pak nátěr nějakým vhodným přípravkem, na vápno nemám nejlepší vzpomínky .

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od pajosek2 »

otakarv píše:Mi poradil kamarád(malíř),abych do vápna přidal lněné fermeže,což jsem podle jeho rady dělával.Taktéž mi to předemnou ukazoval jak to míchat.Je už tomu nějaký pátek,tak si ten poměr přesně nepamatuji.Myslím na asi 10L rozmíchaného vápna tak 1dcl té fermeže,možná i více.Ale jak máš holou omítnutou stěnu,je pořádně vyzralá,tak bych první,možná i druhý nátěr provedl pouze "vápennou vodou".Pak bych použil vápno,s přípravkem proti otěru a s tou fermeží.Tá fermež způsobí,že se nátěr lépe štětkou rozetírá a nedělá "kocoury".Také mi poradil,abych strop místnosti natíral jak se vejde dveřma a oproti je okno,tak vodorovně od dveří k oknu.Tím pádem nejsou vidět "šmouhy".
To jsem nikdy neslyšel,ale přidávali jsme ji do synt. laků na střechu. Nové omítky vždy nejdříve natírám vápnem,má se to dělat 3x,a pak používám primalex. Jsem s ním spokojen a nikdy jsem neměl problém.

Edit: Je,ale pravda,že štukové omítky už nejsou jako bývaly ty staré,které jsme pracně připravovali z vápna a písku 1:1 a prosívali jak blbí. Možná mají přísady,které nevyžadují vápnění před líčením.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#12 Příspěvek od souba »

Tak nevím,mě zase malíř doporučil něco jako Primalex.
Vápno prý nepropouští vlhkost a zdi v rozích vlhnou.
Je vidět co odborník to jiný názor.


Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!
Trochu trpělivosti neuškodí .
Pokud nejde o život není kam spěchat.

Uživatelský avatar
michalnb
Příspěvky: 537
Registrován: 27 pro 2008, 01:00
Bydliště: SR
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od michalnb »

Tak priamo od Primalexákov:

Primalex STANDARD
Kategória: VNÚTORNÉ MALIARSKE NÁTERY
CHARAKTERISTIKA
Tradičný náter klasického hlinkového typu pre nenáročné aplikácie. Neuzaviera priechod vodným parám.
Nevylučuje sa to náhodou??? Ahaaaa, oni asi myslia priechod priestorom miestnosti :o

Kto videl konzistenciu hlinkovej farby oškrabanej zo steny, vie čo mám na mysli...
souba píše: Vápno prý nepropouští vlhkost a zdi v rozích vlhnou.
Videl ten maliar už vápno? Alebo možno vedci medzičasom vynašli nový druh vodeodolného vápna :roll:
EDIT: Ak ho stretneš, povedz mu nech mi pošle na mail(mail mám v profile) svoje TF číslo. Mám síce elektrotechnickú školu, ale ak bude chcieť zavolám mu a vysvetlím mu to.
:pc:
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#14 Příspěvek od miromatus »

Zdravím , ja som naposledy maloval byt s jupolom ekonomik a som spokojný , dobre kryje a vraj je dobre paropriepustný, http://www.jub.si/cz/vyrobky/malirske-barvy/?cat=3191 , nanášal som ho valèekom

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#15 Příspěvek od Hejnicek »

Vapno je dobry, ale ne pokud ma byt jeste pouzita pres to nejaka barevna malba. Muze to casem vyzrat barvu - udelat fleky.
Nejprve jsem delal penetraci takovym mlikem a pak velmi dobra zkusenost jak vzpomenul Otakarv s Klasikem - je to akrylat, zed dycha a dobre to kryje. Navic dobre odolava oteru.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“