Vermona Regent 300K - nehraje

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

Vermona Regent 300K - nehraje

#1 Příspěvek od mc-vlada »

Prosím o radu. Dostal jsem (ze sběráče) toto kombo, oba repráky odpálený, někdo u nich evidentně něco pájel?!? Dále se mi podařilo zjistit, že je odpálený i tranzistor T 508. I po jeho výměně je však na výstupu strašně slabý a hrozně zkreslený signál, jenom to chrchlá, bez hloubek.... Jsem úplný začátečník, na opravu nijak nepospíchám a chtěl bych se dopracovat k opravě sám i když vím, že nejjednodušší je odvést to k odborníkovi. Prosím o radu, pokud má někdo s tímto zkušenost, o co by se mohlo jednat, případně jak postupovat v hledání závady. Děkuji za pomoc.
Přílohy
Kopie - 300k_plan.jpg
(159.7 KiB) Staženo 661 x

Uživatelský avatar
cabernet
Příspěvky: 2775
Registrován: 26 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od cabernet »

Idealne na takuto opravu je mat generator signalu a osciloskop. Mozno by postacil aj sledovac signalu. Ak je v poriadku napajaci zdroj, tak asi spominanou metodou by si mohol prist na chybu.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#3 Příspěvek od sinclair »

Pokud byl odstřelený T508, tak s ním šel ke všem čertům bezpochyby i T506, protější budič rovněž může být poškozený a vadný může být i T505 v regulaci klidového proudu - no a jestli to byla pořádná šleha, je nabořený i T504. Je dobře jednotlivé přechody měřit proudovým ohmmetrem, než digitálem, protože ten někdy ukáže jako funkční zesilující kus i tranzistor, jenž má zpola protavený emitor.

K náhradám dederónských součástek :
SC237=BC237, KC237B-C, BC547B
SC238=BC238, KC238B, BC548B
KT3107=BC307, KC307B-C, BC557B
BC211=KFY34, KFY46, KF508
BC313=KFY16, KFY18, KF517B

Jinak kompletní tabulky a katalogy polovodičů NDR včetně IO jsou zde: http://www.aldax.cz/archiv/polovodicendr.zip

Budiče BC211-313 a konce KD606 by měly být aspoň přibližně spárované na h21e v toleranci alespoň 20%.
Naposledy upravil(a) sinclair dne 19 srp 2009, 08:21, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#4 Příspěvek od mc-vlada »

Zdroj je v pořádku, skusím zkontrolovat ostatní tranzistory. Generátor nemám (zatím) osciloskop mám ruský OML 2, skusím si s tím nějak poradit. Zatím moc děkuji za rady, večer se do toho pustím.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Je třeba prověřit bez vyjímky všechny polovodiče konce a to nejen diodový test , ale i napěťovou odolnost , která se může snížit "po ráně".Můžeš k tomu použít i zdroj zesilovače , vyvedeš + přes odpor cca 22k a zapojíš na měřák napětí .Ten Ti ukáže plné napětí . No a pak připojuješ samostatné polovodiče . Kolektor na + emitor na- u NPN , alespoň to doufám víš . Pakliže budou v poho , tak můžeš zes zapojit . Tedy až poté , co nejlépe vyměnit nebo alespoň namazat a protočit P502 a natočit na stav zkrat B-C. Zes zapoj přes žárovku cca 40W . Tak nemohou při další závadě , či kmitání odejít koncové trandy . Když árovka blikne a pohasne , máš vyhráno . Měř napětí na C510 . Musí být polovina napájecího . Připoj vmetr na emitorové odpory koncových trandů , mělo by tam být nulové napětí , tak postuppně otáčej trimrem P502 , až se na odporech nějaké napětí objeví . Stačí 10-20mV . A pak připoj repra a dotkni se C505 a musí "vrčet". Zapoj síť natvrdo a znova se dotkni C505 a musí silně bručet . Po dotyku na C503 musí jít zes naplno .Tím laicky vyzkoušíš kondy . Pokud nebude bručet , přiletovávej paralelně k těm kondům ještě nový kond . Mnoho zdaru .

Uživatelský avatar
mmjuz
Příspěvky: 217
Registrován: 16 bře 2009, 01:00

#6 Příspěvek od mmjuz »

Repra pošli na opravu k p.Husákovi do Litovle. Je nejlacinší a oprava bude v max. kvalitě. Ovšem chvilku mu to vždycky trvá. Tu je kontakt i na další:
http://www.repromania.net/forum/viewtopic.php?f=19&t=80

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#7 Příspěvek od mc-vlada »

Tak jsem to zkoušel, signál je jen za T501, dál jen něco zkresleného, rozhodl jsem se začít nákupem nových polovodičů. Až je vyměním tak dám vědět, jak jsem dopadl. Zatím všem moc děkuji za rady.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#8 Příspěvek od BOBOBO »

Když chceš dávat nové , tak musíš stejně demontovat původní . Tak proč je před nákupem nových nezměřit ? Dáš nové , jeden trand odejde a jsi na počátku .

Uživatelský avatar
mc-vlada
Příspěvky: 330
Registrován: 24 čer 2009, 02:00
Bydliště: Brandýs nad Labem

#9 Příspěvek od mc-vlada »

Vyndané změřím,ale sichr je sichr, doma je mít múžu, abych pak zase nečekal než dojdou.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

A ještě bych Ti doporučil místo těch samostaných SC 502+503 dát dvojitý z bývalé produkce Tesla . Myslím KC 510 , 811 a KCZ . Je to jedno . Bude to lepší vždy než předtím .

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

BOBOBO, a proč myslíš, že dvojtrand tam nedali sami Němci?
Nevíš?
PROTOŽE BY TAM BYL ÚPLNĚ NA hovno!!!!
Diferenčák je tak jako tak nevyvážený, v tomto zapojení vždycky bude a ostatně na jeho vyvážení v případě tohoto zapojení prd záleží.
Nehledě k tomu, že například KC510 má Uceo jen 30V, takže by po několika zapnutích šel srát. KC811 je sice napěťově na tom líp, ale jeho přednosti jsou tam z 95% nevyužité. Skutečně rada k pohledání.
Je to asymetricky napájený konec a symetrická limitace /a tím i "středové napětí"/ se tak či tak nastavuje trimrem R501 v bázi T502, takže je zhola jedno, zdali budou mít T502-503 rozdílnou betu nebo Ube o 50-80%.

BOBOBO, proč nepřemýšlíš, než napíšeš nějakou píčovinu? Nebo píšeš proto, abys něco napsal a je jedno co?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od pajosek2 »

Navíc KC811 má jednu neřest a to přechod mezi bází jedné poloviny s kolektorem druhé v závěrném směru.Alespoň to měly všechny ,co jsem kdy zkoušel. Možná,ale byly z jedné série,nevím. V zapojení,kde jsem to chtěl použít to dělalo problémy.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#13 Příspěvek od BOBOBO »

Píčoviny píšeš sinclaire Ty . Tím , že ho tam osadí o 10% se stav zlepší i to stojí za to . A jinak jsem snad nenašel ty dvojitý trandy pod 80 V . Než osadím , všechno měřím na průraz .

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Úplně běžně se najdou kusy kolem 50V, zrovna nedávno jsem jich pár desítek měřil.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#15 Příspěvek od sinclair »

BOBOBO, co přesně se konkrétně o 10% zlepší ? Rád se nechám poučit.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“