Vadný chránič Moeller

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

Vadný chránič Moeller

#1 Příspěvek od Crifodo »

Občas se mi stane že chránič (i nový) nejde natáhnout do zapnuté polohy, mechanicky vyskočí dřív než ho aretace podrží. Některý se dá natáhnout po dlouhém časovém odstupu a jen jednou do příštího vypnutí. Jako by to byla mechanická záívada typu užmoulaný plast. Nemáte někdo metodu co s tím, než poletí do koše?

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Jindra2 »

Když je nový, tak reklamovat. Po koupi zkusit 20 - 30 x natáhnout a shodit. Musí fungovat bez problémů, jinak je k ničemu. Ještě možná dodržet při natahování svislou polohu.
Jindra

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#3 Příspěvek od Hanizek »

Rozebírat a hrabat se v tom nebude zrovna nejlepší řešení - jde přeci jenom o bezpečnost.

Uživatelský avatar
Hru
Příspěvky: 168
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: Chomutov

#4 Příspěvek od Hru »

buďto reklamovat,nebo použít jinou značku

Uživatelský avatar
img_rbk
Příspěvky: 113
Registrován: 20 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od img_rbk »

Alebo je nespravne zapojeny a vyhadzuje.

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#6 Příspěvek od monterjirka »

Odborný přístup bych si představoval tak, že se pozve někdo, kdo má potřebné vybavení (třeba revizní technik) a změří se unikající proudy.

Každé PC, TV (pokud je to "nová" např. plazma nabo je připojena na uzemněnou anténu...) a dalšía další spotřebiče mají na vstupu filtr, jehož kondenzátory způsobují tzv. unikající proudy. Pokud je jmenovitý vypínací proud chrániče 30mA, může vypínat už při polovině a pokud je to "základní", nezpožděný typ, už jen zapnutí chrániče v okamžiku, kdy je okamžitá hodnota napětí sítě jiná než na kolik zůstaly nabité kondenzátory, stačí na natažení "spouště" a vypadá to jako kdyby tam byla mechanická vada.

A chránič za méně než polovonu ceny dobrého chráníče, není chránič, ale sračka na výrobu problémů!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Ten chránič jsem někdy v srpnu rozebral (odvrtal křivé trubkové nýty) a trochu jsem se v něm vrtal. Nedal se fakt nahodit ani na stole, takže unikající proudy to nebyly. Natažení zajišťuje malý výlisek na plechové kulise, možná se to podaří když je mechanická vůle v toleranci. Měl jsem to několik dní rozebrané na kuchyňském stole a další bádání ukončila kolegyně pozvaná na večeři, když zátiší s jističem sesypala na hromádku protože se jí zdálo že to tam překáží. Tím byla věc pro tento moment vyřešena. :(

pentoda
Příspěvky: 98
Registrován: 12 pro 2004, 01:00
Bydliště: Praha

kolegyně pozvaná na večeři

#8 Příspěvek od pentoda »

Moudrá to žena: chrání životy.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

pentodo, (nejen) v tomto případě bych se přidržel známého výroku mjr. Rodricka "jediným posláním ženy je být dekorativní", ta osoba neměla nižádné povědomí o tom, co to sesypala na hromádku a k čemu to sloužilo, to zaprvé;
zadruhé je teze, že jsem ten Moeller rozebral proto, abych ušetřil a znova ho někomu nasadil, jen něčí logická zkratka :wink:

Uživatelský avatar
bubuhuhu
Příspěvky: 16
Registrován: 19 lis 2009, 01:00

#10 Příspěvek od bubuhuhu »

Co se to tu řeší? Jaké rozebírání? Jediné kloudné nazory mají kolegové co tu radí reklamovat. Pokud se v tom někdo šťoural, tak je to trouba, protože se vrtal v něčem co zajišťuje bezpečnost, výrobce na to vydal prohlášení o shodě opatřil to značkou CE. Pokud to někde namontuje, dle litery zákona a ČSN, dochází ke změně jištění a je třeba takový obvod podrobit výchozí revizi. Takže z téhle diskuze fakt nechápu. Jakožto revizák bych s dotyčným šťouralem dosti nevybíravým způsobem vyběhl.

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Jindra2 »

Tak to já jsem již také měl proudový chránič rozebraný, když jsem chtěl trochu okopírovat výrobce při návrhu vlastního proudového chrániče :lol:
Pak jsem ho zase dal dohromady a slouží dál (i parametry má odpovídající).
Jindra

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#12 Příspěvek od tomas001 »

To mi připomíná jeden drobný "problém", na který jsem nedávno narazil.
Domníval jsem se, stisk tlačítka TEST, které je na všech chráničích, připojí mezi fázi a zem rezistor a chránič vyhodí. Zkusil jsem to na úplně novém chrániči, který mám doma (Moeller) a nedělá to nic. Tak jsem totéž zkusil u svého šváry (měsíc starý chránič od ABB) a taky nic. Máme oba shodou okolností vadné nové chrániče, nebo se mýlím a očekávám něco, co očekávat nemám? :wink:
Chystám se ještě vyzkoušet chránič "zkoušečkou" vyrobenou z 10W žárovičky v objímce připojené do zástrčky mezi fázi a zem...

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Jindra2 »

Správně zapojený chránič musí po stisku tlačítka vypadnout. Tlačítko připojí odpor na fázi na výstupu chrániče s nulou na vstupu chrániče.
Jednoduše jde ověřit chránič klasickou Vadaskou spojením fáze a kolíku zásuvky.
Jindra
Přílohy
Schránka01.jpg
(5.5 KiB) Staženo 68 x

Uživatelský avatar
bandzy
Příspěvky: 29
Registrován: 23 zář 2009, 02:00

#14 Příspěvek od bandzy »

tomas001 píše:To mi připomíná jeden drobný "problém", na který jsem nedávno narazil.
Domníval jsem se, stisk tlačítka TEST, které je na všech chráničích, připojí mezi fázi a zem rezistor a chránič vyhodí. Zkusil jsem to na úplně novém chrániči, který mám doma (Moeller) a nedělá to nic. Tak jsem totéž zkusil u svého šváry (měsíc starý chránič od ABB) a taky nic. Máme oba shodou okolností vadné nové chrániče, nebo se mýlím a očekávám něco, co očekávat nemám? :wink:
Chystám se ještě vyzkoušet chránič "zkoušečkou" vyrobenou z 10W žárovičky v objímce připojené do zástrčky mezi fázi a zem...
to si pripojil rezistor s menšim odběrem neš udáva chránič. na každem je napsáno rozdil v mA. pracuju s mnoha a zatim jsem na vadnej z výroby nenatrafil. "ale co se nestalo múže být."

Uživatelský avatar
bandzy
Příspěvky: 29
Registrován: 23 zář 2009, 02:00

#15 Příspěvek od bandzy »

Jindra2 píše:Správně zapojený chránič musí po stisku tlačítka vypadnout. Tlačítko připojí odpor na fázi na výstupu chrániče s nulou na vstupu chrániče.
Jednoduše jde ověřit chránič klasickou Vadaskou spojením fáze a kolíku zásuvky.
Jindra
To bych netvrdil tak přesně. Záleží na odběru vadasky pri měření a při kolika mA má chranič odpojit přívod. Když vadaska odoberá méně, než např. 30mA, a chránič má začít reagovat při 30mA, tak neudělá nic.
Ale jinak máš pravdu. Stači spojit fáze na kolík zásuvky

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“