Odpojení zemì u sériové a parelelní komunikace, možné?

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
lowtower

Odpojení zemì u sériové a parelelní komunikace, možné?

#1 Příspěvek od lowtower »

Pøeji hezké ránko :-). Vyrobil jsem si "chytrou krabièku", která se skládá z nìkolika èástí, z nichž jedna komunikuje s pc pøes sériový port a má trvale pøipojený programátor pøes port paralelní. Zaøízení mám konstruované tak, aby se nìkteré èásti daly odpojit a ušetøilo se cca 200mA(není to moc, ale adaptéru se trochu uleví a proè zbyteènì plácat elektøinu, ne?). Odpojování(spíše pøipojování) mám dìlané pøes mosfety, které odpojují zemì(jednoduché a úèinné), jenže jsem si neuvìdomil, že pokud odpojím zem, tak proud poteèe pøes zemì sériového a paralelního portu pøes pc. Dají se tyto zemì mezi "chytrou krabièkou" a sériovým a paralelním portem pc natrvalo pøerušit? Jasnì, že signál nìjakou zem potøebuje, ale nestaèila by jen jedna spoleèná zem, když mám jak pc(je to nízkoodbìrový alix 1d), tak i "chytrou krabièku" napájenou ze spoleèného adaptéru?

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od kony2807 »

Napadá mě oddělit komuniakční porty optočleny . A odměnou bude krom oddělení zemí i zvýšená bezpečnost proti zkratu (a možnému zlikvidování) LPT ;) .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když odpojíš země, poteče ti proud přes všudepřítomné integrované ochranné diody na IO a nijak si nepomůžeš. Dej tam "péčkový" mosfety a odpojuj napájení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

lowtower

#4 Příspěvek od lowtower »

Pro zjednodušení: mám žárovku, IRF4905 P-mosfet, IRLZ34N N-mosfet. Žárovku mezi na S IRF4905 a D IRLZ34N. Na G fetu IRF4905 budu mít pull-up rezistor, který tam bude dodávat napìtí 10V a pomocí IO budu tranzistor spínat tak, že to uzemním a u IRLZ34N naopak pull-down rezistor a budu ho spínat pøivedením +5V z IO. Chápu to správnì? Jaký maximální proud tohle zapojení snese? 6A?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

6A to snese (pokud ten fet bude opravdu sepnutý a ne jen pootevřený), jen ten P-mosfet musíš otočit, nezapomeň na substrátovou diodu
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

lowtower

#6 Příspěvek od lowtower »

Jasnì, díkes. Bude ten P-mosfet pøi 10V úplnì zavøený?

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Při -10V bude úplně otevřený, zavřený bude při 0V, to ti zajistí ten odpor mezi "emitorem" a napájením :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“