princip obvodu v TV

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

princip obvodu v TV

#1 Příspěvek od 555 »

prosím kde bych mohl najít na internetu v podobě pdf nebo doc. popis jak fungují určité obvody v TV.a co tam je vlastně za obvody.
Ja nemůžu nic najít
předem děkuji.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#2 Příspěvek od BOBOBO »

Tvé zadání je pro dnešní dobu nepřesné . Pokud by Tě zajímaly ještě TV s klasickou obrazovkou , tak seženeš mnoho knih i článků . Je to ale 60-tiletá minulost a k "novým " technologiím -plazma , LCD a OLED jsou relativně nové a momentálně probíhá absolutní převrat ve formě distribuovaného informačního toku pro tvorbu obrázku na nějaké ploše . Takže jestli sháníš příručku všeobjímající pro TV opravy všech TV soustav ,tak nenajdeš , už i z příčiny , že by ji psal servisák a ten to určitě neudělá . I když je to zajímavé , na auťáky jsou prodávány přesné postupy oprav a servisů přesto přibývá .

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Jindra2 »

Třeba v modré řadě Amatérského radia č. 5/1990. Samozřejmě poplatné době.
Jindra

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#4 Příspěvek od 555 »

jo díky za opříspěvky špatně sem se vyjádřil.myslím s obyč obrazovkou.tam mě zajímá jak fungují obvody uvnitř TV.jenom prostě něco kde by byly rozepsány obvody a k nim naspáno co a jak díky tomu funguje a takhle proste.


třeba zdroj: funguje tak a tak.zdroj netřeba popisovat.
Horizontál : funguje tak a tak
Vertikál :

takhle je to myšleno

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

#5 Příspěvek od souba »

555 píše:jo díky za opříspěvky špatně sem se vyjádřil.myslím s obyč obrazovkou.tam mě zajímá jak fungují obvody uvnitř TV.jenom prostě něco kde by byly rozepsány obvody a k nim naspáno co a jak díky tomu funguje a takhle proste.


třeba zdroj: funguje tak a tak.zdroj netřeba popisovat.
Horizontál : funguje tak a tak
Vertikál :

takhle je to myšleno
Perfektně popsaná činnost obvodů včetně závad na.př.
Rádce televizního opraváře Inž. Milan Český
Amaterske opravy televizorov Ing. Branislav Štovko
Synchronizace a rozklady televizních přijimačů Vladislav Vít.
Opravy televizních přijímačů A.Lavante - V. Sellner.
Mám a mohu doporučit.
Ještě dodám,že se jedná o televizory klasické bez spinacích zdrojů.

Trochu trpělivosti neuškodí .
Pokud nejde o život není kam spěchat.

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od 555 »

mockrát děkuji :wink:

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#7 Příspěvek od kokun »

555 píše:jo díky za opříspěvky špatně sem se vyjádřil.myslím s obyč obrazovkou.tam mě zajímá jak fungují obvody uvnitř TV.jenom prostě něco kde by byly rozepsány obvody a k nim naspáno co a jak díky tomu funguje a takhle proste.


třeba zdroj: funguje tak a tak.zdroj netřeba popisovat.
Horizontál : funguje tak a tak
Vertikál :


takhle je to myšleno
Nejnovější literaturu (i když je dnes už třeba i 10 a více let stará) vydalo vydavatelství BEN.
Třeba tady: http://shop.ben.cz/cz/kategorie/elektro ... nteny.aspx

Nejužitečnější knihy (z poslední doby), z našeho oboru (co se CRT TV týká) , napsal Vl. Vít (a spol.) - byly vydány knihy 1, 2, 3 a 4a, 4b, 4c a 4d :wink:

Bohužel ty, které tě nejvíce zajímají, vyšly mezi prvními (před těmi 10. lety), takže už nebudou všude k sehnání. Ty poslední vyšly teprve před několika lety.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
555
Příspěvky: 2105
Registrován: 10 srp 2009, 02:00

#8 Příspěvek od 555 »

děkuji i Vám jste moc hodný zkusím si nějaké knihy co byly mi zde raděny sehnat. :wink: Mám se eště hodně co učit a to jedině studiem a praxí.Jen doufám že Aspoň nějaké knihy na nastudování seženu. :lol: Ale snad jo.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#9 Příspěvek od kokun »

555 píše:jo díky za opříspěvky špatně sem se vyjádřil.myslím s obyč obrazovkou.tam mě zajímá jak fungují obvody uvnitř TV.jenom prostě něco kde by byly rozepsány obvody a k nim naspáno co a jak díky tomu funguje a takhle proste.


třeba zdroj: funguje tak a tak.zdroj netřeba popisovat.
Horizontál : funguje tak a tak
Vertikál :

takhle je to myšleno
Tyhle základní obvody tvp (jejich f-ce) - jako zdroje, rozklady (jak horiz., tak vert.) najdeš rozhodně i na NETu - několikrát jsem na nějaké stránky narazil.
Nejvíce těchto popisů je na ruských stránkách - avšak azbuka bude pro tebe "bariérou", tak jako pro nás "dříve narozené" (jen některé), třeba angličtina (ta se mně rozhodné týká :cry: ). K překladům využívám "translátor GOOGLE", ale na obsáhlé články, natožpak celé knihy to není :roll: :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

kulikus

#10 Příspěvek od kulikus »

Kniha
Vrabec: Televizni technika
nebo snad
Vrabec: Zaklady televizni techniky

Blokove. Definice pozadavku,parametry,priklady zapojeni. Strucne a prehledne!

Uživatelský avatar
Robosand
Příspěvky: 985
Registrován: 18 úno 2006, 01:00
Bydliště: Košice

#11 Příspěvek od Robosand »

kulikus píše:Kniha
Vrabec: Televizni technika
nebo snad
Vrabec: Zaklady televizni techniky

Blokove. Definice pozadavku,parametry,priklady zapojeni. Strucne a prehledne!
Súhlasím a doporučujem. Sú ale od Vladimíra Víta.
Robo...

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#12 Příspěvek od BOBOBO »

Bohužel vesměs doporučovaná literatura je muzeum . Využiješ jen vstupní pasáže o principu TV . Jinak pokud by jsi chtěl s Vítem dnes opravovat TV , tak se dostaneš jen k oddeklování . Jediný TV blok , který ale i tak jen zdaleka připomíná původní zapojení je obvod VN trafa . Všichni opravdoví profíci chodí celoživotně na školení a to i k jednotlivým značkám . Možná by bylo pro Tebe dobré sehnat si Technické informace k bývalým Teslám . Kdyby jsi sehnal starší i poslední , tak to by snad bylo nejvýhodnějším . Jinak dobře napsané je to pojednání o TV v tom modrém amáru . Bohužel taky starší . Jinak i z těchto důvodů se ptám na některé věci také já . Prostě není to můj denní chleba , tak to nemám tak v paži .

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od forbidden »

K cemu je v dnesni dobe dobry, zacinat se ucit na klasickych analogovych telkach? Za chvili uz nikde nebudou, nebude uz co opravovat. Dneska se opravuje stylem vymen modul za novej a hotovo. Celkem by me zajimala motivace 555-ky.

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#14 Příspěvek od fero7 »

BOBOBO píše:Bohužel vesměs doporučovaná literatura je muzeum . Využiješ jen vstupní pasáže o principu TV . Jinak pokud by jsi chtěl s Vítem dnes opravovat TV , tak se dostaneš jen k oddeklování . Jediný TV blok , který ale i tak jen zdaleka připomíná původní zapojení je obvod VN trafa . Všichni opravdoví profíci chodí celoživotně na školení a to i k jednotlivým značkám . Možná by bylo pro Tebe dobré sehnat si Technické informace k bývalým Teslám . Kdyby jsi sehnal starší i poslední , tak to by snad bylo nejvýhodnějším . Jinak dobře napsané je to pojednání o TV v tom modrém amáru . Bohužel taky starší . Jinak i z těchto důvodů se ptám na některé věci také já . Prostě není to můj denní chleba , tak to nemám tak v paži .
Ale, ale, ale.
To s Tebou nemozem v ziadnom pripade suhlasit.
Knihy a teoria od Vita su sice trochu za dnesnou dobou, ale bez tychto zakladov sa opravuje tazko. Samozrejme ak si odmyslim opravy typu vymena pozistora, .... alebo opravy sposobom: Zavada - dotaz na forum - kontajner.
Tuto teoria sa vyuzije najme pri nie beznych zavadach, atypickych zvlastnych, ojedinelych, novych, ...
Pozor, cita to vela mladych a neskusenych ludi!

Uživatelský avatar
fero7
Příspěvky: 2250
Registrován: 20 led 2007, 01:00

#15 Příspěvek od fero7 »

forbidden píše:K cemu je v dnesni dobe dobry, zacinat se ucit na klasickych analogovych telkach? Za chvili uz nikde nebudou, nebude uz co opravovat. Dneska se opravuje stylem vymen modul za novej a hotovo. Celkem by me zajimala motivace 555-ky.
Prave preto!
Kto chce byt aj opravar, tak bez pochopenia analogovej telky vzdy bude iba VYMENIKAR (alebo vymennik, ale to je skor uz o rozvode tepla).

Odpovědět

Zpět na „Teorie“